Tähän arvoitukseen on vihdoin keksitty ratkaisu: Jeesus halusi tehdä pioneerityötä lentoliikenteen kehitykselle ja hän matki pienoismallina jumbojettiä.
Tämän ansiosta myöhempien aikojen insinöörit ovat kirkossa käydesssään kuin vahingossa hoksanneet alttaritauluista, millainen heidän tehtäväkseen annetusta lentolaitteesta pitää tulla. Lentokoneet ovat syystä kuin lentäviä Jeesuksia.
Tämän ansiosta myöhempien aikojen insinöörit ovat kirkossa käydesssään kuin vahingossa hoksanneet alttaritauluista, millainen heidän tehtäväkseen annetusta lentolaitteesta pitää tulla. Lentokoneet ovat syystä kuin lentäviä Jeesuksia.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Miksi sulla roikkuu nenästä
se on sellainen sonniin lenkki jolla sitä ohjaillaan , uskallatko ohjailla ? 🤣
Miksi sulla roikkuu isojen varpaitten välissä
milloin tuo risti kuoleman keksittiin , eli hiekkakansan uskonto 🤔 persiasta 500luvulla ennen ajanlaskua yleinen tapa
Ajatella. Ja lentokoneitten keksimiseen meni silti niin kamalasti aikaa.
Siellä oli todistamassa tuhansia ihmisiä, pulinat pois!
Ja lähdekritiikki...
Mummos on persiasta.🍑💩
Markkinoille pitää saada Jeesus-leijoja, joita voi lennättää tuulisella kirkkomaalla. Muitakin leijoja saa lennättää Pyhän Hengen kunniaksi.
Käsittämätön taru vaiko tosi asia. Antaa kaikki synnit anteeksi ihmisille. Menee kyllä äänestykseen.
Tämä tuohon aikaan. ??? Kyllä se voiipi olka totta.
Jos on Jumalan lähettiläs. Kylmä totuus. Jees.
Jeesus sanoi. Myös. Ristillä.
Täältä näkee todella kauas.
Huumori säilyi loppumetreille saakka.
Jokaisen on kannettava oma ristinsä. Risti symboloi ruumista. Kuollutta ainesta, joka tulee eläväksi hengen ja sielun kautta. On tiedetty, että maallinen elämä on kuolleen aineksen järjestäytymistä tyhjäksi kuoreksi, jonka pitää täyttyä elämän hengellä, jolloin siitä tulee elävä sielu.
"Jokaisen on kannettava oma ristinsä."
Mutta Jeesushan roikkui eikä kantanut.
Ilmojen halki käy Jeesuksen tie....
Ruumis, eli risti, on se mikä liittää meidät maahan. Jos Jeesusta ei olisi naulattu puiseen ristiin, joka lyötiin maahan, niin Jeesus olisi voinut jo ristiltä nousta ylös taivaaseen. Raahautuiko Jeesus omine ruumiineen viimeisillä voimillaan vai kantoiko omaa ruumistaan, eli ristiään? Siinäpä pulma. Tarvitaan tällainen ristiin, eli ruumiiseen liittyvä legenda, kun kyse on ruumiin, sielun ja hengen yhteydestä.
AI-yhteenveto
Jeesus ei tiettävästi raahannut ristiä itse, vaan roomalaiset sotilaat pakottivat hänet kantamaan sen Golgatan vuorelle ristiinnaulitsemista varten. Evankeliumien mukaan sotilaat saivat hänet kantamaan sitä, ja jotkut selitykset viittaavat siihen, että häntä auttoi myös Simon Kyreneläinen.
Pakotettu kantamaan ristiä: Uuden testamentin mukaan Jeesusta pakotettiin kantamaan ristiä tiehensä ennen ristiinnaulitsemista.
Apua matkalla: Usein Jeesukseen liitetyn apulaisen, Simon Kyreneläisen, rooli oli auttaa häntä ristin kantamisessa.
Kärsimys ja kuolema: Ristiinnaulitseminen tapahtui Golgatan rinteellä, josta ristin on kerrottu myöhemmin kantaneen Jeesusta.
Legenda haavasta: Yksi legenda liittää Jeesuksen ristin haapaan, ja se selittää, miksi haapa havisee ja lehdet vapisevat.
Ylösennousu: Ristiinnaulitsemisen jälkeen Jeesus nousi kuolleista kolmantena päivänä, ja hänen ruumiinsa otettiin myöhemmin alas ristiltä
Jeesus olisi voinut lentää ristillä kuten noidat pääsiäisenä. Mikään kun ei ole kuulemma Jumalalle mahdotonta.
Hyi teitä kun katselette alttaritauluja. Mitään kuvia ei saa tehdä. Ei edes omia silmiä käyttäen niiden tekemiseen. Siksi Jumalan palvojia kutsutaan sokeimmiksi ketään muuta.
Laki annettiin keskellä autiomaata. Hiekan keskellä. Ja sinne sen noudattaminen johtaa takaisin. Laki on niin vanhurskas että se lopulta tekee noudattajastaan valo-olennon joka ei tarvitse mitään ja joka osaa itse lentää ilman mitään jumbo-jettejä.
Intialaiset askeetit ja Afrikan alastomat alkuasukkaat ovat lain noudattamisen vanhurskauttamat. He oppivat lentämään Galaksin keskustaan asti ilman mitään lentolaitteita omassa olemuksessaan.
Babylonin portto on ahne ja laittomuudessa verraton. Sen osana on kuitenkin pukeminen valkoiseen pellavaan sillä kaikki häpeällinen puetaan kunnialliseen asuun. Jumbo jetit onkin tehty porttoa varten kunniakkaaksi puvuksi myös.
Alttaritauluja olisi paljon mukavampi katsella, jos niissä olisi alaston nainen lepäämässä aurinkotuolissa. Kamalia tuollaiset muinaiset kidutuskuvat. Hyi pyhä yrjö sentään kun etoo!
Näin on! Kirkkojen olisi jo aika uudistua ja laittaa parempia kuvia seinilleen. Jotain ikivanhaa ristille naulittua äijän käppyrää ei kukaan jaksa enää katsella.
Tarkoittaako hihhulien ylöstempaisu sitä että esim. autoa ajava uskovainen yhtäkkiä lentää auton katosta läpi ja ruumismössö katoaa korkeuksiin, aina avaruuteen asti?
"Miksi Jeesus roikkui ristillä?"
Jeesukselta unohtui sorkkarauta kotiin,
joten hän ei päässyt irti. Siksi hän joutui
roikkumaan paikalla jonkin aikaa.
Vanhassa testamentissa sanotaan että kaikki jotka ovat ripustettu puuhun roikkumaan ovat Jumalan kirouksen alla.
Mutta olisi se Jeesus näyttänyt komealta joulukuusessa roikkumassa. Alttaritaulutkin näyttäisivät hienommilta, kun niissä olisi ristin sijaan joulupuu, jonka oksaan olisi ripustettu taivaallinen koriste killumaan.
Joo. Jeesus hirtettynä kuusessa ei näyttäisi yhtään sen hullummalta kuin Jeesus ristillä naulattuna.
Joku poliittinen johtaja tappoi hänet
Joo, mutta kaikki tietenkin meni ihan niin kuin kaikkivoipa oli suunnitellut!!!
Jokaisen Jumalanpilkkaajan ja Dawkinskn lähde on sama.
Sinun lähteesi on vähä-älyisyytesi. Sama kaikilla pöllöpäillä.
jeesuksen risti toimi leijan runkona , jolla hänen piti nousta taivaisiin 🤣🤣🤣
"Miksi Jeesus roikkui ristillä?"
No ku ei lötynnä tarpeeks isoo henkaria!