miksi kantti/pyöree lamppusta ladaa tehtiin niin pienellä moottorilla

Anonyymi-ap

jos olisi ollut 2 litrainen tai 2.4 niin olisi ollut paljon myyvämpi.

6

108

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mulla on 2 litran tc fiiun kone 1982 vuoden 1200s ladassa, ei se vakiona ollu kun 1200cc mutta tuo passasi lähes heittämällä.

    • Anonyymi

      Ei se olisi ollut myyvämpi, koska siihen aikaan ihmisillä ei ollut ylimääräistä rahaa. Larppaa myytiin nimenomaan sen vuoksi että se oli halpa.

      • Anonyymi

        oisko tuo niin paljoa maksanut 20 mm isompi mäntä joka rejäsä?


    • Anonyymi

      Siitä ois tullut samanlainen tappokone kuin Bemarista, tehoa kuin pienessä kylässä ja kevyt perä. Olis vastuutonta ostaa omille lapsille tollasta.

    • Siksi koska Lada oli kommunistisen suunnitelmatalouden tuote jossa puolue tiesi parhaiten mitä kansa tarvitsi ja myöskin autoteollisuuden osalta puolue tiesi parhaiten mit kansa tarvitsee ja mikä tehdas/auntonvalmistaja tekee mitäkin / minkäkin tyyppistä autoa.
      Ladan tuotteille oli varattu keskiluokan autojen tuottaminen ja tuohon autoluokka ei puolueen näkökulmasta isompia koneita tarvittu.
      GAZ Volgan kontolla oli sitten isompien ja samalla isompimootteristen autojen valmistus tasa-arvo yhteiskunnon "hieman muita tasa-arvoisemmille kansalaisilleen".

      Ja pitää muistaa että tehtailla ei ollut oikeasti kommunismin aikaan mikään iso tarve parannella eikä kehitellä autojaan, kun autoille oli vuosien ostojonot ja jokainen auto mitä tehtään linjalta ulos tuli oli myyty jo aikoja sitten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      699
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe