Kauhajärven ja Männikön koulut lakkautetaan

Anonyymi-ap

Lapuan kaupungin vilpilliset satraapit ovat jo päättäneet kyläkoulujen lakkauttamisesta. Kyläläisten ja lasten vanhempien kuuleminen oli vilpillistä näinnäisdemokratiaa.
Näinkö toimii kunnallinen kansanvalta Lapualla? Kuin entisessä Neuvostoliitossa. Päätösvalta annettu virkamiehille. Onko Lapuan kaupunginvaltuusto kumileimasin tässä asiassa? Hävetkää Lapuan virkamiehet. Kaupunginjohtaja ja sivistysjohtaja eivät ole tehtäviensä tasalla valmistelevina virkamiehinä.

34

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitää saada kerkkä maksettua

    • Anonyymi

      Oppilasmäärä ratkaisee säilyykö koulu vai ei.

      • Anonyymi

        Koulujen jatkosta päättää vaaleilla valittu Lapuan kaupunginvaltuusto, tai päättäkö ? Oppilasmäärä ei päätä mitään.


      • Anonyymi

        Kuiut reilut 200 O00 erppaa
        Aika pieni säästö? L apuannsanomat netissä juttua


    • Anonyymi

      Raja on joskus ollut 16 oppilasta. Kuka sen meni nostamaan.

      • Anonyymi

        Kuka se koiran hännän nostaa, jos ei koira itse?


    • Anonyymi

      Lapualle tulisi valita uudet paremmat johtajat.

      • Anonyymi

        Kannatan ......... joaiselle ensin vuoden opiskelu pakollinen tai läpäisykoe.
        Riittävät tiedot, julkisuus, kuntalaki kokonaisuudessaan ja meidän oma hallintosääntö.
        Täydennettynä oikealla judiristikoulutuksella varustettu henkilö.
        Myös selvät rajat jotka laki vaati / mahdollista verovarojen käytösstä.

        Hävetköön se joka näitten asioiten ollessa kyseessä puhuu koiran hännänä nostamisesta.


      • Anonyymi

        "Lapualle tulisi valita uudet paremmat johtajat."
        Pitäisi kehitellä joku systeemi, että saataisiin aika ajoin valita itse ne ketkä asioista päättävät? Vaikka neljän vuoden välein.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Lapualle tulisi valita uudet paremmat johtajat."
        Pitäisi kehitellä joku systeemi, että saataisiin aika ajoin valita itse ne ketkä asioista päättävät? Vaikka neljän vuoden välein.

        Lapualla tulisi siirtyä vaaleilla valittavaan pormestarimallin. Kaupunkia ja kaupunginhallitusta johtavan pormestarin virkakausi olisi viisi vuotta. Pormestari valittaisiin kuntalaisten keskuudesta.


    • Anonyymi

      Talonpojan tappolinja. Kuinka monta kyläkoulua on Lapuan kaupunginvaltuusto lakkauttanut 20-vuoden sisällä ja mitä se on tehnyt syntyvyyden ylläpitämiseksi? Lapuan kylät kuolevat kaupunginvaltuuston ja virkamiesten päätöksillä.

    • Anonyymi

      Pääsevät uusiin hienoihin kouluihin niistä ikivanhoista kouluista pitää kuitenki joskus luopua.

    • Anonyymi

      Pönde taas mielipuuhassaan eli kouluja lakkauttamassa, junailee taas jatkoaikaa Haapakosken koululle. School Killer since 2004.

    • Anonyymi

      Kyllä joka kylässä täytyy koulu olla. Paavolan, Ylikylän, Mustamaan, Hirvijoen ja Länsikylän koulut tulee ottaa käyttöön. Tulis paljon opettajien, tallomiesten ja keittäjien paikkoja auki.
      Tämä lisäis asukkaita kylille ja aiheuttaisi tarvetta uusille palveluille. Tois säpinää Lapualle, nyt on lähdetty kuihduttamisen linjalle.

      • Anonyymi

        Kylä kaupat ja pankit tulee myös avata.


