Syksyisin kun ollaan pikkupakkasilla puskaparkeissa ja pimeä tulee jo 15-16 niin virta tahtoo käydä vähiin kahdessa hupiakussa (2x80Ah) niin ajattelin hankkia hyvin pienen aggregaatin.
Mikä olisi markkinoiden pienin ja edullisin aggregaatti.
Noita yhden kilowatin aggregaatteja löytyy mutta riittäisi pienempikin ja kooltaan mahdillisimman pieni.
Aggregaatti matkailuautoon
12
316
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla on polkupyörän dynamo rumatikin kyljessä pyörimässä. Virtaa riittää komiasti.
Palstava,hti neuvoo.- Anonyymi
Et tarvitse tuollaisia virityksiä. Heitä se rumatikki lepikkoon ja osta elnakkiin hyppynaru. Sillä saat hien pakkasellakin.
- Anonyymi00004
Jos laitat jonku 4 A pikkulaturin, niin noiden akkujen lataus tyhjästä täyteen vaatii aikaa 40 tuntia. 8A niin 20 tuntia jne.. Pikku aggregaateissa ei mahda olla 4A kummempaa 12 v ulostuloa.
- Anonyymi00006
Ei niitä koskaan tarvitse ladata tyhjästä täyteen.
- Anonyymi00008
Aggrekaatilla voi käyttää normaalia 20A verkkovirta laturia.
- Anonyymi00005
Polkupyörän dynamo.
Palstavahdin niksinurkka. - Anonyymi00007
Ydinvoimalla kulkee laivat ja sukellusveneet, vink vink.
- Anonyymi00009
ysinpommi Tsernopilii autooon jotytwa riittää rnrrhiaaasw
- Anonyymi00010
Olisitpa itse älynnyt kysynyt googlen tekojärjeltä:
"Nämä mallit sopivat erinomaisesti pieneen tilan tarpeeseen, kuten retkeilyyn tai veneilyyn, missä tarvitaan virtaa pienille laitteille, kuten puhelimien lataukseen tai valaistukseen.
Timco Aggregaatti 1000i digitaali (0,9 kW)
Tämä on tyypillinen esimerkki pienestä, kannettavasta aggregaatista.
Sen jatkuva teho on 0,9 kW.
Se on digitaalinen invertterimalli, mikä takaa tasaisen virran, joka on turvallinen herkillekin elektronisille laitteille.
Honda EU-sarjan pienemmät mallit (esim. EU22i)
Hondan aggregaatteja pidetään yleisesti laadukkaina ja kestävinä.
Vaikka uudempi EU22i-malli on tehokkaampi (2,2 kW), sarjasta löytyy myös pienempiä vaihtoehtoja, kuten aiempi EU20i-malli.
Käyttäjät ovat ylistäneet Hondan mallien tasalaatuisuutta ja luotettavuutta, vaikka ne ovatkin hintavampia." - Anonyymi00011
Joulun alla metereologeilla oli konsensus että tällä kertaa emme saa Suomeen Lappia lukuun otamatta oikeaa talvea lainkaan, vaan pelkkää leutoa ilmaa riittää kevääseen asti.
- Anonyymi00012
Meterologeilla siis oli.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5611923- 92934
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18927Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2757Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739- 69718
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74658- 65553