Tuli eilen mustana perjantaina elettyä yli varojen ja nyt on kamala morkkis.
Jatkossa käytän vain käteistä rahaa.
Jatkossa käytän vain käteistä rahaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No hyvä. Vielä kun käteinen raha poistetaan käytöstä, et pysty tuhlaamaan ollenkaan.
Minun pankkikortilla voi käyttää tilillä olevia käteisvaroja. Käyttötilillä kannattaa pitää aina vähintään 100 tuhatta, jos tekee mieli ostaa jotakin pientä.
Pientä tilpehööriä kannattaa ostaa halvalla ja myydä kalliilla pois vaikka kirpputorilla.
Minä taas pidän käyttötilillä aina vain pientä summaa, aina kun menee yli 2000€ niin siirrän toiselle tilille piiloon. Tuossakin summassa on liikaa sillä jo puolella olen pärjäillyt kuukaudet kun vastikekin menee toiselta tililtä.
100'000€ käyttötilillä on tyhmyyttä, se on löysässä jos kadotat korttisi ja joku muu sen ennen sinua löytää!
Eipä sillä paljoa ole merkitystä, jos vuoden palkka häviää tililtä. Täytyy sitten vaihtaa auto vuotta myöhemmin uuteen.
Ainakin OP:ssa voi asettaa kortille erikseen debit- ja kredit-puolille vuorokautiset rajat käteisnostoille, verkkomaksuille ja kassapäätteillä maksamiselle. Kannattaa ne käyttöön ottaa ja muuttaa vain silloin kuin tietää tarvitsevansa.
Voi voi, olipa taas lapsellinen aloitus.
Millä saa käteistä, jos leikkaa kortin kahtia?
Pankista tiskiltä.
Oletko koskaan kuullut pankeista?
Niihin voi käydä vaikka hiekkaa viemässä kengillään.
Köyhä.