Ukraina peitetään taas

Trump ja Putin uutisten mukaan sopivat, että Ukrainan on luovuttava alueista ja vähennettävä asevoimia. Rauhansopimukseen suoraan, ei tulitaukoa. Tämän yrittävät pakottaa Ukrainalle.

Ukraina ei tietenkään suostu, ja voittaa tämänkin kriisin, kuten kaikki aikaisemmatkin. Halukkaiden koalitio taustatukena. Ei Ukrainan asioista voi sopia ilman Ukrainaa ja Eurooppaa ja YKta jne.

Putinin ja Trumpin suunnitelmat eivät päde ilman näitä muita. Ennenkaikkea Ukrainaa.

14

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ryssä ei kuuntele kohta mielipiteitä enää,jos ei kelpaa niin otetaan koko Ukraina!

      • Ei pysty, sitähän se on yrittänyt koko ajan.


      • Anonyymi

        Venäjähän kokeilee ja on nyt kokeillut pitkään ( myös NL) , miten pitkälle voi mennä ennen kuin kova tulee vastaan. Riittävän kovaa ei vielä olla ( me ja ikävä kyllä monenlaisten ongelmien parissa pyöriskelevä Ukraina) annettu takaisin. Koko Ukrainaa veli Kreml aivopestyine kansalaisineen ei tule saamaan, mutta luultavasti Trumpin, joka tulee huomaamaan luottaneensa makeilevaan kiristäjäänsä kuin moskovalaisen prostituoidun lupaukseen ettei mitään kuvattu, painostuksella Ukraina joutuu suostumaan paskarauhaan. Ja sehän tarkoittaa, että taas koittaa aika, että suomalainen veri virtaa eikä vain Punaisen Ristin keräyksessä.


    • Anonyymi

      Nyt tämän herra Trumpin sooloilu saa luvan loppua !! mikä helvetin oikeus hänellä on muka on sopia Ukrainan ja Euroopan asioista. Kun tämä herra valittiin USA:n presidentiksi niin kaikki on mennyt päin vittua. Heti kun oljypakotteet tulivat voimaan niin Putin ui helposti Trampin liiveihin ja jollain helvetin opilla sai taas tällaisen sopimuksen aikaan. Manipulaation mestari ja Idiootti kun neuvottelevat niin siitä ei seuraa kuin katastrofi.

      • Putinin propaganda työn vaikutuksesta Trump eikä demokraatti on USAn presidentti. Jessikka Aro: Putinin USA, 2025.

        Se näkyy joka asiassa. Ristiriita USAn ja Venäjän välillä on silti myös olemassa.


    • Anonyymi

      Historiaan lyhyeltä ja pidemmältä aikaväliltä tutustuneet näkevät että pelinhenki on sellainen että...

      Isot tekee diilin ja Euroopan lilliputtivaltioilta ei kysytä mitään.

      Ja kauniiksi lopuksi Trump ja Putin saavat Nobelin rauhanpalkinnon 🏆😃

      Niin ja Euroopan lilliputtivaltiot saa maksaa ukrainan jälleenrakennuksen 😬

      • Eurooppa on iso eikä pieni. Se on Ukrainan puolella. Trump vaan paljastuu petturiksi, ei tässä muuta tapahdu. USA ja sen asevoimat ovat Ukrainan puolella. Ja NATO, Unkaria lukuunottamatta.

        Halukkaiden koaliittion muodostaminen on jo pelastanut tilanteen Ukrainan kannalta. Ei sen tarvitse suostua antautumiseen.


      • Anonyymi
        santtunen2 kirjoitti:

        Eurooppa on iso eikä pieni. Se on Ukrainan puolella. Trump vaan paljastuu petturiksi, ei tässä muuta tapahdu. USA ja sen asevoimat ovat Ukrainan puolella. Ja NATO, Unkaria lukuunottamatta.

        Halukkaiden koaliittion muodostaminen on jo pelastanut tilanteen Ukrainan kannalta. Ei sen tarvitse suostua antautumiseen.

        Koalitiot ja lausunnot eivät auta.
        Jokainen neliö on otettava haltuun jalkaväen voimin. Eikä euroopalla ole miljoonaarmeijaa halukkaita tykinruuaksi🤔


      • Anonyymi

        Suomi jäi jalkoihin 30 ja 40- luvulla isojen temmeltäessä. Sopimuksia tehtiin niin lännessä kuin idässä. Paras apu joka saatiin tuli sodan hävinneeltä osapuolelta, kunhan se oli selvittänyt miten meistä parhaiten hyödyttäisiin.
        Ja sitten provosoiden: Miten olisi vältetty Gazan kansanmurha?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Suomi jäi jalkoihin 30 ja 40- luvulla isojen temmeltäessä. Sopimuksia tehtiin niin lännessä kuin idässä. Paras apu joka saatiin tuli sodan hävinneeltä osapuolelta, kunhan se oli selvittänyt miten meistä parhaiten hyödyttäisiin.
        Ja sitten provosoiden: Miten olisi vältetty Gazan kansanmurha?

        Suomi selvisi hyvin, ja niin selviää Ukrainakin.

        Trump painostaa edelleen Ukrainaa antautumaan, ja hajottaa NATOa Ukrainan tukemisessa. Trump on pelkkä petturi Ukrainan kannalta. Israelissa taas on Israelin äärioikeiston puolella liikaa, muuten tekee kyllä hyvää työtä siellä.

        USAn pitäisi lisätä pakotteita ja pakottaa venäjä tulitaukoon. Trump ei vaan millään suostu tähän. Stubbin tarttee mennä sinne taas kuiskaamaan.

        Euroopan pitää jo lähettää sotilaita Ukrainaan ja avata toinen rintama Ukrainan tueksi. Sota pitää voittaa, se tulee kaikista halvimmaksi. Uhka tästä pakottaa Venäjän tulitaukoon. Saksa, Englanti ja Ranska ja halukkaiden koalitio. Retkikunta Ukrainaan, kuin Talvisodassa Suomeen, siihen uhkaan sota loppui.

        Trumpia pitää uhata sillä, ettei Eurooppa NATOssa tue häntä Kiinaa vastaan Aasiassa, ellei hän tue Eurooppaa venäjää vastaan Ukrainassa.


    • Anonyymi

      Sotaintoa näyttää riittävän näillä palstoilla?
      Kuinkahan mahtaa olla näiden palstojen ulkopuolella?

      Media ja muut sellaiset tahot, jotka eivät joudu uhraamaan omia poikiaan, isiään ja muita rakkaitaan tappamisen seurauksena, näyttävät olevan innokkaita sodan jatkamiselle?

      • Sota on jo alkanut. Venäjä on hyökännyt Ukrainaan. Liiallinen into voi johtaa ketjureaktioon kuin I MS. Mutta periksi antaminen johtaa samanlaiseen sodan laajenemiseen kuin II MS alku.

        Ainoa järkevä suhtautuminen on olla pelkäämättä sotaa, ja panna vastaan diktaattorille voimalla. Sen Eurooppa on tehnyt.

        Tämä Trumpin suunnitelma, kun vielä vaatii Ukrainan suostumista torstaihin mennessä on sellainen petos, että sen pitää johtaa Trumpin erottamiseen Vapaan Maailman johdosta. USAn presidentin virasta myös. Täysi skandaali!

        Kongressi herää tähän. Tämä on täysin mahdotonta, väärin, tuo ei ole enää USA!


    • Trump pitää erottaa!

      Tosin tulee mieleen vitsi tästä pienestä Suomestamme:

      "Vapise Amerikka!

      Allekirjoitus: Kiteen Kommunistinen Yhdistys"

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2977
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1181
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      84
      1173
    4. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      128
      1159
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      87
      1132
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1050
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      872
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      25
      765
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      71
      747
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      59
      627
    Aihe