Ukrainan rintamalla ”täydellinen kaaos”
Samaan aikaan kun diplomaattiset ponnistelut sodan lopettamiseksi jatkuvat, Ukrainan tilanne rintamalla heikkenee päivä päivältä.
Uutistoimisto AFP kertoo, että Venäjä etenee kiihtyvällä vauhdilla erityisesti Donetskin alueella, jossa Lyman, Siversk, Kostiantynivka ja Pokrovsk ovat jatkuvan painostuksen alla. Niiden menetys avaisi tien Slovjanskiin ja Kramatorskiin, Ukrainan puolustuksen viimeisiin suuriin tukikohtiin idässä.
Yhdysvaltalaisen ajatushautomon ISW:n mukaan Venäjä on onnistunut valtaamaan tänä vuonna 467 neliökilometriä maata kuukaudessa. Venäjän joukot ovat edenneet myös Dnipropetrovskin, Harkovan ja Zaporižžjan suunnilla.
– Tilanne on sellainen, että menetämme maata ja ihmisiä joka päivä, ukrainalaissotilas Mykyta sanoo
Ukrainan 3. rynnäkköprikaatissa palveleva upseeri Maksym Žorin sanoo, ettei vihollinen ole edennyt vuosiin yhtä nopeasti ja että Venäjän operatiivinen kyvykkyys paranee jatkuvasti.
Ukrainan joukot kaaoksessa
26
212
Vastaukset
- Anonyymi
Ukraina on ihan paskana ja Eurooppa jarruttaa rauhanneuvottelujen käynnistymistä.
Näyttää siltä että Venäjä kykenee jatkamaan sotaa loputtomiin vaikka odotukset sen taloudelliselle romahtamiselle olivat korkeat.
Sen sijaan himokkaiden ja halukkaiden koalition rahoitus näyttää pahasti yskivän.
Toki päinvastaista mieltäkin saa olla, se eio ole pois keneltäkään.... 😊
- Anonyymi
Se on ohi kohta ja rauha palaa ukrainaan!
Sen jälkeen on aika lähteä selvittämään tarkemmin minne suomalaisten veronmaksajien rahat ovat menneet. - Anonyymi
Venäläiset käyttää ruplia.
Ei se mikään oikea raha ole.- Anonyymi
Eihän venäläiset ole oikeita ihmisiäkään.Miksi niillä pitäisi olla oikeaa rahaakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän venäläiset ole oikeita ihmisiäkään.Miksi niillä pitäisi olla oikeaa rahaakaan.
Mikähän on oikea raha. Kysyttäiskö Ruotsalaisilta ?
- Anonyymi
Höpö höpö lue tosta.
KARJALAINEN 27.11-25
Venäjän sotilaallinen voitto Ukrainassa ei ole vääjäämätön, ajatushautomo Institute for the Study of War (ISW) arvioi päivittäisraportissaan.
Myöskään Itä-Ukrainan Donetskin alue ei ole kaatumassa nopeasti.
Yhdysvaltalaismediat kuten NBC News kertoivat hiljattain viime viikolla pidetystä tapaamisesta, jossa Yhdysvaltain maavoimaministeri Dan Driscollin kerrottiin esittäneen rintamatilanteen Ukrainan kannalta toivottomana. Hänen mukaansa Ukrainan olisi parempi neuvotella ennemmin nyt kuin myöhemmin huonommasta asemasta.
Kyllä Ukraina kohta valtaa Krimin takaisin ja sen jälkeen lähtee Moskovan valtaukseen. - Anonyymi
joo, Venäjä ole vallannut vasta kuin 20 % Ukrainasta.
Vaatimatonta.- Anonyymi
Venäjän piti vallata koko Ukraina kolmessa päivässä.
Näin se Putte huus että kerää jo luus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjän piti vallata koko Ukraina kolmessa päivässä.
Näin se Putte huus että kerää jo luus.Ukraina valtaa kaikki alueet takaisin ihan kohta.
Siihen tarvitaan vain hiukka lisää rahaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukraina valtaa kaikki alueet takaisin ihan kohta.
Siihen tarvitaan vain hiukka lisää rahaa.Raha ei tee pahaa, sanoi Roope Ankka (Zelensky).
Joskus 1970 luvulla oli AkuAnkassa tuo maaginen Roope Ankan lausuma, jäi mieleen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raha ei tee pahaa, sanoi Roope Ankka (Zelensky).
Joskus 1970 luvulla oli AkuAnkassa tuo maaginen Roope Ankan lausuma, jäi mieleen.Zele nähty jerusalemin pankin ovella, nauroi kävellessään sisään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukraina valtaa kaikki alueet takaisin ihan kohta.
Siihen tarvitaan vain hiukka lisää rahaa.Moskovalla tuntuu rahaa riittävän, halukkailta näyttäisi loppuvan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moskovalla tuntuu rahaa riittävän, halukkailta näyttäisi loppuvan
Sanovat että venäläiset ovat vähän tyhmejä, liekö perää?
- Anonyymi
Venäjän tappamis voittoa ei ole kiveen hakattu.
- Anonyymi
Voitto aika lähellä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitto aika lähellä..
Venäjän voitto ja Ukrainan tappio
Minkälainen kohtalo odottaa venäläisiä kun sota päättyy?
MUAHAHAHAHAAA
(retorinen) oletteko miettiineet?
MUAHAHANATOFOBIT täydessä kaaoksessa.
MOLEMMAT aivosolut ovat TILTISSÄ
Mikä nyt eteen?
Loppuiko LENIGRADISTA eväät? Loppuiko KILJU vai KAALISOPPA vaiko MOLEMMAT
MUAHAHAHAAA- Anonyymi
Tyhjännaurajalla on heikommat eväät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhjännaurajalla on heikommat eväät.
Miten se sanonta meneekään: "Mies se on räkänokkakin muttei tyhjän nauraja". Kaiketi siinä on perää !
- AnonyymiUUSI
🤡 oot
- Anonyymi
Venakot tykkäävät kuolla etulinjassa, on se kauheeta porukkaa mieliltään
- AnonyymiUUSI
Taitaa olla niin, että ukrainalaisia kaatuu kuin viljaa tällä hetkellä, loput juoksevat karkuun
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa olla niin, että ukrainalaisia kaatuu kuin viljaa tällä hetkellä, loput juoksevat karkuun
Ukrainalaisten rintamat sortuvat ja venäjä painaa kaasu pohjassa kohti kiovaa
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot10817170Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss419928Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen295011Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2393885Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333123Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142830Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1102781Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252732"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita512615Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762493