Toimeentulotukeen -50% alennus ensi vuoden alusta?

Onko tuo tottakaan? Onko itsensä Lasse Lehtosen keksintöä? Sehän on jo nyt niin alhainen kustannustasoon verrattuna että Suomi saa valituksia EU:n ihmisoikeustuomioistuimelta. Alennus tulee jos ihminen ei ilmoittaudu työnhakijaksi, mutta jos on työkyvytön jonka lääkäri on todennut mutta sitten KELA:n lääkäri kumonnut niin minkä tekee? Kuolee kiltisti kylmää ja nälkään?

Tässä tulee kyllä ruumiita jos tuo pitää paikkansa. Enkä välttämättä tarkoita vain tuensaajia. Yhteiskuntarauha rikkoutuu ja pahasti.
72424
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 72

Vanhimmat

toimeentulo tuki pitäisi lopettaa semmoisenaan, dinosaurus vanhan pahan ajan jäänne.

Automaattisesti tuleva minimi tulo verotietojen pohjalta ja päälle bonuksia jos hakee töitä aktiivisemmin ym.?

Automatisoida, se nopeuttaa ?

Äänestä
  • Eli ns. kansalaispalkka. Mutta arvaahan mikä poliittinen laita tuota vastustaa? No se Lasse Lehtosen laita.

    1Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Eli ns. kansalaispalkka. Mutta arvaahan mikä poliittinen laita tuota vastustaa? No se Lasse Lehtosen laita.

    Eli KELA?

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Eli KELA?

    lehtonen päätyy giljotiiniiin

    Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    lehtonen päätyy giljotiiniiin

    kuten muutkin porvarisiat.

    nyt alkaa sitten myymälävarkaudet, y,m,. rikollisuus, ja rahaa sossuista-helvetti

    eikö putin ja eu voisi telottaa riistoporvari-rikollisia fasisteja?

    Äänestä

en ihmettele "tulee ruumiita" kun monet sinne pääsee siten asunto, ruoka, lämmintä, terveys huolto.. huono homma..

Äänestä
  • eu vaatimus suomelle 1500 eur per kk vähimmäistulo jokaiselle...

    mitä tekee purra ja persunatsit?

    Äänestä

Kyllä työmarkkinatuella elää. Toimeentulotuki pois.

Äänestä
  • Ei riitä ikipäivänä sähköön lääkkeisiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Ei riitä ikipäivänä sähköön lääkkeisiin.

    halla ahon mielestä nuo on ylellisyyttä...

    ei rahaa kansalle sanoo persut !!!!

    Äänestä

Toimeentulosta puolet pois ja sitten ihmetellään kun rikollisuus kasvaa kohisten.

1Äänestä
  • Jep.

    Äänestä

  • No eiköhän se ole jo kasvanut mamut kuskaa huumeita kilokaupalla Suomeen. Ja mistä vetoa että juuri mamuja tuo päätös ei edes koske vaan rehellistä pienituloista suomalaista.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    No eiköhän se ole jo kasvanut mamut kuskaa huumeita kilokaupalla Suomeen. Ja mistä vetoa että juuri mamuja tuo päätös ei edes koske vaan rehellistä pienituloista suomalaista.

    j perssutkuskaa mamuja suomeen,

    mm 200000 on nyt tulossa purran tuomia... halpatyövoima kaukoidästä...

    Äänestä

Ei muuten ministereiden veroalea voida maksaa.

1Äänestä
  • Ja heidän itse itselleen myöntämiä palkankorotuksia. On sekin kummaa porukkaa kun pitää oikeen palkkaa nostaa vaikka eivät edes tee mitään tuottavaa saati sitten oikeita töitä,

    1Äänestä

Jos ei pysyt olee työkkärissä ja kuntouttavassa eikä pääse eläkkeelle niin kylläse kunnan hakinnanvaraisen auttaa siinä puuttuvassa 50%, sitä ei leikata

Äänestä
  • porvarien ilmaistyövoimana...

