kun laitaoikeisto pääsee oikeiston kanssa hallitusvaltaan

Anonyymi-ap

6

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moitteet äärioikeistokimpalle

      Andersson kritisoi puheessaan sitä, että Euroopan parlamentin käsittelyssä kestävyysraportointidirektiivin ja yritysvastuudirektiiviin tehtiin merkittäviä heikennyksiä.

      Andersson syytti asiasta oikeiston poikkeuksellista yhteistyötä laitaoikeiston kanssa.

      – Vielä historiallisempi uutinen oli kädenpuristus, jolla nämä heikennykset saatiin aikaan: ensimmäistä kertaa kokoomuksen ryhmittymä EPP liittoutui koko laita- ja äärioikeiston kanssa keskeisessä lainsäädännössä, Andersson sanoi

      – Ja tämä tarkoittaa tosiaan koko laita- ja äärioikeistoa, eli esimerkiksi Putinia tukevaa äärioikeistolaista AfD:tä Saksasta, Orbánin Fidesziä Unkarista, Ranskan Rassemblent Nationalia ja Puolan oikeistokonservatiiveja. Nämä ovat ne tahot, joiden kanssa Petteri Orpon kokoomus tällä hetkellä tekee yhteistyötä.

      Andersson katsoi, että palomuuri äärioikeiston kanssa tehtävän yhteistyön osalta on lopullisesti murtunut. Seurauksena on Anderssonin mukaan isku ympäristöpolitiikalle.

      Oikeiston nousu on Anderssonin mukaan näkynyt myös Suomessa, kun Orpon hallitus on tehnyt leikkauspolitiikkaa. Ex-puheenjohtaja katsoi hallituksen epäonnistuneen katastrofaalisesti velkaantumisen taittamisessa ja talouden tasapainottamisessa.

      Andersson pyrki valamaan joukkoihin uskoa, että vasemmisto nousisi vielä takaisin valtaan.

      Lisäksi Andersson katsoi, että Suomen tulisi vähentää riippuvuutta Yhdysvalloista ja Israelista. Hän vaati asekaupan keskeyttämistä Israelin kanssa.

      – Asekauppa Israelin kanssa tulee keskeyttää välittömästi. Sen lisäksi meidän pitää varmistaa, että puolustusinvestointeihin ohjattavat varat menevät yksinomaan eurooppalaiseen puolustusteollisuuteen, eikä yhdysvaltalaiseen aseteollisuuteen. Meidän on todella seisottava omilla jaloillamme, Andersson sanoi.
      Koskela valitaan jatkokaudelle

      Vasemmistoliiton puoluekokouksessa ei ole luvassa puheenjohtajakisaa, sillä nykyinen puheenjohtaja Minja Koskela ei saanut puoluekokoukseen haastajaa.

      Koskela valitaan toiselle kaudella iltapäivällä noin kello 14 jälkeen alkavassa osiossa. Varapuheenjohtajien paikoista käydään puolestaan kilpailu.

      Iltalehti seuraa vasemmistoliiton puoluekokousta paikan päällä Vantaalla ja näyttää suorana lähetyksenä puheenjohtaja Koskelan linjapuheen ja tiedotustilaisuuden.

      IL

      • Demokratiahan ei ole vasemmistolle koskaan sopinut, he kun ovat kansandemokratian eli oman puolueensa diktatuurin kannattajia!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Demokratiahan ei ole vasemmistolle koskaan sopinut, he kun ovat kansandemokratian eli oman puolueensa diktatuurin kannattajia!

        Sekoitat jatkuvasti demokratian enemmistön tyranniaan, jota istuva hallitus toteuttaa.


    • Anonyymi

      gggghyyt666

    • Me vasenmistolaiset konmunistit varsimkin Tanpereella ja Jänsässä tervedinme Toveri Anderzzonin hunaania imnihillistä komnmenttia erimnonaisella dyytydyksellä! 🏭🏭
      🇻🇳🎖🎈✊️👍❤️🇷🇺

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      324
      6339
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      73
      4174
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3525
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      92
      3445
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      112
      3397
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      244
      3370
    7. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      74
      2847
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2698
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      214
      2409
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2123
    Aihe