Onko Suomessa ainoatakaan

kirkkokuntaa tai seurakuntaa johon voi tulla jäseneksi tavallinen syntinen sellaisena kuin on.
5243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kun olen koko kesän lueskellut anomisiasi, olen tullut siihen tulokseen, ettei sellaista seurakuntaa taida ollakaan, joka sinulle kelpaisi?

Äänestä
  • olen tuloksettomasti ollut pyrkimässä. Kirkot ja seurakunnat asettavat vaan toinen toistaan kummallisempia kynnyksiä joista ei tavallinen syntinen noin vaan ainakaan ilman suhteita selviä.

    Isosta kirjasta olen lukenut miehestä joka kutsui luokseen ihmiset selaisina kuin he olivat.

    Mirka lienee päässyt anomuksestaan lopulta Jehovan todistajaksi.

    Äänestä

  • TorstiA.Lillunperska kirjoitti:

    olen tuloksettomasti ollut pyrkimässä. Kirkot ja seurakunnat asettavat vaan toinen toistaan kummallisempia kynnyksiä joista ei tavallinen syntinen noin vaan ainakaan ilman suhteita selviä.

    Isosta kirjasta olen lukenut miehestä joka kutsui luokseen ihmiset selaisina kuin he olivat.

    Mirka lienee päässyt anomuksestaan lopulta Jehovan todistajaksi.

    et sitten sattunut lukemaan isosta kirjasta, mitä `mies´ sanoi tavalliselle syntiselle, joka kutsun vetämänä lähestyi häntä?

    Äänestä

Liittyähän voi mihin tahansa uskonnolliseen seurakuntaan/yhdistykseen, kuten myös muihin yhdistyksiin, liittoihin ja järjestöihin.

Jos ev.lut-kirkkoon kuuluu yli 80 % suomalaisista, siellähän ei kysellä kuinka "syntinen" olet ?

Jos ilmapiirin vaihtoa haluat, jonka luo toisenlainen arvomaailma, tosi elämänmyönteisiä ihmisiä löytyy kaikkien kirkkokuntien piiristä, eikä tutkailu velvoita edes jäsenyyttä.

Äänestä
  • jotka olemme aikanaan sodan aikana syntyneet täällä Itä-Karjalan salomailla ortodoksista vanhemmista ei aikanaan kastettu, ehkäpä poliittisista syistä ortodoksi kirkkoon, vaan jäimme kokonaan ilman kastetta.

    Nyttemmin jo vanhana miehenä pyrkimykseni päästä moneenkin eri kirkkokuntiin ovat järjestelmällisesti torjuttu.

    Paikallinen ev.lut. seurakunnan pappi edellyttää jo ennen kasteelle pääsyä katekismuksen osaamista, jota seuraisi opiskelu rippikoulu nimisessä oppilaitoksessa. Minun käytössäni olevilla rahkeilla ei tuollaiseen ole mahdollisuuksia. Asioiden näin ollen katson, että ev.lut. kirkkoon pyrkimykselleni on sanottu selkeästi ei. Katoliseen ja ortodoksi kirkkoon jäseneksi pääsy näyttäisi olevan vielä merkittävästi vaikeampaa.

    Vapaa-ajattelijat ry näyttä ainoalta uskonnolliselta yhteisöltä johon minullakin voisi olla mahdollisuus päästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TorstiA.Lillunperska kirjoitti:

kirkkokuntaa tai seurakuntaa johon voi tulla jäseneksi tavallinen syntinen sellaisena kuin on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu