En kannata sellaista!
Ylisukupolvinen solumuistissa ja geeniperimässä elävä yhtenäiskulttuuria edustava kirkko vahvistaa kirkkoa, sen olemassaoloa ja tulevaisuutta ja on liima, joka pitää kirkon koossa.
Siihen tarvitaan vahva historian ja juurien tuntemus, terve kansallinen henki, oma suomen kieli ja kansallinen identitetti. Ne ovat ehdoton edellytys kirkon olemassaololle.
Ortodoksisuus on elänyt suomalisessa kansan eetoksessa jo yli tuhat vuotta. Se on löydettävissä karjalaisessa ja kalevalaisessa kansanperinteessä ja-runoudessa. Tähän perinteeseen on helppo samaistua.
Suomen ortodoksinen kirkko on valinnut monikulttuurisuuden, unohtanut osittain suomen kielen ja ihannoi maahanmuuttajia ja kirkkoon liittyjiä. Evakkotaustaiset ja omat ortodoksit se on lähes täysin unohtanut.
Kirkkoon on syntynyt huono ja eripurainen henki. Kirkko on polarisoitunut.
Olisiko löydettävissä toinen tie, jossa kuivat oksat karisisivat, joukko harvenisi, mutta kirkon uskottavuus kasvaisi?
Kirkon hyvä tulevaisuus alkaa ymmärryksestä, kun uskalletaan rohkeasti palata omille kansallisille ja kielellisille juurille sekä löydettäisiin juurista kasvava syvempi sisäinen vakaumus. Sellainen vakaumus, jossa menneisyys kohtaa nykyisyyden jokaisen kristityn hengellisessä elämässä.
Vasta kaiken tämän hengellisen kokemuksen jälkeen, olipa siinä mukana uskoa vähän tai paljon, ihminen löytää oikean elämäntarkoituksensa ja kykenee rakentamaan itselleen uusia hyviä polkuja. Se on hiljainen lupaus turvalliselta ja toivoa tuovalta kirkolta, olet täällä tarkoituksella, vaikka polku ei aina ole helppo.
Monikulttuurinen kielillä puhujien kirkko
Anonyymi-ap
1
387
Vastaukset
- Anonyymi
Minkä lapsena tai nuorena oppii, sitä ei vanhana kadota, ei vaikka kuinka yrittäisi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393