    Äänestä

nyt saa tonnin kuussa, nenää kaivamalla,

Äänestä
  • Ei sellaisella rahalla elä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ei sellaisella rahalla elä.

    Tuhat euroako/kk kuluu ruokalaskuusi ?

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Tuhat euroako/kk kuluu ruokalaskuusi ?

    Jos joku antaa asunnon, vaatteet ja lääkkeet niin kyllä tuo sitten riittää jo reippaasti.

    Äänestä

  • Huomio että suurinosa rahasta menee vuokraan.

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Huomio että suurinosa rahasta menee vuokraan.

    Kela määrää halvempaan asuntoon ,jos ei löydy ,katu kutsuu...ja ruoka tukee saa aina vaan minimin mukaan ,sekö peruslääkkeet ,jos sairastut vähäkin pahemmin ,se on menoa ,kukaan ei välitä susta sen jälkeen,,,sano vain bye,bye,,,better luck next time or not...
    Ylimääräisiä kuolleita alkaa tulla pian satoja tuhansia Suomessakin...kohta se alkaa kun raha loppuu..

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Tuhat euroako/kk kuluu ruokalaskuusi ?

    Lonkero on peruselintarvike ja kallis.

    Äänestä

Miksi tämän maan HÖLMÖ ja Hidasjärkinen kansa hyväksyy kaiken?
Eikö tule mieleen nousta kapinaan ja vaatia oikeuksia? Ei tällaista touhua Ranskassa katsottaisi ilman laajoja mellakoita.

3Äänestä
  • Juu, siellä olisi tapettu jo nuo Suomen hallituksen apinat.

    Äänestä

  • Mihin kapinaan ,poliisien ja armeijan ei tarvitse pistää kuin konekivääri pykälään ja alkaa lasettelemaan kapinoijia vastaan...maailma on silti vielä rahadiktatuuri,puhuttiimpa täällä Lännessä mistä äänestys hölynpöly demokratiasta hyvänsä..?

    Näin se vain on ,haluttiin tai ei...otat käskyjä vastaan mukisematta ,tai olemassaolosi lakkautetaan ...itsenäisyyspäivänä nähdään taas elämän tosiasiat kuten maailmassa joka päivä..

    Eikä rahan takia maahan lähetetä mitäön rauhanturvajoukkoja enää ikinä...maa kannattaa vaan lakkauttaa jos ei pärjää tai jengi alkaa kuoleen nälkään ja,Suomella on nyt tuo tie edessään..

    Äänestä

se on aika yhden tekevää jos ihminen tarvitsee pienen perustulon jotenkin, pitääkö olla virallinen työnhakija kun todennäköisyys saada sitä kautta työtä on tasan NOLLA %..

Elikkä se oma-aloitteisuus siinä, voi käyttää palveluja apuna jos Tarvitsee? siinä ehkä nuoremmat tulee kyseeseen enemmän? Eivät vielä tajua etteivät tarvitse?

Ei noissa mini tuloissa pitäs oikein isoja leikkauksia saada tulla tai jäähy karensseja että ohjataan hakemaan toimeentulo tukea joka tukena pitäisi poistaa?

Äänestä
  • Oma-aloitteinen pitää olla myös kun on työkkärissä kirjoilla. Työtä voi hakea mistä vaan, haut pitää ilmoittaa työkkäriin netin kautta. Ei työkkäri lähettele työnhakijalle työtarjouksia yms.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Oma-aloitteinen pitää olla myös kun on työkkärissä kirjoilla. Työtä voi hakea mistä vaan, haut pitää ilmoittaa työkkäriin netin kautta. Ei työkkäri lähettele työnhakijalle työtarjouksia yms.

    Niin harmi että yhteiskunnantils on mennyt siihen että jokainen jää liian paljon omilleen..jäljet näkyy hyvin pahasti jo joka paikassa..

    Äänestä

Tällä yritetään saada työelämään niitä pötköttelijöitä jotka elää pelkällä tt-tuella..sivullisina kärsijöinä tulee olemaan juuri ne jotka tukea oikeasti tarvitsee.

Äänestä
  • Mihin työelämään? Missä sitä on?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mihin työelämään? Missä sitä on?

    Eri paikassa kuin missä imetään lonkeroa kuin aku piimää aamusta iltaan

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mihin työelämään? Missä sitä on?

    Työelämää kohta löydy muille, kuin tekoälylle.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Työelämää kohta löydy muille, kuin tekoälylle.

    Väheneehän ne työt, mutta ei ne ole kokonaan kadonneet. Euroopan ulkopuolelta löytyy.

    Äänestä

  • Ja kun alkavat tekeen rikoksia laitetaan vankilaan lopulta ja sitten pakkotyöhön, ja jos työ ei maita,se on kuolemaksi...ihmisoikeuslait peruttu,,YK voimaton ,monessa maassa on käynyt noin ja on käymässä muissa ,myös Suomessa...viranomaiset ottaa lopullisen vallan äänestyksistä huolimatta..

    Äänestä

Tuet ovat suomessa liian suuret. Ihmiset eivät mene töihin vaikka pääsisivät, koska palkka jää usein pienemmäksi kuin yhteiskunnalta saatavat tuet. Kun ihminen saa esim. työmarkkinatukea, asumistukea, toimeentulotukea niin tuosta tulee helposti käteen yhteensä noin 1600-1700 euroa. Kuinkahan moni pienipalkkainen saa tuon summan käteen nettona, en usko että monikaan.

Äänestä
  • "työmarkkinatukea, asumistukea, toimeentulotukea niin tuosta tulee helposti käteen yhteensä noin 1600-1700 euroa"

    Ei todellakaan tule, haloo. Oikea summa on 1000-1200e. tämä yksinäisellä henkilöllä. Ja jos omistusasunto niin saa pelkästään työmarkkinatukea.

    Äänestä

  • No tuo on se klisee. Yksin asuvalla tyypillinen tilanne lienee tämä; Työmarkkinatuki noin 600 netto, asumistuki noin 200, toimeentulotukea ei tipu jos tilillä vaikkapa 500 Esim. 450 euron vuokran jälkeen jää 350 ruokaan ym.

    Äänestä

rahat on jo tuhlattu -- niin köyhien edut heikkenee varmasti.
Lisäksi meillä on lähiöt täynnä työ- ja sopeutumis haluttomia kela-loma lepäilijöitä,, joista kulut on useita miljardeja e / vuosi.
Jostain pitää siis säästää !!

Äänestä

Jos ei työtä tee, ei syömänkään pidä.
Sairaus on ainut hyväksyttävä peruste saada jotain tukia yhteiskunnalta. Muut kuolkoot katuojaan jos ei työ maita.

Äänestä
  • Punaliput liehuu menkää töihin👷‍♂️ 🇦🇱🇨🇳🇭🇰🇮🇲🇰🇬🇲🇦🇲🇪🇹🇳🇹🇴🇹🇷🇹🇼🇻🇳🇼🇫🇼🇸🇻🇳👷‍♂️

    Äänestä

  • Olet harvinaisen yksinkertainen.

    Äänestä

Ihmetyttää ajloittajan kirjoitukset.
Jos on ns. työkyvytön eikä pääse eläkkelle niin miksi ei voi roikkua työnhakijana?
Onko pelko että tulee työllistettyä vai mikä on ongelma?
Meinaan että jos toimeentulotukea pienennetään 50% silloin kun ei ole työnhakija niin mikä estää olemasta työnhakija?
Logiikka ei oikein avaudu minulle?
Luen rivienvälistä niin että haluaisit olla työkyvytön ja et halua olla työnhakija mutta haluaisit täyden toimeentulotuen.
Se muutaman paikan hakeminen onnistuu neliraajahalvaantuneeltakin, senhän voi automatisoida ja laittaa vaikka tekoälyn tekemään ne hakemukset, eli miksi ei työnakijana muka voi olla?
En keksi muuta syytä kuin että ei ole suomessa ja kun tulee kutsu johonkin haastetteluun niin jää kiinni kun ei ole paikalla.
Eli suomennettuna, kyse on huijauksesta.

Eli avaappa pikkuisen miksi ei voi olla työnhakijana?

Äänestä

Jokaiselle annetaan henkilökihtainen minimi hengissäpitotuki, jota voi vain lääkärin lausunnolla yrittää korottaa.

Äänestä

Hieno päätös, saadaan lisää työttömiä.

Mitä järkeä tuossa oikeistopolitiikassa oikein on? "Kannustetaan" ottamaan vastaan töitä, joita ei ole tarjolla. Tärkein asia on siis rangaista jotenkin niitä, joiden luullaan lusmuavan, sen sijaan, että järjestettäisiin töitä niille, jotka tekevät kaikkensa löytäälseen edes jotain.

Nykyinen oikeitolaisuus ei paljon poikkea siitä, miten tuostakin asiasta ajateltiin Stalinin Neuvostoliitosta. Oikeiston sakeimmat kakanpuhujat eivät tajua sitäkään, kun ovat yleensäkin niin tyhmiä ja tietämättömiä. Mutta eipä heidän tarvitsekaan mitään tietää, jäppäniskat äänestää kun vaan jaksaa kiihottaa typeryksiä.

Äänestä

Toimeentulotuki on jo nimensä perusteella harhaanjohtava. Eihän sillä kukaan tule toimeen, korkeintaan hengissä, jos ei satu sairastumaan.

Äänestä
  • Niin ehkä hengissäpitotuki kapitalismissa olisi oikeampi termi..
    Antaisi oikeamman sävyn tuen ideologiasta....

    Äänestä

Tuki on turha ja sehän piti olla se viimesijainen ilmainen raha, joutaa leikatakin rajulla kädellä, eikö tuo ole kaikkien muiden tukien päälle monta satasta shoppailurahaa laiskoille

Äänestä
  • Sinulta voisi leikata pois nettiyhteyden, koska tuskin olet edes niin tyhmä kuin esität.

    Tietenkin jos äänestät oikeistoa, voit olla tyhmempikin.

    Äänestä

  • Hullu mikä hullu.

    Äänestä

  • Se ON viimesijainen etu eikä sillä kyllä pahemmin shoppailla, ainakaan niillä summilla mitä kantasuomalainen saa.

    Oletko koskaan miettinyt mitä ongelmia se aiheuttaisi jos tukia ei olisi? Sitä, paljonko rikollisuus lisääntyisi jos tukia ei olisi? Paljonko sosiaaliset ongelmat lisääntyisi ja sitä myöten valtion kulut? Ehkä se sosiaalituki sittenkin on se järkevin ratkaisu...

    Äänestä

  • Vain rikkaiden maailma ajaa pian maailman 8 miljardia loputtomaan lamaan ja koko rahajärjestelmän tuhoutumiseen kurjistumiskierteen seurauksena ,kohta ei rikkaille kukaan maksa mitään korkoa mistään ,kaikki osakekurssit ja valuutat syöksyy maahan . Mites sitten suu ns .rikas? Koko maailmantalous romahti jos ei tekohengitetä...sinä myös..tätä ei ns miljonäärit ja miljardöörit koskaan älyä ajatella että loputin kurjuus on lopulta myös heiltä kaikki pois...ensin kuolee köyhä väki mutta sitten rikkaat sen perässä..

    Äänestä

Voin sanoa, että kannattaa alkaa herrojen ja rikkaiden pelätä yöllä nukkumistä ja herätä kun nurkissa rasahtaa. On liikenteessa rosvojoukko tumma yön varjon. Se on varma.

Äänestä
  • Monella on varmasti nihkeää, mutta ei se oikeuta silti kohdistamaan väkivaltaa yhtään ketään kohtaan. Aina on parempiakin vaihtoehtoja pärjätä edes jotenkin. Esim. valtion pitäisi alkaa tukemaan maaseudun asuttamista uudelleen, omituista miksi kaikkien täytyy pakkautua betonikoirankoppeihin näkemään nälkää.
    Ja ellei osaa edes pienimuotoista viljelyä ja karjan kasvatusta, niin sitten ollaan nälissään jatkossakin.

    Äänestä

  • No heillä on varaa asua aitojen takana ja maksaa vartiointiliikkeen palveluista. Sehän tähän juuri johtaakin kun päättäjillä ei ole mitään kosketuspintaa eikä käsitystä tavallisen kansalaisen arjesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    No heillä on varaa asua aitojen takana ja maksaa vartiointiliikkeen palveluista. Sehän tähän juuri johtaakin kun päättäjillä ei ole mitään kosketuspintaa eikä käsitystä tavallisen kansalaisen arjesta.

    Talouden ajautuminen kaaokseen ajaa myös rikkaat sitten köyhiksi,,ja kaikki jää vain omilleen..kaaoksessa myös rikas ei saa mitään korko -tai osaketuloja ,ja kaikki palkolliset ,myös julkiset ,saa vainnkenkää kuten nyt on jo alkanut tapahtumaan monilla paikkakunnilla...Suomessakin..mutta myös maailmalla,talousveturit yskii jo hyvin pahasti monin paikoin..

    Äänestä

Tuolla varmaan yritetään kitkeä tukien väärinkäyttöä.

Äänestä

Aika tiukkaa taitaa nyt jo tehdä jos jää se ~300€/kk laskuihin, ruokaan ja muuhun elämiseen. Fakta kuitenkin on ettei kaikille töitä vain ole, ja varsinkin AI tulee vielä aiheuttamaan entistäkin pahemman työttömyysongelman.

Äänestä
  • Työttömiä tehdään lisää myös korottamalla eläkeikää, vaikka elin-iän odote onkin jo kääntynyt laskusuuntaan viime vuosina.

    Äänestä

  • Jokainenhan voi hommata oman AIn ja pistää sen työskentelemään itselleen ,robotti ei ainakaan vielä ole honannut alkaa pyytämäön palkkaa,siis sinä voit pitää kaikki sen tekemät rahat ,kun vain omistat sellaisen..tai montakin..Mutta palvelunostajat pistää tarjouspyynnöt pystyyn ,kenen AIt tekee työt mutta kunnolla ja halvimmalla ja vain hänen robotit saa dealit,,muut jää nuolemaan näppejään..
    Elämä muuttuu hyvin viheliäiseksi mentiin taloudessa mitä tietä hyvänsä,,,voi olla että nollasummapelin raha todellakin romuttuu pian mahdottomana toteuttaa enää käytännössä mitenkään muuten kuin tekohengittämällä enää..

    Äänestä

Ilmaisia töitä pitäs mennä tekee.

Äänestä

Prismaan kärrypojaksi viemään kehitysvammasen palkkatyön. T. Peltsi

Äänestä

Kyselin 2025-11-25 09:27:55 että miksi aloittaja ei hakeudu työttömäski jos kerran ei saa eläkettä.
Ei tullut vastausta ja luulen että syy on se että saattaisi joutua johonkin työhön tai aktivointihommaan.
Eli jos on vaihtoehto että toimeentulotukea leikataan 50% tai hakeutuu kortistoon niin miksi valitsee sen toimeentuloleikkauksen?
Voisiko sanoa että on pöljä siinä tapauksessa?
Vai pojustetaanko tässä nyt niitä työstäkieltäytjiä jotka eivät ole työnhakijoita mutta haluavat toimeentulotuen täysmääräisenä?

Äänestä

Tämä muutos olisi pitänyt vaatia jo 90-luvun alusta asti. Käytätte hyväksenne etuuksia, kun työnteko ei maita. Nyt kun työlliset vähenevät, niin joudutte tienaamaan itse avustuksenne ja siivellä eläminen loppuu. Kerrankin järkevä ehdotus näille laiskoille mössöille.

Äänestä
  • Siellä on paljon oikeasti työkyvyttömiä joille ihmisoikeuksien mukaan kuuluisi työkyvyttömyyseläke ,kymmeniä tuhansia vieläkin mutta eihän yhteiskunta ja sun kaltaiset välitä siitä pätkääkäön ikinä,ja työttömät pistät kilpailemaan melkein palkattomista töistä hullun lailla vaikka työpaikkoja vain ehkä 35 000 ja työttömiä lähelle puoli miljoonaa ,mikä sinänsä jo suuri epäkohta.

