Suomi-trumppaajat hyljännevät pian Ukrainan

ja asettuvat mestarinsa Trumpin tavoin Venäjän puolelle. Näiden viimeisten vaiheiden jälkeen kaikki trumpismin ystävät on nähtävä selkeästi putinisteina.

https://www.hs.fi/maailma/art-2000011638593.html
17138
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Trump on katastrofi Yhdysvalloille ja Euroopalle.

Mies ihailee sodanaloittanutta Putinia, ja Putin osaa kehumalla Trumpia viedä miestä niinkuin pässiä.
Eilen tätä mieltä, tänään ihan jotain muuta.

Ukrainaa on kuultava omaan maahansa liittyvissä asioissa, eikä toistaa Ribbentropin ja Molotovin tapaan päättää muiden maiden kohtaloista näiden yli ja ohi.

Trumpia ihailevat suomalaiset voisivat kysyä itseltään: Jos Suomi olisi sodassa Venäjän kanssa, olisiko tällainen ok heille, että Trump ja Putin päättäisivät meidän ohi mikä osa Suomea saa jäädä Venäjälle, ja kuka korvaa sen kaiken tuhon minkä hyökkääjä meille olisi aiheuttanut?
Entä kymmenet tuhannet sotarikokset, nekö vain kuitattaisiin kohautuksella?

Trump tulee jäämään historiaan Yhdysvaltojen huonoimpana presidenttinä.

Venäjän ei saa saada mitään hyötyä tästä sodasta.

1Äänestä
  • Trump potkii matuja pois USA:sta ja lopetti woketuksen. Aija hyviä saavutuksia minusta.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Trump potkii matuja pois USA:sta ja lopetti woketuksen. Aija hyviä saavutuksia minusta.

    Lausunto: ilmeisesti millään muulla ei ole sinulle väliä. Älykästä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Trump potkii matuja pois USA:sta ja lopetti woketuksen. Aija hyviä saavutuksia minusta.

    Trump perusti omat Gestapo-joukot, keskitysleirin Floridaan, sylkee jatkuvasti perustuslain päälle, kiukuttelee ja valehtelee jatkuvasti Twitterissä, määräilee tariffeja jotka tekevät tavallisen kansan elämästä vaikeaa, halusi tehdä Kanadasta 51. osavaltion ja on tehnyt maailmanlaajuisesti jenkkilästä paarian ja yleisen pilkan ja naurun kohteen.

    Todella hyviä saavutuksia,juu...

    Äänestä

Jokainen Trumpia kannattava suomalainen on epäisänmaallinen. Hän tukee suoraan Putinin hyökkäyssotaa Ukrainassa ja heidät tulee karkoittaa maasta. Tämä koskee myös jokaista talousliberaalia oikeistolaista joka uskoo että Trumpon jossain asioissa hyvä presidentti!

1Äänestä
  • Kannatan Trumpia koska hän vastustaa wokea ha matutusta ja ihan oikeasti tekee jotain näiden hävittämiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kannatan Trumpia koska hän vastustaa wokea ha matutusta ja ihan oikeasti tekee jotain näiden hävittämiseksi.

    Ja siksi Ukrainan kohtalo on sinulle yhdentekevä?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ja siksi Ukrainan kohtalo on sinulle yhdentekevä?

    Vain Suomi on tärkeä

    Äänestä

Lausunto: yllättävän monille jokainen Trumpin teko on hyvä. Jopa silloinkin, kun se vahingoittaa Suomea.

Sitä on vaikea ymmärtää.

2Äänestä
  • Kuten MAGA myös persuus on pohjimmiltaan uskonnollinen kultti.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Kuten MAGA myös persuus on pohjimmiltaan uskonnollinen kultti.

    Molemmilla on "mestari". Persujen mestari onneksi tukee Ukrainaa toisin kuin MAGAlaisten mestari.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Molemmilla on "mestari". Persujen mestari onneksi tukee Ukrainaa toisin kuin MAGAlaisten mestari.

    Vaan tukeeko saksija Purra?

    Äänestä

Ovat jo hylänneet. Odottavat vain koska uskaltavat sanoa sen julkisesti.

Äänestä

Trump on oikealla asialla. Sota on saatava loppumaan.

Äänestä
  • Luovuttamalla Ukraina Ryssälle?

    Äänestä

  • Lausunto: sodan on loputtava, mutta rauhan pitäisi olla kestävällä pohjalla ja oikeudenmukainen. Pelkään kyllä pahasti, että sellaista ei ole näköpiirissä. Kenelläkään ei ole pokkaa laittaa kunnolla Venäjälle kovaa kovaa vastaan.

    Erikoisia muuten nuo uhoamiset siitä, miten Venäjä tuhoaisi vaikkapa Suomenkin ydinaseilla. Siinä sivussa nimittäin säteily leviäsi myös Venäjän puolelle ja Pietarikin siinä sivussa saatuisi.

    Äänestä

Mä en oo ikinä ollu Ukrainan puolella, rakastan venäjää! Ukraina on osa neuvostoliittoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ja asettuvat mestarinsa Trumpin tavoin Venäjän puolelle. Näiden viimeisten vaiheiden jälkeen kaikki trumpismin ystävät on nähtävä selkeästi putinisteina.

https://www.hs.fi/maailma/art-2000011638593.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu