USA:n sotavoima Venezuelan lähellä

Ihmisten voisi nyt vähän käyttää omaa päätään – jos ylipäätään on millä ajatella. On täysin epärealistista, että Amerikka, maailman suurin sotilaallinen mahti, kerää valtavat lentotukialukset, sotilaat ja hävittäjät vain ryhtyäkseen sotaan huumekartelleja vastaan. Se on naurettavaa. Tällaisista asioista huolehtii yleensä poliisin erikoisyksikkö, ei maailman voimakkain armeija.

Uskon, että jokainen terveellä järjellä varustettu ihminen ymmärtää ja tietää, että Venezuelalla on maailman suurimmat öljy- ja kaasuvarat, ja että Trump haluaa nimenomaan saada ne omaan hallintaansa, eikä suinkaan estää jotakin huumeiden salakuljetusta. Tämä on pelkkä typerä tekosyy – aivan kuten amerikkalaiset ovat aina tehneet: keksitään jokin valhe, jotta voidaan taas mennä sotilaallisella voimalla suvereenin valtion kimppuun ”demokratiaa tuomaan”.

Muistetaanpa, missä vallasta on syösty ”diktatuurit”: Saddam Hussein, Qadhafi, Taliban. Mitä näille maille on käynyt? Ei mitään hyvää. Niitä hallitsee täysi kaaos. Eikä Venezuela tule olemaan mikään poikkeus.
24224
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Venezuelaan uusi oikeistohallinto Chilen malliin?
USA järjesti asian ja maassa vallitsi Diktatuuri pitkään.
Meillekin tuli ihmisiä pakoon.
Ja Amerikan tuki varsinkin sotilaiden johtamille, tukemille valtioille Etelä-Amerikassa on jokapäiväistä toimintaa.

Äänestä

Trump tavoitteleekin lähinnä öljytuotantoa USA laisten yhtiöiden haltuun huumeet on vain syy millä mennään valtaamaan öljykentät.

2Äänestä

Venezuelalla on maailman suurimmat todennetut öljyvarat (hieman suuremmat kuin Saudi-Arabialla). Siksi Trump haluaa valloittaa Venezuelan tai vähintään järjestää sinne nukkehallitsijan, joka tekee diilit hänen kanssaan.

Äänestä

Aika metkaa, miten kauan toi kriminaali saa touhuta ihan mitä päähän putkahtaa. Nyt hän armahti 45 vuoden tuomiota istuneen huumekartellin pomon vankilasta. Mikähän mahtaa olla käypä hinta vapaudesta? Olisko muutama kymmenen miljoonaa taalaa?
Kansainvälisen oikeudenkaan voimat ei riitä, kun Trump yhdessä mikkisoftan kanssa pistää tietokoneet kiinni. Ei ihme että ICC alkaa vaihtaa mikkisoftaa avoimen lähdekoodin tuotteisiin.
Jos tämä hurjapää nyt sitten käynnistää sodan Venezuelaa vastaan, ihan vaan saadakseen aikaiseksi poikkeustilan ja täydet valtaoikeudet ihan laillisesti [vaikka sodan aloitus olisikin laiton], niin varmaan kaikki maat ryntää sitten apuun, niinkuin nyt kunnollisen vasallin kuuluukin.

Äänestä

Ei tuo Trump kyllä ihan terve voi olla. Kuuluu samaan sarjaan Hitlerin ja Putinin kanssa. Jatkuvasti uhkaa muita maita hyökkäyksellä ja suosii nykyajan Hitleriä, Putinia.
Vai vielä kaiken tämän jälkeen pitäisi saada rauhanpalkinto. Sekin kertoo paljon vanhuksen höperyydestä.

1Äänestä

Toivottavasti laittavat jenkkien lentotukialuskötöstelmät pohjaan, ennen kuin niillä ehditään aiheuttaa vahinkoa.

Äänestä
  • Venezuelan sotilaallinen suorituskyky nähtiin justiinsa. On kerrassaan uskomatonta, että vieraat sotilaskopterit voivat lentää pääkaupungin taivaalla ihan vapaasti. Ilmeisesti Maduro on saattanut maassaan retuperälle ihan kaiken.

    Äänestä

Muistuttaa Grenadan miehitystä aikoinaan.

Äänestä

Vihdoin Trump alkaa käydä todellisten vihollistensa kimppuun, kun vielä ottaisi Venäjän ja Kiinan mukaan tähtäimeensä, niin alkaa lunasta lupauksiaan.

Äänestä

kommari otettiin kiinni

Äänestä

Kun alkaa lentotukialukset lisääntymään rannikolla voi alkaa odottamaan että jotain tapahtuu. Kiinakin taisi pyöriä juuri taiwanin ympärillä ?

Äänestä

Madurosta on valitettu vuosikausia, että sortaa kansalaisiaan ja on korruptoitunut ja vainoaa oppositiota, jne. Nyt Trumppi hoiti sen ongelman kerralla kuntoon, nopeasti ja tehokkaasti, ja nyt Madurosta vuosia valittaneet murisevat, kuinka väärin Trumppi tekee 😁

1Äänestä

trump!
tule seuraavajs suomeen ja syökse rikollinen hallitus vallasta.
pari miljarttii irtoaa tost operaatiosta, rahaa on.

Äänestä

He lähtivät (Diaspora) Palestiinasta ruskeina, mutta palasivat valkoisina !?

Valkoisilla juutalaisilla ei ole minkäänlaisia historiallisia sukujuuria Palestiinaan, vaan he ovat käännynnäisiä Itä-Euroopasta, Venäjältä, Ukrainasta ja Georgiasta.

