Tesla on edelleen ylivoimainen edelläkävijä sähköautoissa. Kaukana sen takana tulevat entiset suuret merkit.
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/059a4ba8-9feb-49e5-bff5-fa12b163a97b
Tesla Model Y on Suomen eniten rekisteröity uusi sähköauto tänäkin vuonna
11
123
Vastaukset
- Anonyymi
Kommunistien puhinasta huolimatta Tesla dominoi markkinoita.
- Anonyymi
Eipä se Tesla kuollutkaan, punikkien terrorista huolimatta porskuttaa.
- Anonyymi
Hyvin menee Teslalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin menee Teslalla.
Tesloja myydään kuin leipää.
- Anonyymi
suomen kansalla on näköjään liikaa rahaa autoihin muttei terveyden hoitoon,,
- Anonyymi
Edellinen kommunistinen hallitus tuhlasi 41 miljardia taivaan tuuliin, joten julkinen sektori on ihan p.a.
Kansalla on vielä toistaiseksi varoja joihin kommunistit eivät ole päässeet käsiksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edellinen kommunistinen hallitus tuhlasi 41 miljardia taivaan tuuliin, joten julkinen sektori on ihan p.a.
Kansalla on vielä toistaiseksi varoja joihin kommunistit eivät ole päässeet käsiksi.Orpo ja Purra ne rahat ovat hävittäneet huipputuloisten veronalennuksiin miljardin ja tunnin junaan toisen. Siihen on kerätty rahat pienituloisilta leikkaamalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orpo ja Purra ne rahat ovat hävittäneet huipputuloisten veronalennuksiin miljardin ja tunnin junaan toisen. Siihen on kerätty rahat pienituloisilta leikkaamalla.
Punikkihan valehtelee taas minkä ehtii:
"Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset vuosina 2020–2023 olivat mittakaavaltaan historiallisen suuria. Marinin hallituksen suunnitteleman menotason päälle kertyi neljässä vuodessa kumulatiivisesti noin 41 miljardia euroa uusia menolisäyksiä."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3914a70b-c3b4-4074-acb1-f4cdbba32efb - Anonyymi
Punikit puhisee, Tesla senkun porskuttaa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Punikkihan valehtelee taas minkä ehtii:
"Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset vuosina 2020–2023 olivat mittakaavaltaan historiallisen suuria. Marinin hallituksen suunnitteleman menotason päälle kertyi neljässä vuodessa kumulatiivisesti noin 41 miljardia euroa uusia menolisäyksiä."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3914a70b-c3b4-4074-acb1-f4cdbba32efbJa oliko tuo kommentoija väärässä? Isotuloisten veroja todellakin alennettiin ja tunnin junaa. Valtio saisi lisää tuloja jos isotuloisten verotus nostetaan samalle tasolle, perumalla tunnin junan ja lakkauttamalla kaikki yritystuet. Varsinkin jos lakkautetaan kaikki suorat ja epäsuorat yritystuet niin säästyisi miljardeja rahaa joka ainoa vuosi.
Lisäksi nämä nykyiset leikkaukset on kohdennettu niin että Suomen talous varmuudella luhistuu. Koska monien työpaikka on vaarassa niin kotitaloudet tulevat jatkossakin leikkaamaan omia menojaan. Jos omassa taloudessa on pientäkin epävarmuutta niin silloin kotitalous tulee 100% varmuudella leikkaamaan menojaan. Jos valtio leikkaa miljardin menojaan niin kotitaloudet leikkaavat menojaan vähintään 2 miljardia. Kotitaloudet eivät piittaa paskaakaan valtiosta tai yrityksistä, he piittaavat vain omasta taloudesta.
Lisäksi muut ovat jo todenneet, että tuo raportti liioitteli noita menojen lisäyksiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Punikit puhisee, Tesla senkun porskuttaa...
Porskuttaako todella? Viime kvartaali oli parempi vain koska jenkkien sähköautojen tuet lakkautettiin lokakuussa ja viime tingan ostajat hankkivat Teslan tukien avulla. Tässä kvartaalissa Teslan jenkkimyynnit romahtavat noin puoleen edellisestä kuusta. Toisin sanoen Teslan tämän vuoden viimeinen kvartaali tulee olemaan huonompi kuin viime vuonna.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.633776Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin812381Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141620Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701388- 921242
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401172Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä551005- 47972