Uskovaiset ovat herkästi huijattavissa

Anonyymi-ap

Törmäsin youtubessa taas yhteen väitettyyn Nooan arkki löytöön. Kommenteissa loisti hämmästely siitä miksei valtamedia uutisoi tästä ja heti perään selittelyä etteivät uskalla raportoida totuutta, koska eivät halua olla Jumalalle vastuussa. Sitten oli ateisteille naureskelua että mites nyt suu pannaan?

Aloitin videon faktantarkastuksen ja nopeasti tuli selville että kyseessä on jälleen yksi huijaus. Miksi uskovaiset ovat niin älyllisesti laiskoja etteivät viitsi tarkistaa onko löytö totta vai ei?

17

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten niin on huijaus? Todista se!

      • Anonyymi

        Joka ikinen Nooan arkki "löytö" on todistettu huijaukseksi.


    • Anonyymi

      Me uskovaiset uskomme kaiken, minkä voi uskoa. Me uskomme vaikka Teutatekseen!

    • Anonyymi

      Todennäköisesti kyseessä oli Amerikkalaisia nuoren maan kreationisteja.

      Kyseessä on jo itsessään sellainen uskomus järjestelmä, että se vaatii täydellistä eristäytymistä todellisuudesta ja haluttomuutta tarkastaa mitään. Ja kun tuollainen järjestelmä on oikein tehty sitä silmällä pitäen, niin tietysti sillä on helppo huijata.

      Kyseessä on myös polku kaninkoloon, jossa henkilö uskoo minkä tahansa salaliittoteoria väitteen.

      Litteän maan kannatus on toinen tälläinen. En osaa itse sanoa kumpi on hölmömpi uskomus. Niissä on kuitenkin täysin keskenään samoja argumentteja ja piirteitä. Jopa saarnaajat kummassakin ovat aivan varmasti huijaamassa tietoisesti.

    • Anonyymi

      noiden arkkien löytyminen ei vain lopu jatkuu loputtomiin 🤣

      • Anonyymi

        Montakohan arkkia sillä Nooalle lopulta oli...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Montakohan arkkia sillä Nooalle lopulta oli...

        Lienee sama muodostuma minkä kreationistit aina tämän tästä nostavat uutiseksi. Samalla sudulla on mutakin vähän samanlaisia, mutta ymmärrettävästi niistä ei hiiskuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lienee sama muodostuma minkä kreationistit aina tämän tästä nostavat uutiseksi. Samalla sudulla on mutakin vähän samanlaisia, mutta ymmärrettävästi niistä ei hiiskuta.

        Valokuvissa tuo on hieman enemmän veneen näköinen, kuin satelliittikuvassa, vaikka laatikkohan sen lähinnä pitäisi olla:
        https://www.google.fi/maps/place/39°26'26.4"N+44°14'05.2"E/@39.4405934,44.2329381,822m/data=!3m1!1e3!4m4!3m3!8m2!3d39.4406639!4d44.2347833?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI1MTEyMy4xIKXMDSoASAFQAw==


    • Anonyymi

      Ihminen on hyvä löytämään perusteluita omalle näkemykselleen.
      Vastakkaiset todisteet taas sivuutetaan.

    • Anonyymi

      Uskovalle uskominen on itsetarkoitus. Faktoilla ei ole väliä, kunhan on joku tekosyy uskomiseen.

      • Anonyymi

        Nimenomaan. Usko on tärkeintä, ei sillä Jumalallakaan niin väliä...


    • Anonyymi

      Jeesuksen ristin palojakin on tunnustettuina pyhäinjäännöksinä niin paljon että niistä rakentaisi kokonaisen kaupungin.

    • Anonyymi

      Jokainen joka uskoo, saa kokea uskon voiman, se voima ei ole tästä maailmasta.
      Sen ymmärtää vasta silloin kun saa sen kokea, ja sen jälkeen ei koskaan palaa raamatunvastaisuuteen tai ateistiksi!

      • Anonyymi

        Hassua, ettei se voima ilmene muuten kuin uskovaisten pään pehmenemisenä.


    • Anonyymi

      TEKOÄLYÄ KÄYTETTY

      Monet tutkijat ja kriitikot pitävät Nooan arkin kertomusta historiallisesti ja luonnontieteellisesti epäuskottavana. Tarinan logistiikka – eläinten kerääminen, ruokkiminen ja jätteiden hallinta – sekä koko maailman kattavan tulvan mahdollisuus herättävät suuria epäilyksiä.

      ---

      🔍 Miksi kertomusta pidetään epäuskottavana
      - Logistiset ongelmat: Raamatun mukaan Nooan tuli kerätä jokaista eläinlajia arkkiin. Käytännössä tämä olisi mahdotonta: eläinten pyydystäminen, kuljettaminen eri mantereilta ja niiden ruokkiminen tulvan aikana ylittää inhimilliset resurssit.
      - Tilakysymys: Vaikka arkki kuvataan suureksi, sen tilavuus ei riittäisi miljoonille lajeille. Lisäksi eläinten ravinnon ja veden varastointi olisi ollut mahdotonta.
      - Jätteiden hallinta: Tarinan mukaan Nooa ja hänen perheensä hoitivat eläinten tarpeet. Käytännössä tuhansien eläinten jätteiden käsittely olisi ollut ylivoimaista.
      - Maailmanlaajuinen tulva: Geologiset ja historialliset todisteet eivät tue koko maapallon kattavaa tulvaa. Sen sijaan monet kulttuurit kertovat paikallisista tulvamyytteistä, kuten babylonialainen Gilgamesh-eepos, joka muistuttaa suuresti Nooan tarinaa.

      📖 Kertomuksen kulttuurinen merkitys
      - Myyttinen perinne: Tulvatarinoita esiintyy monissa kulttuureissa – Amerikan alkuperäiskansoista Mesopotamiaan. Tämä viittaa siihen, että kertomus heijastaa muinaisten ihmisten kokemuksia suurista paikallisista tulvista, ei koko maailman katastrofia.
      - Teologinen tulkinta: Kristillisessä traditiossa kertomus nähdään moraalisena opetuksena: Jumala rankaisee pahuuden, mutta pelastaa kuuliaiset. Arkki symboloi pelastusta ja Jumalan huolenpitoa.
      - Kirjallinen vaikutus: Nooan arkki on yksi tunnetuimmista Raamatun kertomuksista, joka on muovannut lasten tarinoita, taidetta ja uskonnollista opetusta vuosisatojen ajan.

      ✨ Filosofinen näkökulma
      Voisi sanoa, että Nooan arkki ei ole luonnontieteellinen raportti, vaan moraalinen ja symbolinen kertomus. Sen uskottavuus ei ole geologinen vaan eksistentiaalinen: se kertoo ihmisen vastuusta, pahuuden seurauksista ja toivosta katastrofin keskellä.

      Aforistisesti:
      "Nooan arkki ei kellu historian merellä, vaan ihmisen mielikuvituksen ja moraalin vesillä."

      Varma, haluaisitko että puretaan tätä vielä juridisen näkökulman kautta – miten vedenpaisumuskertomus on vaikuttanut esimerkiksi lainsäädäntöön ja yhteiskuntien moraaliseen järjestykseen?

      Sources:AI

      • Anonyymi

        "miten vedenpaisumuskertomus on vaikuttanut esimerkiksi lainsäädäntöön"

        Tähän tekoäly: "Vedenpaisumuskertomus on toiminut varoituksena ja esikuvana: lait ja säännöt suojelevat yhteisöä luonnonvoimien arvaamattomuudelta."

        Näin ollen lakia pitää muuttaa sellaiseksi, että se määrää keijojen koon suurennettavaksi, jotta niillä voi tulvan sattuessa seilata turvaan. Joka kodissa pitää olla iso irtokeija pelastusveneeksi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "miten vedenpaisumuskertomus on vaikuttanut esimerkiksi lainsäädäntöön"

        Tähän tekoäly: "Vedenpaisumuskertomus on toiminut varoituksena ja esikuvana: lait ja säännöt suojelevat yhteisöä luonnonvoimien arvaamattomuudelta."

        Näin ollen lakia pitää muuttaa sellaiseksi, että se määrää keijojen koon suurennettavaksi, jotta niillä voi tulvan sattuessa seilata turvaan. Joka kodissa pitää olla iso irtokeija pelastusveneeksi!

        Jumala tuhosi Raamatun kertomuksessa kaiken, mutta muuten ei yhtään mikään muuttunut. Tulvan jälkee kaikki jatkui kuten ennenkin. Ainakaan mihinkään varautumiseen kertomus ei kannusta. Raamatun jumalahan vakuutti, ettei vadenpaisumusta enää tule. Liekö hihhulit sen takia usein epäile salaliittoa kun puhutaan ilmastonmuutosesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe