Kyllä se vaan nyt on niin, että Spar-kauppa on saatava Seinäjoelle!
Spar-kauppa Seinäjoelle
26
669
Vastaukset
- Anonyymi
s kaupan tilalle
- Anonyymi00014
S-ryhmä on lukujen valossa ottamassa nokkaan K-ryhmältä oikein kunnolla. Alkuvuonna S-ryhmän rökitys jatkuu, ja varmaankin koko vuoden kun ihmiset ovat vaihtaneet vakituista ostoskauppaansa ja tottuneet uuteen.
- Anonyymi
- Kyllä - On Saatava - SPAR-Kauppa - !
- Koska - SS-Ryhmä ja S-Market- on - BOIKOTISSA - Seinäjoella (koko-alue )- Anonyymi
No voi voi. Olet stand up- koomikko? Yhden landepaukun boikotti ei kuule pyllistä maailmassa yhtään mitään. Muuta Israeliin äläkä koskaan tule takaisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No voi voi. Olet stand up- koomikko? Yhden landepaukun boikotti ei kuule pyllistä maailmassa yhtään mitään. Muuta Israeliin äläkä koskaan tule takaisin.
Eikös ne ollu juutalaaset sitä porukkaa jokka sen jeesuksen muiluutti?
- Anonyymi00019
Anonyymi kirjoitti:
No voi voi. Olet stand up- koomikko? Yhden landepaukun boikotti ei kuule pyllistä maailmassa yhtään mitään. Muuta Israeliin äläkä koskaan tule takaisin.
Minä ainakin olen niin vakava ja tylsä, ettei koomikon ura elättäisi. Mutta osaan kyllä laskea ja luvuista päätellä, että S-ryhmän vastainen boikotti vaikuttaa heillä sekä myyntiin että tulokseen.
Mistäkö tämän voi päätellä? K-ryhmä kertoi, että marraskuussa K-kaupat kasvoi +4,0 %, samalla kun koko markkina kasvoi 0,2%. Joulukuussa heillä myynti kasvoi +6,4 % ja koko markkina +3,4 %. Aiemmin lokakuussa K-kaupat kasvoi suurin piirtein markkinan tahdissa. Eli K-kauppojen markkinaa nopeampi kasvu tapahtui marras- ja joulukuussa. Lisäksi tiedämme, että K-ryhmän markkinaosuus kasvoi loka-marras-joulukuussa 0,5 prosenttiyksikköä, ja kuten edellä näimme, tämä kasvu tulee käytännössä marras-joulukuulta. Alkuvuoden (tammi-syyskuu) aikana heillä markkinaosuus laski, eli tuossa marras-joulukuussa tapahtui selkeä käänne heille.
Tuo 0,5 prosenttiyksikköä on siis muilta kaupoilta pois, eli käytännössä joko S-ryhmältä tai Lidliltä. Kuten K-ryhmän tiedotteesta näemme, niin he voittivat nimenomaan hypermarket-kategoriassa (Citymarket vs Prisma, Lidl ei ole hypermarket-toimija). Tästä voimme päätellä että K-ryhmä voitti markkinaa nimenomaan S-ryhmältä tuolloin marras-joulukuulta.
Tämä kaikki siis siitä huolimatta, että S-ryhmä kertoo tehneensä isot hinnanlaskut juuri marraskuussa ja lisäksi uudestaan joulukuussa (oletettavasti siksi, kun huomasivat että heiltä myyntiä merkittävästi siirtyy muille).
S-ryhmän kuukausittaisia tuloslukuja ei mistään näe, mutta S-ryhmän luvuista ja lausunnoista voi päätellä että marras- ja joulukuu olivat heille myös raskaasti tappiollisia. Hinnanalennuksilla yrittivät lieventää tekemäänsä virheellistä Israel-boikottipäätöstä ja ehkä niillä lievensivätkin jonkin verran boikottipäätöksensä vaikutuksia. Niistä huolimatta kuitenkin menettivät kymmeniä tuhansia asiakkaita ja kymmeniä miljoonia myyntiä.
Olisi mukava pystyä jostain seuraamaan, että kuinka voimakkaana tämä S-ryhmän asiakaskato edelleen jatkuu tänä vuonna. Tietääkö kukaan miten usein esimerkiksi K-ryhmä ja S-ryhmä julkaisevat talouslukujaan?
- Anonyymi
Spar market on tulossa 2027 ja luultavasti Törnävälle K-supermarketin viereen.
- Anonyymi
S-ryhmällä mei överiksi. Kommunisteja johdossa.
- Anonyymi00027
No onpas vähän kaukaseen paikkaan
- Anonyymi00009
Eikös ideaparkkiin, Kärkkäiselle oo tulos spar?
- Anonyymi00024
Siinä olisi hyvä paikka.
- Anonyymi00012
Kaikki parikymmentä täyden palvelun ruokakauppa-Tokmanniamme tulevat saamaan omat SPAR-myymälänsä tai EUROSPAR-supermarketit.
Tuore-elintarvikkeita myyvät Tokmannit sijaitsevat näillä paikkakunnilla.
Kemi, Tornio, Keminmaa, Äänekoski, Sotkamo, Kajaani, Iisalmi, Kiuruvesi, Hämeenlinna, Järvenpää, Masku, Loviisa, Mäntsälä, Varkaus, Akaa, Oulu (kaksi myymälää), Ylöjärvi, Joensuu ja Mänttä. Ainoastaan kahdessa (Ylöjärvi, Joensuu) on tuoretiski (lihaa, kalaa ja valmisruokia)
Eurosparit on avattu jo ylöjärvellä, Maskussa ja Torniossa.
EUROSPAR-supermarket avautuu seuraavaksi Järvenpäähän maalis-huhtikuussa. Myöhemmin keväällä Joensuun Raatekankaalla, Loviisan Vanhakylässä (Gammelbyssä) ja Iisalmessa.- Anonyymi00013
Nuo tulee ensin ja sitten alkaa Suomen valloitus muihin paikkoihin vaikka K ja S mafian vapaamuurariveljet yrittääkin estää Sparia saamasta hyviä kaavoituksia.
- Anonyymi00017
Erillisiä Spareja tullaan rakentamaan myös.
- Anonyymi00015
Ilmajoki Ahonkylä on ehdolla Spar kaupalle. Voimakkaasti kasvava...yli 3000 asukasta jota ei S tai K ryhmä kiinnosta.
- Anonyymi00016
Kaikki S-marketit voidaan muuttaa Spareiksi.
- Anonyymi00020
Tehdään me ostajina parhaamme, että näin kävisi.
- Anonyymi00018
Spar Kärkkäisen tilalle.
- Anonyymi00021
Jaa pikkuinen Spar monen hehtaarin kokoisen Kärkkäisen tilalle?
Tulkoot molemmat ja niiden lisäksi vielä pari Kauflandia Seinäjoen
Cittareiden tilalle. - Anonyymi00022
Tulee se Kärkkäinen vaan olemaan ihan järjettömän iso kauppa
kun se on melkein tuplaten isompi kuin Cittari. Siellä maalaiset
eksyy ja kaupassa kuulutetaan "Pertti Peräseinäjoelta missä olet,
perhe etsinyt jo kolme viikkoa, tule kassalle 347 jossa perhe odottaa." - Anonyymi00023
Seinäjoelle pitää tietenkin saada interSpar joka on hypermarketti kokoa ja isompi kuin SparExpress, Spar ja Eurospar.
- Anonyymi00025
Eikös se tule.
- Anonyymi00026
Onko jossain ollut puhetta?
- Anonyymi00028
Onko kenelläkään tietoa, onko Spar-kauppa tulossa Seinäjoelle ja jos on, niin koska?
- Anonyymi00029
Törnävälle pitäisi tulla uuden K-supermarketin kanssa samaan kauppakeskukseen mutta eepee-mafia on jo 8 vuotta jarruttanut hanketta. Huhtalan K-supermarketin kanssä kävi moka kun osuuskauppavaltuutetut oli 3 viikon luxuslomalla eepeen laskuun Balilla juuri kun asiasta piti äänestää.
- Anonyymi00030
Häävinen kauppa oo.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942523- 187889
- 53723
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119642- 48528
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?12481- 48467
- 54432
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11430