Tutkijat: Venäjän Suhoi-hävittäjät menestyneet, Ukrainan koneita pudotettu jopa 177 km etäisyydeltä
Puolustajan on vaikeaa toteuttaa lento-operaatioita lähellä etulinjaa
Venäjän Suhoi Su-35S -monitoimihävittäjäkalustolla Ukrainan sodassa suorittama puolustuksellinen hävittäjäpartiointi on ollut merkittävän menestyksekästä, kirjoittavat brittiläisen Rusin (Royal United Services Institute) tutkijat tohtori Jack Watling ja Nikolay Staykov.
Tutkijoiden mukaan Venäjä on pääosin onnistunut estämään Ukrainaa käyttämästä suuressa määrin taistelukoneitaan lähellä etulinjaa pois lukien poikkeustapauksissa, kuten kaukovaikutteisia aseita käytettäessä.
Lisäksi Venäjä on tasaisesti kyennyt saavuttamaan ilmavoittoja Ukrainan taistelukoneista, osin suuriltakin etäisyyksiltä. Pitkän matkan taisteluissa erityisesti Vympel R-37M -ilmataisteluohjus on ollut merkittävä: ukrainalaisen ilmavoimalähteen loppuvuodesta 2022 antaman tiedon mukaan yksi ukrainalaiskone pudotettiin jopa 177 kilometrin etäisyydeltä.
Tutkijoiden mukaan tämä (177 km) on merkittävästi suurempi etäisyys kuin mihin pääosa puolustusliitto Naton ilmasta ilmaan -aseista pystyisi
Tutkijat: Venäjän Suhoi-hävittäjät menestyneet
10
80
Vastaukset
Kas vain, LENINGRADIN iloiset KILJUVEIKOT ovat HERÄNNEET taas uuteen päivään. KAALISOPAT on syöty ja ensimmäinen KILJUPÖNIKKÄ on jo tyhjennetty ja juttu alkaa luistaa.
Millainen keli teillä on siellä LENINGRADISSA?
Onko vielä KILJUA?
Onko KAALISOPPAA?- AnonyymiUUSI
Luepas siitä, on tosin ulkomaan kieltä, mutta pyydä apukoulun opettajaasi kääntämään😁
The Royal United Services Institute (RUSI or Rusi) is the world's oldest defence and security think tank, founded in 1831 by the first Duke of Wellington, based in Whitehall,
https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_United_Services_Institute - AnonyymiUUSI
Katos asshiole of the year heräsi. Eikä mitään asiaa. Laita vaan niitä vihreitä kuulia hanuriin ja soppaa istumalla.
- AnonyymiUUSI
Britit on nykyään tiltuja. Natoboteilla ahtaat ajat tulossa.
- AnonyymiUUSI
Ammattilaiset kertovat totuuden länsimaiden media taas valehtelee. Taas nähty.
- AnonyymiUUSI
Ja tämä Su-35 on "vain" 4++ hävittäjäsukupolven edustaja. Sitä merkittävämmästi parempi on Su-57 , joka edustaa 5- sukupolven koneiden terävintä kärkeä, jolle eivät hitaat F-35 koneet( periaatteessa aliäänikoneita) pysty asettamaan vastaan yhtään mitään.
- AnonyymiUUSI
Tuo ohjus on se pääuutinen. Naton koneet eivät edes näe sitä kun se jo osuu. Ei mahdollista voittaa.
Länsi on jäänyt täysin jälkeen kehityksestä. Huono juttu. Anonyymi kirjoitti:
Tuo ohjus on se pääuutinen. Naton koneet eivät edes näe sitä kun se jo osuu. Ei mahdollista voittaa.
Länsi on jäänyt täysin jälkeen kehityksestä. Huono juttu.Oletko sinäkin PRESITENTTI?
Kerro meille vitsi!!!
Eläköön PRESITENTTI!"""
- AnonyymiUUSI
Itse uutinen
https://www.tivi.fi/uutiset/a/40a77d13-4145-493b-9dbd-09cbe5f8812dAina rahalla saa mitä tahansa "uutisia".
Olen aina sanonut että kannattaa suhtautua varauksella internetistä löytyvään tietoon.
Oletko sinäkin PRESITENTTI? MUAHAHAAAA
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516837MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635993Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884579NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074529Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1684328Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021606
- 821399
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311387Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411161