Nyt puuhataan uutta lukion ja sedun yhteiskampusta ilmajoelle. Mielestäni rahan tuhlaamista. Ei ole ilmeisesti huomattu, että seinäjoelle valmistuu kohta uudet tilat sedulle.
Mutta sopii sinänsä ilmajoen kuvioon, että turhuuteen on rahaa laittaa yllinkyllin.
Uusin haihattelu
23
442
Vastaukset
- Anonyymi
Aikanaan vastustettiin myös Atrian ja Maitojalosteen sijoittumista Ilmajoelle.
Olisi rengit loppuneet isänniltä.- Anonyymi
Saatiin sentään Lintalan konkkaoopperat...tekohengitys vakiovarusteena.
- Anonyymi
Kampus ryssittiin sjoelle edellisten jatkoksi, se siitä vetovoimasta. Turha valittaa jos kunta kuihtuu!
- Anonyymi
Mattiko se täällä raportoi?
- Anonyymi
Taas olisi tärkeää tietää kuka kirjoittaa, ei se mistä asiasta.. Normaalia ilmajokista touhua.
- Anonyymi
Se on tosi tärkeää tietää. En tiedä itse mistä on puhe, mutta vastustan. t. Ahti
- Anonyymi
Kannattaa rakentaa kunnan rahoilla uusi lukio ja sedulle tilat kans, jos vaikka joskus saatais seudun koulutuksia lisää kuntaan!
- Anonyymi
Sedu tuskin. enää hajauttaa koulutuksiaan. Kampus taitaa olla yhden miehen haave.
- Anonyymi
Jos kepulaisiin on uskominen, niin he luopuisi maatalousopetuksesta IMOlla.
Kaikkensa tekivät AMK opetuksen siirtämiseksi Framille.
Keskustaan ei voi luottaa ja se on Ilmajoen haitallisin puolue ilmajokisile.- Anonyymi
Kuka edes haluaa opiskelemaan takapajuiseen Amish kuntaan.
- Anonyymi
Aikanaan Järvimatti halusi erotuttaa keskustalaisen kunnanhallituksen jäsenen joka ajoi Taikun siirtämistä Ilmajoelta pois.
Sen jälkeen keskusta yhdessä Sdp.n kanssa juoni AMK opetuksen Seinäjoen Framille.
Keskusta ja sdp toimii kokoajan Ilmajokisten edun vastaisesti. - Anonyymi
Antaa mennä Lapualle kampus, meiltä on lyhyt Kurikkaan ja Seinäjoelle.
- Anonyymi
Pikku Moskovaan uusi koulu? Kuka Pena sen keksi?
- Anonyymi
Homesojalle suurkoulu, Palonkylästä ei pikkumoskovaan tulla!
- Anonyymi
Kyllä mä olin niin kataannuksis itteheni kun tämän tajusin!
- Anonyymi
400 oppilaan suurkoulu? Ei ei ei, ei mitään järkeä.
Kyläkoulut on Ilmajoen rikkaus, johon meillä ei ole varaa.- Anonyymi
SIKSI Korvan käpykylän uusi koulu on MAGA-MOKA
- Anonyymi
Idea yhteiskampuksesta, jossa olisi lukio/ammatillinen koulutus on trendi joka on hyväksi koettu ja suositeltava toimintamalli.
Ehdottomasti Ilmajoen veto-ja pitovoiman kannalta sellaista kannattaisi tavoitella.
Nyt asian on nostanut esille "väärä henkilö väärästä puolueesta".
Ehdotankin että idea todetaan keskustan esittämäksi. - Anonyymi
Eri asia on sitten se, mitä järkeä tuollaisessa yhteiskampuksessa juuri ilmajoella olisi. Tuskin mitään, koska tuskin sinne maatalousoppilaitoksen toimintoja kannattaisi siirtää. Ja toiseksi, kun rahat on muutenkin vähissä, uuden kampuksen rakentaminen on vähän vaikeaa. Ensin keskusta-alueelle uusi alakoulu, kun kerran nykyiset mätänee ja parakeissa opiskellaan.
- Anonyymi
Olen kyllä ymmärtänyt niin että Ilmajoen kunta ei sitä kampusta yksin maksa, siksi siinä juuri olisikin järkeä.
Kiinteistö Oy Kurikan Kampuksen. Hankkeen perustamiskustannukset olivat noin 32,8 miljoonaa euroa, josta Sedun osuus on 83 prosenttia ja Kurikan kaupungin osuus 17 prosenttia.
https://projektiuutiset.fi/kurikan-kampus-yhdistaa-toisen-asteen-opiskelijat/?pk_vid=18dc8d98f8bd6b5f1764161319851a1d
- Anonyymi
No varmaan näin Kurikassa jossa oli jo valmiiksi sedun toimipiste. Tuskin sedu rahoittaa ilmajoelle mitään edes lähelle vastaavaa.
On ilmeisesti jäänyt huomioimatta että Sjoella sedu just rakentaa ?
Haihattelua on tämä!- Anonyymi
Seinäjoellakin lukiota esitetään sedun kylkeen.
https://www.ilkkapohjalainen.fi/rohkea-esitys-seinajoella-lukio-samalle-tontille-s/12391694
- Anonyymi00024
Kuumat naiset verkossa just nyt ❤️ Liity! https://Ladonna.hoty.lat/Ladonna#/?/?/4isuh8kdi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2788298Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat664972Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2804320SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden542957Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12426Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31810Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51677- 1091669
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401573Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01550