    • Anonyymi

      Simpsiön pitäisi olla jonkinlainen mäki Mutta ae onin pohjaton kaivo

      • Anonyymi

        Ylellä kehujuttu kuinka Siimpsiöllä uusi lähtö


    • Anonyymi

      Tämä on kyllä jännä juttu että kyläkoulut nähdään lähes ylivertaisina muihin uusiin kouluihin nähden ja tunteet käyvät kuumina. Itse olen kyläkoulun kasvatti eikä kyllä oikeasti tullut edes mieleen että haluaisin omaa lastani kyläkouluun. Kyläkouluissa on 1-2 opettajaa ja ainakin omana aikanani opettajalla oli aivan selvät suosikit ja vain heidän vastauksensa, läksynsä, suorituksensa yms kelpasivat ja ns tavikset ei ollut mitään. Aina sama opettaja hyvinä ja huonoina päivinä riippumatta siitä mitkä on opettajan omat vahvuudet ja kiinnostuksen kohteet. Lisäksi vähän luokkakavereita ja kun luokkakavereita oli muutenkin niin vähän niin aina ei välttämättä ollut kaveria saatavilla. Ainut mikä oli hyvä oli ehkä just tämä koulumatka. Yläasteella sitten parani aivan kaikki numerot kun ei enää ollut yhtä yksinvaltiasta opettajaa ja koulussa oli kivempaa kun oli paljon kavereita. Koulumatka yläkouluun oli 15 km.

      • Anonyymi

        Yläasteella mua kiusattiin kun farkkuni oli ehjät, ei siis ollut riekaleiksi revityt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yläasteella mua kiusattiin kun farkkuni oli ehjät, ei siis ollut riekaleiksi revityt.

        Kansakoulussa opettajat repi tukasta ja keskikoulussa löivät turpaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yläasteella mua kiusattiin kun farkkuni oli ehjät, ei siis ollut riekaleiksi revityt.

        Älä nyt sepä kauheaa, oo onnellinen että pystyit pitämään pääsi ehjänä samoin farkut siinä se ihminen vahvistuu kun ei anna muiden määräilla itteään


      • Anonyymi

        Yläkoulussa todella paljon kiusaamista


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kansakoulussa opettajat repi tukasta ja keskikoulussa löivät turpaan.

        Oikia meininki kun oli syytäkin.


      • Anonyymi

        Eihän siitä ole kyse vaan että on vaihtoehtoja muuttajille joita Lapua tarvii


    • Anonyymi

      Tiistenjoki on hyvä paikka asua. Täällä on koulu,kirkko,hautausmaa,pankki,parturi,hieroja,baari,kukkakauppa,nuorisoseuratapahtumat ja pian oma Leppäsen kauppa. Repikääs muut siitä mitä haluatte !!!!

      • Anonyymi

        Ja kaikki 70 luvulta


    • Anonyymi

      hetken päästä saadaan lukea lehdestä että koulut myyty yksityishenkilöille ja kas kummaa niin joku valtuutosn hemmo on ostaja tahi siihen hyvin läheisesti kytköksissä oleva taho

      • Anonyymi

        No tuskin


    • Anonyymi

      Pian koulut on viherkasveja tulvillaan, etelän vetelät kyttää halpoja koulurakennuksia.

    • Anonyymi

      Nyt kaivetaan esiin mitä valitut ehdokkaat olivat kouluista mieltä. Nyt nähdään kuka Lapualla on kuskinpaikalla alajärveläinen virkamies vai Lapuan valtuusto.

    • Anonyymi

      Seuraavaksi lakkautetaan Haapakosken, Poutun ja Tiistenjoen kyläkoulut. Tämä on Lapuan oma "talonpojan tappolinja".

    • Anonyymi

      Mielestäni pelkkä kiertokoulu pitää riittää peruskouluksi,ja siitä eteenpäin saa jokainen varojensa mukaan jatkaa

    • Anonyymi

      Alajärveläisen virkamiehen linjaus vaikka itse ilmoittaa, että toimii vain annettujen ohjeiden mukaan, valtuustoko ?

    • Anonyymi

      Miten sivistyslautakunta äänesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4923
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1489
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1129
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe