Helluntailuudessa elää viides sukupolvi. Aina joskus kuulee että kaksi ensimmäistä sukupolvea oli paremmat kuin jäljessä olevat. Esim. E. Minos on sanonut viides sukupolvi ei tiedä uskosta enää mitään. Itse kuuluun kolmanteen sukupolveen. En allekirjoita väittämiä ollenkaan. Vielä 60-luvun puolivälissä auto ei ollut niin yleinen. Syrjäkylistä oli heikot yhteydet pitäjän keskustaan. Bussien aikataulut eivät soipineet yhtään kokousten aikataulujen kanssa. Elintaso on noussut paljon 75- vuodessa. On tietotekniikka, monet laitteet evankeliumin eteenpäin viemiseksi. Esim. Saudi-Arabiaan. Ennen oli vain radio. Pahuutta on ollut yli 6000-vuotta. Mutta Jeesus on kaiken voittaja. Jag tänker så. Ordentliga åsikter.
Sukupolvet
19
196
Vastaukset
- Anonyymi
Nykypäivän helluntailaisuudella ei ole mitään tekemistä sen alkuajan, n. 1930-75 helluntailaisuuden kanssa. Eivät saisi käyttää "helluntailaisuuden" nimitystä kadottavasta uuslahkostaan, mutta huijarit on huijareita.
- Anonyymi
Ei varmaan jos tarkoitat sitä punaisten lyhtyjen touhua mistä yleensä joka yhteydessä mainitaan.
- Anonyymi
Sulla on vapaa-ajan ongelmia kaamosaikana. Ota kuitenkin mielialalääkkeesi ja käytä kirkasvaloa.
- Anonyymi
Niin vanhaleiliviiniähän pitää ryypätä kaikki. Muutoin vanhaleililäiset aina pakahtuu uuteenviiniin. Siksi uutta ei missään tapauksessa, vaan 1930-1975 välinen viini on ainut, mikä on oiekaa. Eikös vain.
Taitaa vanhapolvi vain vaipua hautaan ja jäädä vielä pääsemästä perille.
Iänmyötä dementia ja sen tuoma vikapäisyys, sekä vihahenki on ihmisen - sen polosen osa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei varmaan jos tarkoitat sitä punaisten lyhtyjen touhua mistä yleensä joka yhteydessä mainitaan.
punaasten lyhtyjen. Siinäkin paappa kun ei nenää seiso muu kuin järki, niin punaset lyhdyt paistaa silmävaluaisissa, ja järjen - järjettömässsä äänessä.
Vinkuu kuin pieni possu, pitää olla huntu kirkkoon mennessä naisilla, mielellään temppelisssä väliverhot, ettei vain naisen silmäripset näyt...
Onnellisuus häviää ja alkaa punaisena lyhdyt palamaan.... Joopa joo... on se kuultu ja nähty jutuissasi
- Anonyymi
Viides sukupolvi on imenyt itseensä kaikki ne helluntailaisuuden vääristyneet suuntaukset, jotka Jenkkilästä ovat liikkeelle lähteneet viimeisten 40 vuoden aikana. Sieltä tulee aina 5-10 vuoden välein uutta, sensaatiomaista hapatusta, joka väittää löytäneensä kristinuskosta jotain uutta ja mullistavaa jota muut eivät tiedä.
- Anonyymi
otahan lääkkeesi huohotat vanhuuden juoksuhaudassa ja näet sen vain oikeana, eikä Jumalan tuulille ymmärrä pätkänvertaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
otahan lääkkeesi huohotat vanhuuden juoksuhaudassa ja näet sen vain oikeana, eikä Jumalan tuulille ymmärrä pätkänvertaa.
Saatanan tuulten mukana sinä liihottelet, vedetön tuulten ajelema hattara.
- Anonyymi
80-luvun lopulla Keuruun konferenssissa alkoi nuorison musiikki ja meno maallistua.
Konferenssimatkat Keuruulle jäivät, mutta onneksi seuraavien konferenssien suunnaksi tuli Jämijärvi.- Anonyymi
maallistua. Maasta sinäkin olet ja maaksi pitää sinunkin tulla.
ei hyvää päivää. Mene sinä pappa- mummo perjantai- tai torstaipäiviin ja veisaa siellä.
Ei uudet sukupolvet sinua tarvitse- he matkaavat Kristusta seuraten edelläsi ja könytä sinä keppisi kanssa hiljaa perässä. Sinulle kuuluu vain virsi- minä vaivainen mato matkamies maan.
Siitähän valitat aina. - Anonyymi
Irstaan rasvaista oli meno Heinola-aktiossakin.
- Anonyymi
Jos usko on kiinni nuorisomusiikista, niin siiloin sitä ei edes ole.⁸
- Anonyymi
Ei pidä olla sellaisessa paikassa, jossa Pyhä Henki murehtii.
- Anonyymi
Aloittaja
Pyysin asiallisia, kunnollisia vastauksia. Tähän mennessä yhtään niitä ei ole tullut. Kaukana olette sivistyksestä. Varmaan se olisi auttanut jos olisinkirjoittanut kaikki ruotsiksi. Onnistuu tuosta lonkalta vaan. Helppo kieli.- Anonyymi
Mitä punaisilta lyhdyiltä voi odottaa.
Vain siitähän halutaan hekumoida eikä mistään muusta.
Mikä tietysti ymmärrettävää että vain sellaiset jutut kiinnostaa.
HELL liikkeessä on edessä sukupuolenvaihdos.🚻
- Anonyymi
Helpompi vaihtaa polvi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861669Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,161063Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.97988Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79942- 87759
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51744Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot145736- 53674
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48671Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51661