Uppopaistimen rasvat?

Anonyymi-ap

Mitä rasvoja te käytätte uppopaistimessa?

12

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne kelluu.

      jaa kulla..?

      No kellit.

    • Anonyymi

      Palmuöljy on parasta.

    • Anonyymi

      Kookosrasva on kätevä, kun se jähmettyy ja on helppo sitten nostaa jemmaan seuraavaa käyttöä varten. Ei tarvitse pullotella.

      • Anonyymi

        Joskus oli sellaista valkeaa rasvaa voipaperiin käärittynä.


    • Anonyymi

      sian rasva on paras ja terveellisin paistorasva. edelleen.

    • Anonyymi

      Vai että ihan rasvakeitin porvarilla. Oikein köyhät joutuu vetämään makaroonit kovina ja tarjousnakit kylminä.

      • Anonyymi

        Halpuuden kaupasta oli ostettu uppopaistin ja toimitettu se second hand kauppaan. Ja sieltä sitten se haettiin kokonaishintaan 10€, rahanpäivänä. Mutta oikeanlainen rasva on ongelma. Ollaan kokeiltu mm. etnisen kaupan vitosen gallonaa jne. mutta makunapakkuus, joka on luontaista uppopaistettuilla tuotteilla, on jäänyt saavuttamatta, vaikka tavoitelämpö rasvalle, itse laitteella saavutetaankin. Niin silti on ilmeisesti niin, että kasvien rasvat eivät ilmeisesti sisällä niitä uppopaisto-ominaisuuksia, joita vaaditaan? Vaikka viimeinen gallona oli muistaakseni suomenkielisellä kyltillä tai hyllylapulla uppopaistin varustettu. Mutta ihan tarkkaan tilannetta ei muista.


    • Anonyymi

      Muistaako kukaan sen voipaperiin käärityn rasvan nimen, jota käytettiin uppopaistimeen? Ja onko sitä enää missään olemassa? Se taisi olla englanniksi nimeltään tallow, siis se tuote? Mutta Suomessa sillä oli tietenkin oma nimi ja sillä oli oma brändi, jolla sitä myytiin. Ja niitä paketteja oli rasvojen hyllyssä. Ja naiset ottivat niitä sitten tarpeensa mukaan. Ja oli myös sellainen pahanmakuinen olikohan se paisto tai leivontamargariini. Mutta se ei soveltunut oikein mihinkään normaalisyömiseen ravintorasvaksi. Ja naiset sekovatkasit sitä mahdollisesti pullataikinaan tai muuhun, mutta sitä ei oikein muista.

      • Anonyymi

        Taisi olla laardi tai loordi, mutta hyvin tirisi pannulla.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi kirjoitti:

        Taisi olla laardi tai loordi, mutta hyvin tirisi pannulla.

        Muistan, kun nuoruudessa paistettiin siankylkeä paistinpannulla ja siihen jäi sitten sitä paistinrasvaa,
        Isällä oli tapana kuumentaa leipäviipaleita siinä paistinrasvassa ja kyllä maistuivat hyvälle.


    • Anonyymi

      Uppo-NaIIe ammutaan, suolistetaan, nyljetään ja otetaan siitä paistit irti friteerattavaksi.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe