tyhmiä tyyliin "Kreikan tie" https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011632782.html
Velalla peloitellaan
Anonyymi-ap
10120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tosiaan, velkaa pitäisi ottaa niin paljon kuin saa - ilman takaisinmaksuaikeita.
Se nyt vaan on väistämätön tosiasia, hallitsematon velkaantuminen on tulevilta sukupolvilta varastamista ja tuhoaa hyvinvointivaltion.
Luotottajilla ei ole vielä huolta, ne tyrkyttää mielellään lisää lainaa, kun hölmöt sitä ottaa. Ne luottaa siihen, että kansa maksaa yhä enemmän veroja ja kiristää vyötä. Suomi on myös pieni maa, jonka IMF ja EU laittaa tarvittaessa leikkaamaan eläkkeitä, palkkoja ja sosiaalietuuksia.
No, kohta saadaan lisää velkaa, jos demarit pääsee hallitukseen.
Ja mehä voitas lisätä maaham muuttoo, eiks je😉
T:Demari
JAPANIssa ei pelotella, silelä on maailman eniten velkaa ja turvalliset työpaikat.
Kusettaako porrrrrrvari suomessa ?
Pääministerille on vara ostaa kaikkea mahdollis esim. Yli 400000 maksava Bemari. Ei olla velan tiellä jos politiikot ei osallistu talkoisiin. BMV soåpii Orpolle mulkerot ajavat bemarilla.
omalla valuutalla eurooppa ei ollut velkaantunut, mutta euro valuuttan arvo kuusin kertaistuu,joloin raha arvolla ei saanut kilpailu etua enää,muihin maihin verratuna,
Petteri on kopioinut Kreikan talousohjelman.
Ei sitä talouskasvua saada aikaan pelkkiä leikkauksia tekemällä. Täyttä HÖLMÖJEN hommaa ostovoiman leikkaaminen on ollut. Jäljen näkee nyt, lisää konkursseja, lisää työttömiä ja pysyvästi köyhiä tähän maahan. Eivät ne miljonäärit kuluta, vaan keskiluokka ja köyhät. Ei osata niin ei osata. APUKOULU TASON MATEMATIIKKA HARRASTETAAN JA TÄSSÄ ON TULOS!
Sosialismi ( Sdp )
johtaa
aina
loppujen lopulta
köyhyyteen ja kurjuuteen.
Sitä täällä hinkuu kuitenkin moni.
Miksi ihmeessä ??????
Mikä teitä vaivaa ?