Päivän uutisissa:
Espoo on vauvatehdas
Espoolla on poikkeuksellinen ongelma, ”lapsia tulee ovista ja ikkunoista”. Uudet päiväkodit, koulut, neuvolat ja työntekijät maksavat satoja miljoonia. Kauklahdessa äidit ovat silti tyytyväisiä ja luottavaisia.
Huom. Erityisesti Kauklahti mainittu tyytyväisine äiteineen.
Vauvoja tulee ovista ja ikkunoista
26
480
Vastaukset 26
- Anonyymi
Ja yksi ulkomaalaistaustainen äiti kertoi olevansa ylpeä kotiäiti sekä perheensä elävän perinteistä perhe-elämää. Silti haluaa viedä leikki-ikäisen lapsensa päivähoitoon, mutta
jonot niin suuria, ettei ole onnistunut vielä. Hohhoijaa.- Anonyymi00028
Just! Mamma vaan himassa hilluu!
Töihin matut!
- Anonyymi
Uskonnollisuuden lisääntymistä seuraa aina baby-boom muutaman vuoden kuluttua.
- Anonyymi00029
Islam? Ko!
- Anonyymi
Se vaan, että minkä tasoisia vauvoja ja kuinka maksukykyisiä espoolaisia veronmaksajia noista tulee. Hesarin jutussa varottiin visusti näyttämästä ainoatakaan arabia, kiinalaista tai mustaa vauvaa missään kuvissa.
Vuoden 2024 väestönkasvusta 86,3 prosenttia oli vieraskielistä, joita on Espoossa nyt 80.166 henkeä. Syntyperältään ulkomaalaisia on espoolaisista 25,1%.
Yleisimmät vieraat kielet Espoossa vuoden 2024 lopussa olivat:
Venäjä ..........11.144
arabia ..............6.246
englanti ..........5.731
viro .................. 5.640
kiina ................. 4.548
persia/farsi ... 3.897
albania ............ 3.834
somali ............ 3.410
Kun katsoo kauppakeskuksissa päiväsaikaan norkoilevia aikuisia, niin tuntuu että somaleja olisi moninkertainen määrä tuohon yllä olevaan verrattuna.- Anonyymi
Käytkö useinkin katselemassa päiväsaikaan kauppakeskuksissa katselemassa keitä niissä liikkuu?
Mistä se aika on pois? Minulla ei tuohon ole mahdollisuutta, kun töissäkin tulee käytyä… - Anonyymi
Espoo teki valtavan virheen alkaessaan tavoitella sosiaalitukiperäistä väestönkasvua. Vauras omakotitalokaupunki on muuttunut 20 vuodessa tunnistamattomaksi, kun sarja kerrostalojen täyttämiä slummeja on noussut raiteiden varsille.
Valtaosa kouluista on myös ilmiön vuoksi romahtanut tasoltaan. Merenrannan kaupunginosat olivat ennen kaikkein halutuimpia, mutta nyt niistä on lähes mahdotonta löytää kunnollista koulua. Sosiaalinen asutus ongelmineen tulee samoille oppilaaksiottoalueille. Vain yksityiset koulut voivat ratkaista ongelmaa jatkossa. - Anonyymi00025
Anonyymi kirjoitti:
Käytkö useinkin katselemassa päiväsaikaan kauppakeskuksissa katselemassa keitä niissä liikkuu?
Mistä se aika on pois? Minulla ei tuohon ole mahdollisuutta, kun töissäkin tulee käytyä…muutaman kerran olen käynyt espoo keskuksessa ja huomannut että se on mamujen getto koko kylässä suomalaiset vähemmistö
- Anonyymi00030
Anonyymi kirjoitti:
Käytkö useinkin katselemassa päiväsaikaan kauppakeskuksissa katselemassa keitä niissä liikkuu?
Mistä se aika on pois? Minulla ei tuohon ole mahdollisuutta, kun töissäkin tulee käytyä…Eläkeläinen ehtii tehdä havaintoja! Liikaa työttömiä matuja! T. RKP
- Anonyymi
Parempi, että vauvoja syntyy kuin se , että vauvoja ei syntyisi.
- Anonyymi
No ihan joka kuntaan niitä vaivoja aina syntyy, ainakin joitakin kappaleita.
Tuo on vähän samanlainen heitto, että on parempi että Suomen väkiluku kasvaa vuosittain 20.000 afrikkalaisella, kuin että se kasvaisi vain selvästi vähemmän.
Afrikkalainen kouluttamattoman väen maahanmuutto ei helpota meitä ja talouttamme, vaan heikentää sitä. Suomessa on jo nyt 100.000 maahanmuuttajaa työttömänä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ihan joka kuntaan niitä vaivoja aina syntyy, ainakin joitakin kappaleita.
Tuo on vähän samanlainen heitto, että on parempi että Suomen väkiluku kasvaa vuosittain 20.000 afrikkalaisella, kuin että se kasvaisi vain selvästi vähemmän.
Afrikkalainen kouluttamattoman väen maahanmuutto ei helpota meitä ja talouttamme, vaan heikentää sitä. Suomessa on jo nyt 100.000 maahanmuuttajaa työttömänä.”Tätä tietoa tukee myös valtakunnallinen tutkimus. Maahanmuuttajat maksoivat vuonna 2023 Suomeen veroja 2,7 miljardia euroa. He saivat erilaisia tukia yhteensä noin 2,4 miljardilla eurolla, eli he toivat Suomen valtion kassaan enemmän rahaa kuin saivat tukea elämiseensä.
Sen sijaan kantasuomalaiset jäivät tässä vertailussa miinukselle. He saavat tukia viisi miljardia enemmän kuin maksavat veroja.”
Diakonissalaitoksen tekemä valtakunnallinen tutkimus, joka julkaistiin vähän aikaa sitten. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Tätä tietoa tukee myös valtakunnallinen tutkimus. Maahanmuuttajat maksoivat vuonna 2023 Suomeen veroja 2,7 miljardia euroa. He saivat erilaisia tukia yhteensä noin 2,4 miljardilla eurolla, eli he toivat Suomen valtion kassaan enemmän rahaa kuin saivat tukea elämiseensä.
Sen sijaan kantasuomalaiset jäivät tässä vertailussa miinukselle. He saavat tukia viisi miljardia enemmän kuin maksavat veroja.”
Diakonissalaitoksen tekemä valtakunnallinen tutkimus, joka julkaistiin vähän aikaa sitten.Katoppa se tilasto uusin silmin!! Sehän jo todettiin emävalheeksi! Jos puolet on Kelan tuilla, niin miten se matsaa todellisuuteen. Kysyppä Pauli Vahteralta, mikä on tilanne!!
- Anonyymi00027
Anonyymi kirjoitti:
”Tätä tietoa tukee myös valtakunnallinen tutkimus. Maahanmuuttajat maksoivat vuonna 2023 Suomeen veroja 2,7 miljardia euroa. He saivat erilaisia tukia yhteensä noin 2,4 miljardilla eurolla, eli he toivat Suomen valtion kassaan enemmän rahaa kuin saivat tukea elämiseensä.
Sen sijaan kantasuomalaiset jäivät tässä vertailussa miinukselle. He saavat tukia viisi miljardia enemmän kuin maksavat veroja.”
Diakonissalaitoksen tekemä valtakunnallinen tutkimus, joka julkaistiin vähän aikaa sitten.paskapuhetta
- Anonyymi
Niin ja ehkä 1% on kantasuomalaisia. Näkyyhän se katukuvassa, viimeisen 10vuoden aikana mm.ulkomaalaisia nuoria on hirveät määrät, heitä ei ollut 10 vuotta sitten. Olivat vauvoja. Kohta aikuisia. Ja mitä osaavat, eivät edes kunnolla lukea ja kirjoittaa suomen kieltä. Espoo on niin menetetty. Ei rikkaatkaan jaksa koko kaupunkia elättää. Ja velkaa kertyy, eikös Espoo ole aika veloissa jo.
- Anonyymi
Espoo vetää lapsiperheitä enemmän kuin mikään muu Suomen kaupunki. Vieraskieliset vanhemmat kehuvat arjen palveluja, mutta toivovat lisää leikkipaikkoja.
- Anonyymi
Helsingissä vähennetään päiväkoteja.
- Anonyymi
Mitä enemmän mustia lapsia syntyy, sitä kehnompaa, tulevaa opiskelija-ainesta Espooseen kertyy.
Mitä kehnommin opiskelut maittavat ja sujuvat, sitä kehnompia työllistyjiä ja veronmaksajia siitä syntyy.- Anonyymi
Suomi oli jo sijalla 37!! Ennen oli kärkimaita!! Missäpä syy, kun suomalaiset eivät osaa laskea ja lukea? Sen sijaan huumemaana tunnettu. Kuka välittää ja tuo maahan huumeita? No samat heput, mitkä Euroopassakin..
- Anonyymi
”Tätä tietoa tukee myös valtakunnallinen tutkimus. Maahanmuuttajat
maksoivat vuonna 2023 Suomeen veroja 2,7 miljardia euroa."
Ne nettomääräistä verorahaa tuovat maahan tulleet ovat 90%:sti Virosta, Venäjältä, ja muualta EU-alueelta. Kauko-Idästä tulee loppu 10% nettomaksajia.
Afrikasta ja Lähi-Idästä tulevat ovat kokonaan eri sakkia. He aiheuttavat pelkkiä kustannuksia.
Jopa ensimmäisen ja toisenkin polven Africaanot ovat edelleen työttömiä, heikosti koulutettuja sosiaalipalveluiden kuluttajia. Eivät ne porukkana mitään rahaa kansakunnalel tuota. - Anonyymi
Yksinhuoltaja somppu-äidit eivät ole Trumpin mieleen, mutta Espoosss ollaan aivan haltioissaan koska vasemmisto tulee saamaan halpoja ääniä tulevaisuudessa
. - Anonyymi
Vauvoja tulee, mutta etupäässä muita kuin protestantti-kristittyjä kantasuomalaisia.
Espoo on valinnut Malmön tien ja PISA-tuloksissa ollaan tulevaisuudessa perän pitäjä.- Anonyymi00022
Protestantti-kristityt myös tekemään lisää lapsia.
- Anonyymi00024
espoo on mamujen asuinpaikkaa sen takia siellä pentutehtaita paljon
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6141600Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12711- 45652
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32523
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494