Vaaleaihoiset juutalaiset eivät ole semiittejä, ruskeaihoiset palestiinalaiset ovat ainoita jäljellä olevia semiittejä.

Benjamin Freedman syyttää kirjassaan heimoveljiään khasaarialkuperänsä tahallisesta salaamisesta, jotta nämä saisivat kristityt uskomaan, että heidän alkuperäinen kotimaansa olisi Palestiina, vaikka se todellisuudessa onkin jossain Keski-Aasiassa.

Äänestä
  • Kiinnostaa ihan vitusti, erityisesti tässä yhteydessä.

    Äänestä

Freedman piti Israelin perustamista kaikkien pahana kansainvälisenä rikoksena, sillä hän pelkäsi sen saattavan johtaa jopa kolmanteen maailmansotaan.

Khasaarit olivat turkkilais-mongolidinen kansa, joka oli sukua hunneille.
Khasaarit olivat kovasti mieltyneitä sotimiseen ja sen seurauksena Aasian muut kansat ajoivat khasaarit länteen.

Khasaarit valtasivat ajanlaskumme ensimmäisinä vuosisatoina suuren alueen Mustanmeren ja Kaspian meren pohjoispuolelta eli Etelä-Venäjältä. Sinne he perustivat suurvallan alistettuaan alueen 25 maanviljelystä harrastavaa kansaa.

Valtakunta oli mahtavimmillaan 700- ja 800-luvuilla, jolloin se oli kiistatta Euroopan mahtavin valtio. Noin 1000 jkr. venäläiset voittivat khasaarit, jolloin osa khasaariylimystöstä pakeni Eurooppaan lähinnä Unkariin ja Espanjaan.

Äänestä

Juutalaisen tietosanakirjan mukaan khasaarit olivat ryöstelyyn taipuvainen ja hyvin kostonhimoinen kansa.

Juutalainen tietosanakirja mainitsee ns. itäjuutalaisten (ashke-natsi) polveutuvan khasaareista. (Itäjuutalaiset valloittivat Palestiinan)

Juutalaisen historiantutkijan Arthur Koestlerin mukaan khasaarit olivat raakoja ja likaisia, eivätkä esim. puhdistautuneet ulostamisen ja virtsaamisen jälkeen eivätkä koskaan vaihtaneet alusvaatteita, vaan antoivat niiden mädäntyä riekaleiksi.

Khasaarien uskontona oli fallos-kultti eli siittimen palvonta. Noin vuonna 740 jkr. khasaarikuningas Bulan kyllästyi kansansa barbaareihin tapoihin ja kutsui maahan edustajia kolmesta sen ajan pääuskonnosta islamista, kristinuskosta ja talmudismista, jota viimeksi mainittua on myöhemmin alettu kutsua juutalaisuudeksi.

Vallanhimoinen kunigas Bulan mieltyi talmudismiin, jonka harjoittajat saisivat hänen tulkintansa mukaan Messiaan tullessa haltuunsa kaikkien kansojen rikkaudet ja kaikki kansat orjikseen.

Äänestä
  • Onko Trump työkalu?

    Äänestä

  • Tässä ajetaan takaa sellaista, että Israelin juutalaiset ovat Saatanan työkalu, kun taas Venöjän hallinto edustaa Herraa Jumalaa.

    https://www.uusijerusalemi.com/I. LUKU.html

    Äänestä

Vebezuela on upea maa. Säälittää sen kohtalo.

Äänestä

Eiköhän tuota venetzueelaa ole johtaneet kautta aikain täydelliset huumeroistot.

Äänestä
  • Joo. Ei siinä touhussa paljon mitään presidentiltä kysellä.

    Äänestä

Olisi MMaduro ottanut oppia Ukrainasta kun Venäjä v 2022 piiritti . Jos sotavoimat piirittää niin en menisi tavalliseen makkariin pötköttelemään

Äänestä

Iskut veneisiin loppuvat mutta nyt alkaa Venezuelan öljyn kuljetus amerikkalaisiin öljynjalostamoihin. Yhdysvallat ottaa yksinoikeuden Venezuelan öljyyn.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ihmisten voisi nyt vähän käyttää omaa päätään – jos ylipäätään on millä ajatella. On täysin epärealistista, että Amerikka, maailman suurin sotilaallinen mahti, kerää valtavat lentotukialukset, sotilaat ja hävittäjät vain ryhtyäkseen sotaan huumekartelleja vastaan. Se on naurettavaa. Tällaisista asioista huolehtii yleensä poliisin erikoisyksikkö, ei maailman voimakkain armeija.

Uskon, että jokainen terveellä järjellä varustettu ihminen ymmärtää ja tietää, että Venezuelalla on maailman suurimmat öljy- ja kaasuvarat, ja että Trump haluaa nimenomaan saada ne omaan hallintaansa, eikä suinkaan estää jotakin huumeiden salakuljetusta. Tämä on pelkkä typerä tekosyy – aivan kuten amerikkalaiset ovat aina tehneet: keksitään jokin valhe, jotta voidaan taas mennä sotilaallisella voimalla suvereenin valtion kimppuun ”demokratiaa tuomaan”.

Muistetaanpa, missä vallasta on syösty ”diktatuurit”: Saddam Hussein, Qadhafi, Taliban. Mitä näille maille on käynyt? Ei mitään hyvää. Niitä hallitsee täysi kaaos. Eikä Venezuela tule olemaan mikään poikkeus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu