Lapsinlisät vain varattomille

Sama laki kuin työttömyyskorvauksiin. Vain jos tarvetta sen jälkeen kun tilit on tyhjät ja kämppä myyty.
12129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Lapsilisät pitäisi poistaa kaikilta.
Ei köyhiä pidä kannustaa lisääntymään.

Äänestä

valtiontalouden huonon tilanteen takia.Ihan aiheellinen
kysymys.Sillä saataisiin noin 50 miljoonan säästöt
vuosittain.Pienistä puroista saataisiin kyllä kerättyä
isojakin säästöjä.Kun niitä on riittävän monta.

Äänestä

Kova laki, kuuma piiri ja kylmä rinki.

Äänestä

Pitäisi toki jostain verotiedoista katsoa ne, täysin järjetöntä rikkaille jakaa.
Siksi joku perustulo köyhällekin tulisi jonkun aikaa vero tietojen kautta SUORAAN.

Sitten ei pitäisi olla tarvetta "virkailijan" kanssa tavata kenenkään koskaan siksi että saisi työmarkkinatukea. Eihän se "virkailija" täysin turha siinä monin tavoin eikä mitään oikeaa hyötyä.

Äänestä

Eronneilta tulee ottaa pois lapsilisän korotus

Suomen hallitus pitäisi katsoa, mitkä ihmiset tarvitsevat tukia ja mitkä tulevat omillaan toimeen.

Tiedän että hyvin moni vanhempi laittaa lapsilisät lasten tilille odottamaan, että lapsi kasvaa aikuiseksi ja saa varat käyttöönsä

Äänestä

Päinvastoin työttömyys korvaukset vain omaisuutta keränneille. Hullu yhteiskunta oikein kannustaa persaukisena olemiseen.

Äänestä
  • mitä omaisuutta kerännyt tekee sillä mini rahalla? se on älyttömän pieni raha

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    mitä omaisuutta kerännyt tekee sillä mini rahalla? se on älyttömän pieni raha

    Maksaa samoja kuluja ilman pakkoa myydä työllä ja veroilla riistetty jo hankittua omaisuutta.

    Kyllä tässä maassa ei takuulla kukaan tee mitään kun ei saa mitään vastinetta vain rahoittaa velttoilijat.

    Äänestä

Ei tyhmiä pidä palkita lasten teosta.

Äänestä

Lapsilisä vain niille, jotka sitä oikeesti tarvii. Kuinka vaikeeta tämä on tajuta! Nyt kun eletään tiukkoja aikoja ja kaikesta säästetään, on hyvä syy poistaa hyvätuloisilta tämä etu.

Äänestä

Kyllä tuo sopii kunhan minulta verotusta vastaavasti lasketaan.

Äänestä

Joskus tällä palstalla näyy tolkun mielenilmaisuja. Tämä aloitus on sellainen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sama laki kuin työttömyyskorvauksiin. Vain jos tarvetta sen jälkeen kun tilit on tyhjät ja kämppä myyty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu