Nyt lähes huonoimmin koulutettu. Melkoinen romahdus vain 30 vuodessa, vai mitä?
Ei kannata ihmetellä miksi talous ei kasva ollenkaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/koulutuksen-karkimaa-suomi-romahti-nain-suoraan-koulutustaso-nakyy-tyottomyytena/9260422
Ei kannata ihmetellä miksi talous ei kasva ollenkaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/koulutuksen-karkimaa-suomi-romahti-nain-suoraan-koulutustaso-nakyy-tyottomyytena/9260422
Vastaukset 13
Vanhimmat
Johtuu siitä, että koulutuspolitiikkaamme pesiytyi liikaa vasemmistolaisuutta. Se alkoi vaikuttamaan 90-luvun alussa pikku hiljaa. Vasemmistolaistamista yritettiin tosissaan jo 70-luvun alussa muun muassa ns. "Pirkkalan monisteen" avulla. Sitä jaettiin kouluille ja siinä ohjeistettiin kouluja sosialistiseen Suomeen kasvattamiseksi. Mutta silloin vahvat opettajajärjestöt, kuten Kansakoulunopettajain liitto sekä Oppikoulunopettajain liitto torppasivat vasemmistokehityksen suuressa viisaudessaan. Mutta eläköitymisten seurauksena punavihreys vähitellen otti vallan. Ja tulokset ovat nyt nähtävissä lasten ja nuorten pahoinvointina sekä oppimistulosten laskuna.
Milloin kirjoitat kirjan? Suollat sellaista sontaa naama pokerina että löytyisi varmaan ostajia.
Samaa mieltä, vihervasemmistolainen liberalusmi pilasi kaiken. Ennen kouluissa oli kuri ja järjestys ja järjestelmä oli selkeä niin että tenavat ja opettajat ymmärsi ja tiesi mitä tehdään. Nykyisin kaikkia vaan pitää ymmärtää ja kaikilla on mahdollisuus valita mitä haluaa, niin kenelläkään ei ole raamit hallussa eikä minkäänlaista järkeä toihussa ja sitten kun vielä lasten vanhemmat sysää kasvatusvastuun koululle, missä eletään kun pellossa on kopputulos nyt nähtävissä. Oppimistaso laskee kun lehmänhäntä ja kouluista valmistuu tik tokki ammattilaisia, joilla käytännön elämän faktat on hukkuneet aikaa sitten.
Lapualainen koulutuspolitiikka meni pieleen, kun kyläkouluja ruvettiin lakkauttamaan, vaikka oppilaita on yli 20 koulussa. Tällainen on osaltaan koulutuksen ja tulvaisuudenuskon alasajoa. Lyhytnäköistä politiikkaa, jota on esimerkiksi kokoomus tukenut.
Sekä Männikön että Kauhajärven koulujen tulee saada jatkaa.
Asiasta voi onneksi valittaa.
Yksi syy huonoihin tuloksiin on myös kristinuskon läsnäolon väheneminen koulussa. Valitettavasti.
Se on luonnollinen jatkumo, kun edes koulunkäynti ei kiinnosta, niin sitten työnteko kiinnostaa sitäkin vähemmän. 😏
Kyläkoulut saivat paljolti aikaan sen, että Suomi oli koulutuksen mallimaa.
Joku vuosi sitten oli Seinäjoen yläpuolella pilvimuodostelma, joka muistutti pirunsarvia. Otin selvää, että mitä erikoista Seinäjoella tapahtuu. Tulos oli se, että Seinäjoella kokoontuivat maakunnan koulutoimenjohtajat.
Sivistystaso ja lukutaito laskeneet, kun 20 vuoden sisällä on 10 kyläkoulua lakkautettu.
Lapualla nuoret eivät osaa enää lukea. Kuin hölmölässä
Hölmöläisten hommaa leikata koulutuksesta.
Vielä on mahdollista vaikuttaa kyläkoulujen säilymiseen.