Pohjoismaista mallia maahanmuuton ongelmanratkaisuun

Anonyymi-ap

Pohjoismaista mallia maahanmuuton ongelmanratkaisuun – Britannian työväenpuolue etsii apua kannatusalhoon Tanskasta
PolitiikkaUlkomaat
25.11.2025 |10:17

Maahanmuuton vastustaminen on nyt Reform UK:n myötä valtavirtaa Britanniassa ja tämä tosiasia on laittanut valtaa pitävän työväenpuolueenkin kääntämään kelkkansa. Nyt haetaan mallia Tanskasta, jossa demarihallitus on ottanut kovat keinot käyttöön segregaation katkaisemiseksi. Britannian olisi hyvä olla maa, jolla on enemmän työntö- kuin vetovoimaa.

Britannia toteutti aiemmin Tanskan lailla monikulttuurista maahanmuuttopolitiikkaa. Niukasti integraatiota ja sylin täydeltä kunnioitusta vähemmistökulttuureja kohtaan. Britanniassa se johti myös grooming-skandaaliin, joka oli osittain seurausta siitä, että poliisi oli liian varovainen puuttumaan maahanmuuttajataustaisten tekemiin rikoksiin.

Teoriassa Britanniakin on siirtynyt pois monikulttuurisuuden politiikasta. Maa on esimerkiksi ottanut käyttöön kielitestin viisumin saamiseksi ja kulttuuritestin kansalaisuuden saamista varten.

Useimmat integraatioaloitteet ovat tosin johtaneet varsin niukkoihin tuloksiin, kuten Dame Sara Khanin viimevuotinen raportti yhteiskunnallisesta koheesiosta ja ekstremismistä linjasi.

Keir Starmerin työväenpuolueen hallitus aikoo joka tapauksessa ottaa oppia Tanskasta ja se julkisti viime viikolla suunnitelman, joka avoimesti lainaa Tanskan mallin elementtejä hallitsemattoman maahanmuuton taklaamiseksi.

suomen uutiset ote

5

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Britannia toteutti aiemmin Tanskan lailla monikulttuurista maahanmuuttopolitiikkaa. Niukasti integraatiota ja sylin täydeltä kunnioitusta vähemmistökulttuureja kohtaan. Britanniassa se johti myös grooming-skandaaliin, joka oli osittain seurausta siitä, että poliisi oli liian varovainen puuttumaan maahanmuuttajataustaisten tekemiin rikoksiin.

    • Anonyymi
      UUSI

      englanti voisi ottaa mallia itä-euroopan maista jotka ei ota vastaan yhtään pakolaisia

      • Anonyymi
        UUSI

        ååmi


    • Anonyymi
      UUSI

      ei se määrä vaan laatu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      173
      2510
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      55
      2051
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      104
      1977
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      57
      1963
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      31
      1960
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      62
      1287
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      122
      1146
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      1003
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      938
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      877
    Aihe