    Perinteinen narsistin suhtautuminen työttömiin ja työkyvyttömiin eli ei välitä pätkääkään kanssaeläjistä tai on jopa julkisesti tappamassa tai tapattamassa heitä...aikamoinen ihmisoikeusloukkaus heitä kohtaan...viranomaisten pitäisi rangaista tuommoisesta käytöksestä.

    Kannattaa sitä suuta vaan vahtia lisää..

    Äänestä

  • Anonyymi00065 kirjoitti:

    Siellä on paljon oikeasti työkyvyttömiä joille ihmisoikeuksien mukaan kuuluisi työkyvyttömyyseläke ,kymmeniä tuhansia vieläkin mutta eihän yhteiskunta ja sun kaltaiset välitä siitä pätkääkäön ikinä,ja työttömät pistät kilpailemaan melkein palkattomista töistä hullun lailla vaikka työpaikkoja vain ehkä 35 000 ja työttömiä lähelle puoli miljoonaa ,mikä sinänsä jo suuri epäkohta.

    Perinteinen narsistin suhtautuminen työttömiin ja työkyvyttömiin eli ei välitä pätkääkään kanssaeläjistä tai on jopa julkisesti tappamassa tai tapattamassa heitä...aikamoinen ihmisoikeusloukkaus heitä kohtaan...viranomaisten pitäisi rangaista tuommoisesta käytöksestä.

    Kannattaa sitä suuta vaan vahtia lisää..

    Älä höpötä.
    Nykyään täyttää työkkärin ehdot kun tekee muutaman hakemuksen kuukaudessa ja käy muutaman kerran vuodessa tapaamisessa.
    Mitä pirun kilpailua se on?
    Vaikka olisi kuinka vakavasti sairas niin nuo ehdot on helppo täyttää.
    Nyt tuntuu olevan kyse aivan jostan muusta ja epäilen että se on se että halutaan rahaa mutta ei haluta tehdä sitä vähääkään mitä vaaditaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00066 kirjoitti:

    Älä höpötä.
    Nykyään täyttää työkkärin ehdot kun tekee muutaman hakemuksen kuukaudessa ja käy muutaman kerran vuodessa tapaamisessa.
    Mitä pirun kilpailua se on?
    Vaikka olisi kuinka vakavasti sairas niin nuo ehdot on helppo täyttää.
    Nyt tuntuu olevan kyse aivan jostan muusta ja epäilen että se on se että halutaan rahaa mutta ei haluta tehdä sitä vähääkään mitä vaaditaan.

    Tuo voi olla ylivoimaista mielenterveysongelmaisille, joilta jää laskutkin maksamatta.

    Äänestä

  • Anonyymi00071 kirjoitti:

    Tuo voi olla ylivoimaista mielenterveysongelmaisille, joilta jää laskutkin maksamatta.

    Niinpä, mutta eihän noille tule mieleenkään tällaiset inhimilliset asiat.

    Äänestä

Mistä tuollainen tieto on peräisin että Toimeentulo tuki laskee 50 %

En ole huomannut missään uutisissa.

Äänestä
  • Ihan googlaamalla löytyy.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko tuo tottakaan? Onko itsensä Lasse Lehtosen keksintöä? Sehän on jo nyt niin alhainen kustannustasoon verrattuna että Suomi saa valituksia EU:n ihmisoikeustuomioistuimelta. Alennus tulee jos ihminen ei ilmoittaudu työnhakijaksi, mutta jos on työkyvytön jonka lääkäri on todennut mutta sitten KELA:n lääkäri kumonnut niin minkä tekee? Kuolee kiltisti kylmää ja nälkään?

Tässä tulee kyllä ruumiita jos tuo pitää paikkansa. Enkä välttämättä tarkoita vain tuensaajia. Yhteiskuntarauha rikkoutuu ja pahasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu