Koko Suomihan pysähtyisi siihen paikkaan.
Että mikä järki niissä yrittäjien tuissakin oikein on?
Työntekijöitähän sitä pitäisi tukea, koska hehän kaiken työn tekee.
Että mikä järki niissä yrittäjien tuissakin oikein on?
Työntekijöitähän sitä pitäisi tukea, koska hehän kaiken työn tekee.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mamut.
Punavihreät joutuu lähtemään työmaille työkkärin peränurkasta loisimasta. Hyvä.
pohjoismaiden SDP-hyvinvointivaltiot toimii, mutta kun suomessa eletään RKP-stalinismissa jossa suomikansaa tapetaan, ja rahat kerätään lahrtari-vapaamuurarieliiteille vaan
Joku ei ymmärrä, että yrittäjä nimenomaan tekee työtä. Jaaha. Sopii ruveta yrittäjäksi.
Ei työntekijän riistäminen ole varsinaisesti mitään työtä. Se on sadismia.
Verovaroilla loisii moni yrittäjä.
Kaikki minun tuntemani yrittäjät tekevät firman töitä. Monilla ei edes ole alaisia.
Sellainen ei ole yritys.
Suomalaisen yrittäjän ja ruotsalaisen yrittäjän ero onkin siinä, että Ruotsissa yrittäjät yhä yrittävät, Suomessa he keskittyvät enemmän politiikan tekoon.
Vai luuleeko joku ihan tosissaan että jos Suomen jo nyt huippumatalaa yritysveroa lasketaan vielä muutamalla prosentilla niin maailmalta tulevissa uutiskuvista näemme kuinka kadut ovat täynnä suomalaisia Sisu-merkkisiä kuorma-autoja. Ihmiset pukevat päälleen suomalaista huippumuotia, räpläävät suomalaisia kännyköitä ja käyttävät suomalaisia kannettavia tietokoneita. Moottotiet olisivat täynnä suomalaisia automerkkejä, ihmiset ostaisivat huonekalunsa suomalaisista huonekaluliikkeistä ja kävisivät kaupoissa suomalaisissa kauppaketjuissa. Kuuntelisivat suomalaista huippumusiikkia ja katselisivat upeita suomalaisia rikossarjoja televisiosta ja NATO-maat osataisivat suomalaisia suihkuhävittäjiä ja suomalaisia sotalaivoja ja sukellusveneitä. Sekä suomalaisia risteilyohjuksia...
Itse veikkaan että täysin turha luulo. Suomessa on maailman surkeimmat yrittäjät. Tyypillisin suomalainen "yrittäjä" on metsänomistaja. Joka vain kiukuttelee veroista ja katselee laiskana vierestä kuinka metsä kasvaa.
Työn tekijä ei ole ihminen
Yleensä yrittäjä tekee eniten töitä yrityksessään.
Aika Persumainen avaus taas kerran.
Persut tykkää että on yrittäjiä. Vassut ei. He tykkäävät että on muutama valtion tehdas
Riistokapitalismi tuhoaa lopulta koko maan.
Jess, niin se on. Neuvostoliitto oli se joittenkin suomalaisten unelma maa, jossa valtio omisti kaiken. Yritykset ja kaikki kaupat oli valtion, jossa työntekijät saivat palkan valtiolta.
Hyvin sujui, ottakaamme mallia enempikin sieltä päin!
Vasemmistoaate on murhannut sata miljoonaa ihmistä
Ja ihannoitu kommunismi syö perustuksetkin.
Yleensä kaikissa tapauksissa yrittäjä tekee työtä myöskin. En tunne yrittäjää joka ei tekisi työtä
Yrittäjä monissa tapauksissa tekee 14 tuntista työpäivää kun taas duunari voi vetää kaljaa jo kuudelta illalla
En kuitenkaan yleistä. Duunareita tarvitaan ja kaikkia tarvitaan.
Mutta työllistääkö punikki ketään? Vai hakeutuuko punikki itse töihin? Tuskin
Onko punikilla luovuutta keksiä itse uusia työpaikkoja kun vassujen aate ei salli luovuutta, erilaisuutta, omaa ajattelua, innovatiivisuutta? Tälläinenko ihminen työllistäisi muita kun omasta työnteosta ei tule mitään? Se aate siis ei salli erilaisia ajatuksia sekä vaihtoehtoja.
Vassujen aatteen mukaan jokaisen on oltava samanlainen, ajatella samalla tavalla.
Jos joku ei pysy ruodussa, hänet ohjataan pyssyn kanssa takaisin ruotuun tai vankilaan. Näin toimii vassujen ihanneyhteiskunta. Tuossa vierellä on kova esimerkki siitä yhäkin.
Eli puttela
Matula
Jos ei olisi yrittäjiä, niin kukaan ei maksaisi duunarille työstä palkkaa.
Voihan vaikka kaupan kassalla olla yrittäjä. Samoin myös tehdastyössä.
Valtion pitäisi olla ainoa sallittu työnantaja, ja työehdot on silloin määritelty lainsäädännössä. Ei tarvita sen enempää yrityksiä kuin mitään työmarkkinaliittojakaan.
Ja pomoja. Ei tulisi töiden teosta mitään.
Työpaikoilla pitää olla riittävästi pikkupomoja mikromanageeraamassa. Muuten ei työt edisty.
Arvaas kuka tekee työt kahden hengen remonttifirmassa? Toinen omistaa firman, toinen on työnjohtaja (ko?)
Seppo tekisi luultavasti kaikki hommat.
Yrittäjäloiset on karkoitettava suomesta. Ei tarvita mitään riistoporvarien yrityksiä. Mitään työpaikkojakaan ei tarvita, kunnon kansalainen elää hyvin kelan tuilla.
Siperiassa pärjää vain yrittelijäät.