Tavoite: kaventaa tuloeroja asteittain ja siirtää väestöä kohti keskiluokkaa muuttamalla vuosittain tulodesiilien koostumusta verotuksen ja tulonsiirtojen kautta.
Menetelmä:
1. Määritellään väestön 10 tulodesiiliä.
2. Toteutetaan politiikkatoimia, jotka nostavat alimman desiilin tuloja vähintään toisen desiilin tasolle.
3. Toteutetaan samanaikaisesti toimia, jotka laskevat ylimmän desiilin käytettävissä olevia tuloja lähemmäs toiseksi ylimmän desiilin tasoa.
4. Seuraavana vuonna määritellään desiilit uudelleen ja toistetaan prosessi.
Taloudelliset ja yhteiskunnalliset vaikutukset:
– Vähemmän köyhyyttä ja pienituloisuutta.
– Lisää kulutusvoimaa keskiluokkaan.
– Mahdollisesti vakaampi talous sisäisen kysynnän kautta.
Siirretään väestöä vähitellen keskiluokkaan
11
98
Vastaukset
- Anonyymi
Tai kaasukammioon.
- Anonyymi
Siperiaan.
- Anonyymi
Mahdollisimman pienet tuloerot tekevät yhteiskunnasta oikeudenmukaisemman ja turvallisemman.
- Anonyymi
Millä tavoin on oikeudenmukaista, että laiskat saavat tulonsiirtoina ahkerien ansaitsemaa rahaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä tavoin on oikeudenmukaista, että laiskat saavat tulonsiirtoina ahkerien ansaitsemaa rahaa?
Yhdenvertaisuuden näkökulmasta. Ei pidä olla laiska eikä ahkera, vaan sopivasti keskiverto.
- Anonyymi
Keskusta on huono kaikissa tapauksissa.
- Anonyymi
Tuolla toiminnalla talouskasvu on olematonta !!
- Anonyymi
Talouskasvulle ja tuottavuudelle tulee tapahtumaan tämän esimerkin tavoin:
Erään yliopiston taloustieteen professori totesi taannoin, ettei ollut koskaan reputtanut yhtään opiskelijaa, mutta sitten reputtikin kokonaisen vuosikurssin kerralla. Kyseinen vuosikurssi oli inttänyt, että sosialismi toimii ja siinä kukaan ei olisi köyhä eikä kukaan rikas, vaan tasa-arvo vallitsisi.
Professori sanoi siihen opiskelijoille: "OK, kokeilkaamme sosialismia tällä vuosikurssilla. Kaikista arvosanoista lasketaan keskiarvo ja jokainen saa saman arvosanan, jolloin kukaan ei saa hylättyä ja kukaan ei saa vitosta.
Ensimmäisen välitentin jälkeen arvosanoista todellakin laskettiin keskiarvo ja jokainen sai nelosen. Opiskelijat, jotka olivat päntänneet kovasti, olivat tuohtuneita, kun taas vähän lukeneet opiskelijat olivat iloisia. Toisen välitentin lähestyessä ensimmäiseen vähän lukeneet opiskelijat pänttäsivät vielä vähemmän ja paljon päntänneetkin halusivat päästä vähällä, joten hekin lukivat vähemmän.
Toisen välitentin keskiarvo olikin vain kakkonen, eikä kukaan ollut enää iloinen! Sama meno jatkui ja kolmannesta välitentistä jaettiinkin jo kaikille hylätyt arvosanat.
Tenttien jatkuessa arvosanat eivät enää parantuneet, mutta kinastelu, syyttely ja nimittely sen sijaan lisääntyivät ja johtivat yleiseen pahaan mieleen ja kenenkään haluttomuuteen opiskella muiden hyväksi.
Suureksi yllätyksekseen opiskelijat saivat kaikki vuosikurssista hylätyn ja professori kertoi, että myös sosialismi epäonnistuu aina lopulta, koska silloin kun palkinto on suuri, onnistumiseen vaadittava työmäärä on myös suuri, mutta kun valtio ottaa palkinnon pois, niin kukaan ei enää yritä tai edes halua onnistua.
Suomi tarvitsee politiikkaan Javier Milein kaltaista hahmoa, jolla on aitoa vihaa kollektiivista sosialismia kohtaan, vain siten suomella on mahdollisuus toipua kommunismin ikeestä.
- Anonyymi
on kuulut, toisekin version jossa keski luokka kadotetaan, niin jäljelle jää köyhät ja rikkaat,
- Anonyymi
Eli laiskat ja tyhmät/fiksut ja ahkerat, saat arvata kerran kumpaan ryhmään viher-kommarit jää.
- Anonyymi
SDP edustaa kaupunkilaisten keskiluokkaa, kepu maaseudun ja muut ääripäitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot8217075Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss329884Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen284821Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2333855Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333123Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142810Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1102761Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.232641"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita482460Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling752460