Lunnon monimuotoisuus on lisääntynyt

Anonyymi-ap

Vuosikymmeniä luontoa aktiivisesti seuranneena kansalaisena voin vakuuttaa että luonnon monimuotoisuus on lisääntynyt runsaasti. Asun Turun seudulla Varsinais-Suomessa 60-luvun pienessä omakotitalossa. Esimerkkejä. Metsäkauriita näen lähes joka päivä . Neljän porukka tässä pyörii ihan päiväsaikaankin, Rohkeita ovat. Kesällä söivät hyväkkäät istuttamani papupenkin. Jäin ilman arvokaita kasvisproteiineja, On tyydyttävä kaupan kinkkuleikkeisiin. 60-luvulla metsäkauriita ei ollut lainkaan, Ilmaantuneet ihan muutamana vuoden aikana, Laumoittain. Samoin sudet ja karhut ovat monimuotoistaneet runsaslukuisesti Varsinais-Suomen. Tänään näin merikotkan ja kanahaukun lentävän Ispoisten uimarannalla Turussa. ihan läheltä omin silmin nähtynä pyyhälsivät ylitseni. Majesteettisia upeita lintuja. Harmaahaikaroitakin katselin syksymmällä ja merilokkeja. Ketuista ja rusakoista puhumattakaan.
Puheet luontokadosta ovat perusteettomia ja katteettomia. Kädettömien urbaani-ihmisten juttuja, On käynyt päin vastoin, Todistetusti. Luonnon monimuotoisuus on lisääntynyt, En ole luontohavainnoissani ainut. Tämä on mieltä ilahduttava asia. Se vaan isommin murehduttaa että oikein lain ja asetusten avulla koetetaan vähentää luonnon monimuotoisuuden kehittymistä.
Viittaan lupiineihin, jättiputkiin ja jättipalsameihin. Antakaa niille viattomille luontokappaleille ansaitsemansa lisääntymis- ja pesimisrauha.

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      varsin hyviä havaintoja ja johdonmukaisia päätelmiä olet tehnyt. Petoeläinten määrän lisääntyminen ja runsastuminen indigoi varmuudella että ravintoa on ollut runsaasti saatavilla. Onhan nimittäin niin että ravintoketjun ylimmän kerroksen menestyminen on täysin riippuvainen alempien kerrosten hyvinvoinnista. m.o.t.
      Samoin metsäkauriiden (kasvissyöjät) suuri määrä kertoo siitä että kasvikuntakin voi hyvin ja paremmin kuin koskaan aiemmin maassamme on ollut laitansa. m.o.t.
      Johtopäätelmänä todettakoon seuraavasti ja ilman tarpeettomia lisätodisteluja: Luonnon monimuotoisuus on lisääntynyt. m.o.t

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      334
      2752
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      80
      2483
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      57
      2225
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1702
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      1566
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1502
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1348
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      90
      1178
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe