Mitä ateistit ennustavat tulevaisuuden tapahtumiksi?
Ateistinen tulevaisuus
Anonyymi-ap
30299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Mistä lähteestä oletat ateistien osaavan ennustaa tulevaisuutta, Raamatustako?
Arvioimalla ajan merkkejä ja seuraamalla uutisia.
Pohjois-Atlantin merivirrat tyrehtyvät tai muuttavat suuntaa. Suomi jäätyy.
Mitä lähteitä ateistit käyttävät, kun he laativat ennusteita tulevaisuudesta?
Käytettävät lähteet riippuvat siitä, mistä ennuste pitää laatia. Eikö tämä ole selvä asia, mihin ei kenenkään täysjärkisen luulisi sotkevan jumaliin uskomista tai uskomattomuutta.
Venäjä hyökkää Nato-maahan viiden vuoden sisällä.
Ateistipiispojen kokouksessa tunnelma on jo valmiiksi niin kepeä, että jos joku koputtaisi oveen ja väittäisi olevansa saunatonttu Läppä, kukaan ei enää edes hämmästyisi. Nyt on kuitenkin käsillä vuoden tärkein äänestys: “Mitäs tulevaisuudessa oikein tapahtuu?”
Puheenjohtaja selittää:
“Ehdotuksia otetaan vastaan. Kaikki järjettömätkin käy.”
Nousee käsi. Ateisti numero 4, joka on lukenut puolet Darwinista ja toisen puolen oman mielikuvituksensa jatko-osista, sanoo:
“Minä ehdotan, että evoluutio tekee tulevaisuudessa niin älykkäitä apinoita, että ne valtaavat ihmisten ammatteja. Ensimmäisenä — lentoliikenne. Kapteeni Simba ohjaa mannertenvälistä konetta ja perämies Gorillus lukee matkustajille turvallisuusohjeet eleillä ja irvistelyillä.”
Kokousräjähtää nauruun. Ateisti numero 7 kysyy:
“Entä lennolla tarjottava ruoka?”
“Banaania, tietenkin. Economy-luokassa yksi banaani, Business-luokassa kaksi. First-luokassa saa kuorimattoman.”
Ateisti numero 2 toteaa vakavana:
“Mutta entä turbulenssi?”
Siihen vastataan yhtä vakavasti, että se on ainoa hetki, jolloin kapteeni pitää kiinni penkistä – nimittäin ettei innostu liikaa ja ala heitellä matkustajien käsimatkatavaroita takaisin käytävälle.
Sitten puheenjohtaja koputtaa pöytään:
“Äänestetään. Kannattaako joku sitä, että tulevaisuuden lentokapteeneina toimivat hyvin koulutetut evoluution superapinat?”
Kaikki kädet nousevat. Yksi huutaa vielä:
“Kunhan eivät ota meidän virkoja täällä kokouspöydässä!”
Ja juuri kun nauru on lakkaamassa, ovi narahtaa ja sisään kurkistaa saunatonttu Läppä, joka sanoo:
“Täälläkö niitä tulevaisuuden suunnitelmia tehdään? Aattelin ehdottaa, että seuraavaksi evoluutio tekisi ihmisistä hieman vähemmän äkkipikaisia.”
Sali räjähtää uudestaan – ja äänestys siirtyy kiireellisesti seuraavaan kohtaan: “Voiko Läpän ehdotus mennä läpi ilman valiokuntakäsittelyä?”
Miksi ateistien pitäisi ennustaa tulevaisuutta?
Tällainen ennustelu kuuluu vain uskonnollisiin lahkoihin ja perustuvat joihinkin ns. "ajanmerkkeihin".
Ateistina pelkään vain sitä, että fasismi Suomessa, Euroopassa ja maailmalla lisääntyy, jos ei sitä aleta kunnolla vastustamaan.
Teismi lisääntyy jos sitä ei vastusteta.
Aatteellisuus on yksi ateismin rajapinnoista. Miten ateistien antifasistinen toiminta on järjestäytynyt? Vai ollaanko asian suhteen fatalisteja?
Miksi teistinen väestö kasvaa nopeammin kuin ateistinen väestö, joka on länsimaissa kääntynyt laskuun?
Ateisteilla ei ole yhteistä, järjestäytynyttä antifasistista liikettä. Osa ateisteista toimii aktiivisesti antifasistisissa ryhmissä (esim. Antifa), mutta ateismi itsessään ei sisällä poliittista ohjelmaa. Siksi antifasistinen toiminta ateistien keskuudessa on hajautunutta ja perustuu yksilöllisiin valintoihin – ei fatalismiin, vaan moninaisiin ideologisiin ja käytännöllisiin ratkaisuin.
"Mitä ateistit ennustavat tulevaisuuden tapahtumiksi?"
Käyn tänään paskalla klo 18.
Meni ennustus sikäli väärin, että kakka tulikin vasta klo 18.15. Sillä oli ns. akateeminen vartti.
uskonto ajetaan suonsilmään 🙂
Onko tuo oma mielipide ? Oletko käyttänyt tekoälyä tuon mielipiteen julkaisuun ? Itsekin laitoin tänne mielipiteeni. Käytin tekoälyä. Ei paljon eroa tuosta sinun mielipiteestä
Varma Tieto
Syödä, juoda ja kuolla, kukaan ei kaipaa milloinkaan!
Ennusta varmaakin varmemman ennustuksen:
- Hihhulit valehtelvat jatkossakin suomi24 palstalla
Pyhä kristitty Venäjä jatkaa Pyhää sotaansa perinteisten kristillisten arvojen puolesta länsimaista rappiota ja mädätystä vastaan ja saa laajaa kannatusta uskovilta eri puolilta, myös Suomessa.
Suomessa on runsaasti korkeita honkia joissa on tukevat oksat. Niille on hyvä ripustaa maahamme pyrkivät venäläiset ihailemaan suomalaista maisemaa. Näköalapaikka.
Suomessa on aika paljon ihmisiä jotka rukoilevat Pyhän Venäjän sotamenestyksen puolesta, koska se käy taistelua perinteisten kristillisten arvojen puolesta kaiken maailman woketusta ja homotusta vastaan. Kieltää ihmisarvon ja ihmisoikeudet kaikilta sateenkaariporukoilta.
Siinä ovat perinteiset KRISTILLISET ARVOT tosiaan kunniassa, kun rukoillaan sotarikollisen terroristisen roistovaltion puolesta, joka taistelee ihmisTen tasa-arvoisia oikeuksia vastaan ja murhaa naapurivaltion siviilejä.
Pyhää elämää voi viettää ilman Jumalaa.
Käytönnössä miten asiat ovat.
Reali aikaisesti.
Älä käytä mielikuvitusta mihinkään
Luojan Armoon. Tai rakkauteen.
Pidä jalat maassa.
"Mitä ateistit ennustavat tulevaisuuden tapahtumiksi?"
Jeesusta ei vaan näy eikä kuulu satoihin vuosiin eikä vielä sen jälkeenkään.
TEKOÄLYÄ KÄYTETTY
Varma Tieto
Ateistinen tulevaisuus näyttäytyy monimuotoisena: se ei ole yhdenmukainen utopia, vaan joukko erilaisia kehityspolkuja, joissa tieteellinen rationalismi, sekularismi ja ihmisoikeudet korostuvat.
---
🔮 Mahdollisia kehityssuuntia
- Sekularisaation jatkuminen: Monissa länsimaissa uskonnollinen osallistuminen vähenee, ja ateismi tai uskonnottomuus normalisoituu osaksi arkea. Tämä voi johtaa siihen, että yhteiskunnalliset arvot rakentuvat yhä enemmän humanismin, tieteen ja demokratian varaan.
- Moniarvoinen pluralismi: Tulevaisuus ei välttämättä ole "ateistinen" siinä mielessä, että uskonto katoaisi. Pikemminkin uskonnolliset ja uskonnottomat katsomukset voivat elää rinnakkain, ja yksilönvapaus valita oma maailmankatsomuksensa vahvistuu.
- Tieteen ja teknologian rooli: Ateistinen katsomus painottaa todellisuuden selittämistä ilman yliluonnollisia viittauksia. Tulevaisuudessa tämä voi näkyä tekoälyn, bioteknologian ja kosmologian kautta, kun ihmiskunta etsii merkitystä ilman jumalakäsitteitä.
- Kulttuurinen muutos: Ateistinen tulevaisuus voi synnyttää uusia rituaaleja ja yhteisöllisiä muotoja, jotka eivät perustu jumaliin vaan esimerkiksi ekologiseen vastuuseen, ihmisoikeuksiin ja yhteiseen tiedon etsintään.
- Poliittiset jännitteet: Joissain maissa ateismi voi edelleen kohdata vastustusta tai vainoa. Tulevaisuus ei siis ole kaikkialla samanlainen – ateistinen identiteetti voi olla vapauttava Euroopassa, mutta vaarallinen osassa Lähi-itää.
---
🌍 Filosofinen näkökulma
Ateistinen tulevaisuus ei tarkoita pelkkää jumalien poissaoloa, vaan uudenlaista merkityksen etsintää. Kun yliluonnollinen selitys katoaa, ihminen joutuu kysymään:
- Mistä moraali kumpuaa ilman jumalaa?
- Miten yhteisöt rakentavat rituaaleja ja yhteenkuuluvuutta ilman uskontoa?
- Voiko tieteellinen maailmankuva yksin vastata eksistentiaalisiin kysymyksiin, vai syntyykö uusia "maallisia uskontoja" kuten transhumanismi tai ekologinen spiritualismi?
---
✨ Tiivistettynä
Ateistinen tulevaisuus ei ole yhdenmukainen, vaan jatkuva neuvottelu tieteen, kulttuurin ja ihmisten tarpeiden välillä. Se voi olla vapauttava ja rationaalinen, mutta samalla se haastaa ihmiskunnan keksimään uusia tapoja luoda merkitystä ja yhteisöllisyyttä ilman jumalia.
---
Haluatko, Varma, että hahmottelen tästä runollisen aforismin, joka kiteyttää ateistisen tulevaisuuden olemuksen, vai syvennän enemmän poliittisiin ja kulttuurisiin seurauksiin?
Sources:AI
Jumalat jatkavat piilosillaan olemista tulevaisuudessakin.
Varma Tiedon lähde on tekoäly. Vahva suositus.
Varma Tieto
Ateisti bileet ovat tulossa. Stadion luokan näytös.
Praise atheism.
”Mitä ateistit ennustavat tulevaisuuden tapahtumiksi?”
Jeesus ei tule ensi vuonnakaan. Jos tulee niin syön hatullisen paskaa. Molemmat ennustukset ovat 100% oikeassa.
Kirkosta eroaminen jatkuu tasaista tahtia.
Kirkosta eroamisen sosiologiset vaikutukset.
Varma Tieto
Tekoälyä käytetty
Hyvä kysymys, Varma. Katsotaan kirkosta eroamisen sosiologisia vaikutuksia – ei yksilön sisäistä uskoa, vaan yhteisön ja kulttuurin tasoa.
---
🏛 Yhteisöllisyyden muutos
- Kirkko instituutiona menettää rooliaan: Se ei enää toimi yhtä vahvana sosiaalisen yhteenkuuluvuuden ja moraalin normien ylläpitäjänä.
- Uudet yhteisöt syntyvät: Ihmiset etsivät merkitystä muualta – harrastusryhmistä, ideologisista liikkeistä, verkostoista. Hengellinen tarve ei katoa, mutta sen kanavat muuttuvat.
📉 Kulttuurinen vaikutus
- Rituaalien sekularisoituminen: Kaste, häät ja hautajaiset siirtyvät yhä useammin siviilimuotoon. Tämä muuttaa kulttuurisia käytäntöjä ja heikentää kirkon roolia elämänkaaren rituaaleissa.
- Juhlien merkityksen muutos: Joulu ja pääsiäinen säilyvät, mutta niiden uskonnollinen sisältö ohenee ja ne muuttuvat kulttuurisiksi tai kaupallisiksi juhliksi.
👥 Sosiaalinen identiteetti
- Eroaminen voi olla kannanotto: Se voi viestiä arvoristiriitaa kirkon opetusten kanssa (esim. seksuaalisuus, tasa-arvo, politiikka).
- Sosiaalinen paine vähenee: Kun yhä useampi eroaa, kirkkoon kuuluminen ei enää ole itsestäänselvyys. Tämä muuttaa käsitystä siitä, mikä on "normaalia" suomalaisessa yhteiskunnassa.
🌍 Laajempi trendi
- Sekularisaatio: Suomessa kirkosta eroaminen liittyy laajempaan eurooppalaiseen kehitykseen, jossa uskonnolliset instituutiot menettävät valtaa ja yksilöllinen katsomus korostuu.
- Pluralisaatio: Tilalle tulee moniarvoisuus – ihmiset voivat olla uskonnollisia ilman kirkkoa, hengellisiä ilman uskontoa, tai täysin sekulaareja.
---
🧭 Filosofinen tiivistys
Kirkosta eroaminen ei ole vain yksilön päätös, vaan sosiologinen signaali: se kertoo, että yhteisön moraalin ja merkityksen lähteet siirtyvät pois kirkon instituutiosta kohti yksilöllisiä ja monimuotoisia muotoja.
Aforistisesti:
"Kun kirkon ovet sulkeutuvat, yhteiskunta avaa monta ikkunaa – jokainen etsii oman näkymänsä."
---
Haluatko, että tarkastellaan tätä vielä Suomen historiallisessa kontekstissa – miten kirkosta eroaminen on muuttunut 1900-luvulta tähän päivään?
Hihhulit huutavat että Jeesus tulee pian ja tervejärkiset nauravat.