– Sanna Marinin hallituksen rahankäytöstä nyt raportti julki.
VTV:n asiantuntijat arvioivat raportissa, että kriisin jälkeen paluu normaaliin talouspolitiikkaan epäonnistui.
Demarit otti suuren vastuun sallimalla tuollaisen tulla johtoonsa.
VTV:n asiantuntijat arvioivat raportissa, että kriisin jälkeen paluu normaaliin talouspolitiikkaan epäonnistui.
Demarit otti suuren vastuun sallimalla tuollaisen tulla johtoonsa.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Yksisilmäisiä tietämättömiä kirjoituksia. Ei pitäisi jahnukaisten kommentoida kun eivät ymmärrä isoja asioita. Valtionvarainministeriö on torpannut tuon VTV:n arvion.
Äiä nyt valehtele. Ei torpannut vaan esitti joitain erilaisia tulkintoja.
Lainaa Marinin hallitus otti 50 mrd euroa.
Orpon hallitus tulee ylittämään tuon velan määrän 70 miljardiin euroon.
Niin, ottamalla lainaa MARININ hallituksen keksimiin menoihin.
Orpon hallitus ottaa uutta velkaa n. 42 mrd euroa. Siitä korkojen maksuun velkaa otetaan n. 13 mrd euroa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18723234/huomio-pois-sdpsta-ja-demareista
Uusi velka menee edelleen marinin hallituksen keksimiin menoihin.
Niitä maksetaan kauuuuuuuuuuuan.
Jos vasemmistokin haluaisi käyttää valtion varoja suhteellisuustajun ja johdonmukaisuuden avulla niin minunkin olisi mukavampaa maksaa raskaat veroni.
Mutta ei. Ymmärrys puuttuu vasemmiston rahankäytöstä.
Vasemmistoliiton Koskelan huutama miljonäärivero voimaan tullessaan merkitsisi noin neljääkymmentätuhatta uutta työtöntä. Mutta sehän ei huolestuta Antti Lindtmania eikä Koskelaa. Sehän vaan kasvattaa puolueen laitumen katkeraa vaalikarjaa.
Johtopäätökseni on, että Suomen SDP:llä ja Vasemmistopuolueella ei ole sisarpuolueita Pohjoismaissa. Katsokaa Ruotsin, Norjan ja Tanskan maakohtaisia kansalaisten varallisuuseroja. Verratkaa niitä Suomeen.
Noilla mailla on vahvoja varallisuuskeskittymiä, joihin yrittäjyys, sijoittaminen ja investoiminen nojaavat.
Mutta tuota eivät Koskela ja Lindtman tajua. Ja siksi he huutavat miljonääriveroa, tyhmyyksissään.
Avaatko, mikä erityisesti rahankäytöstä meni ymmärryksesi yli?
Kokopersehallituksen kuristaminennkaikkialla on näkyvää
Onneksi Kokoomus ei ollut edellisessä hallituksessa. Muuten ei olisi selvitty koronasta noin vähällä.
Nykyinen hallitus ottaa velkaa edellistä enemmän ja jakaa omille etupiireilleen veroalennuksia sen sijaan, että toteuttaisi lupaamaansa talouden tasapainottamista.
Näitä laskelmia voidaan tehdä n kpl erilaisia koska muuttujia on suuri määrä. Luvuilla voidaan todistaa aivan mitä vain ( J.Saarikivi Jälkiviisaat TV1 21.11.-25). Tässä yksi laskelma jossa 41 mrd € :n velkaantumisen sijaan on päädytty 3 mrd €:oon.
Velkaantuminen|Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa, kuten VTV:n raportissa arvioidaan.Sanna Marinin (sd) hallitus ei lisännyt valtion menoja niin paljon kuin Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) hätkähdyttävä raportti antaa ymmärtää. Näin sanoo valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä.
Marinin hallitus kasvatti velkapottia 50 mrd €, ei 41 mrd €.
Se ei edes riittänyt. Sannan velkaveto jatkuu edelleen,
Joka vuosi otetaan lisää uutta Sannavelkaa.
Niinpä, siksi Orpon hallituksella on varaa jaella veroalet rikkaille ja pudottaa seuraavaksi yhteisöveroa, rahaa kun on.
Ja nykyinen sairas hallitus moninverroin enemmän
Kun Suomeen tuli demarihallitus vuonna 2019, niin heti ensimmäisenä vuotena valtion menoja lisättiin yli 20 %. Ei ollut koronaa eikä Ukrainan sotaa. Velkaantuminen aloitettiin heti.
Persun pöpi vaahtoaa 0 aivo
Totta. Budjetti pursusi ideologista höttöä. Pahin ongelma oli se, että kun tuli yllätyksiä (Ukrainan sota ja Covid) ei hallituksella ollut minkäänlaista halua eikä kykyä karsia niistä ideologisista hankkeista, joilla on nyt ollut tuhoisia vaikutuksia mm. Suomen talouteen.
Veroale rikkaille tässä taloustilanteessa se vasta oli kunnon ideologinen aivopieru.
Suomessa ei ole varallisuusveroa. Ei ole siis mitään sellaista veroalennusta, joka kohdistuisi vain rikkaille. Tämä on jostain syystä demareille liian vaikeaa ymmärtää.
Kuinka määrittelet rikkaan?
Rikas on sellainen, joka sai Orpon hallitukselta veroalen.
Hienoa! Veronmaksajat ovat rikkaita! Harmi, että sellaiset eivät saaneet veroalea, jotka eivät maksa tuloistaan veroa.
Paitsi kaikki he, jotka saivat veronkorotuksen.
Tässä luvut:
Sipilän hallituksen viimeinen budjetti:
2019 menot olivat 58,8 miljardia, tulot 61,1 miljardia ja ylijäämä 2,3 miljardia euroa.
Demareiden eka budjetti:
2020 menot olivat 64,2 miljardia, tulot 56,2 miljardia ja alijäämä 8,0 miljardia euroa.
Velkaantuminen aloitettiin ihan heti.
Miten siis Sipilän hallitus leikkasi seuraavalta hallituksen tuloista 5 miljardia heti ensimmäisenä vuotena.
Nykyinen hallitus tekee samaa temppua seuraavalle hallitukselle.
Keskustelua?
Tiedoissasi taitaa olla virhe
Sipilä 2018 : tulot 53,3 ja menot 55,2 eli velkaantuminen alkoi
2019 54,9 ja 55,2
2020 tulot enää 49,6. Mihin Sipilä hävitti tulot? Marin ei ehtinyt niitä vielä millään hukata.
Vuonna 2020 oli käytössä Marinin hallituksen budjetti. Marinin hallitus hävitti tulot, ei Sipilän.
2020 On Antin/Sannan budjetti. Kysy niiltä mihin hävittivät tulot. Ei se Sipilän syytä ole.
Sipilän syy oli se, että jätti maan talouden liian hyvässä kunnossa demareille.
Orpon hallitus pienentää v. 2027 yhteisöveromuutoksella valtion tuloja miljardilla.
Se vaikuttaa seuraavalle hallituksen tuloihin. Sama juttu Sipilän pienennettyä miljardilla verotuloja.
Ymmärrätkö?
Sipilän hallitus erosi keväällä 2019. Sen vuoden loppuun mentiin Sipilän hallituksen budjetilla. Vuosi 2020 olikin jo Antin/Sannan budjetti. Ymmärrätkö?
Ei sipilän hallitus enää voinut vaikuttaa 2020 valtion tuloihin.
Vaalit olivat 2019, joten sen vuoden budjetti oli vielä Sipilän hallituksen. 2020 mentiin jo Antin/Sannan budjetilla.
Seuraavat eduskuntavaalit on 2027. Mikäli seuraavan hallituksen mielestä yhteisöverotusta pitää kiristää, se voi kiristää sitä esim. 25 prosenttiyksikköä ja valtion verotulot kasvaisivat kymmenillä miljardeilla vuoden 2028 alusta.
Ymmärrätkö?
Vatipää persu ei taluja mitään kokopersehaölitus on tuhohallitus
Persu valehtelee aina
Kyllä vuonna 2020 oli käytössä Marinin hallituksen budjetti. Ensin Rinteen hallitus valmisteli budjetin, mutta koska SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne oli täysin kykenemätön tehtävään johon hänet oli valittu, joutui SDP ottamaan tehtävään seuraavaksi pätevimmän demarin ja hän halusi sitten tehdä uuden budjetin.
Sannan viimeinen budjetti vuonna 2023:
Menot 81,6 miljardia ja tulot 72,9 miljardia budjetin alijäämä oli 8,7 miljardia euroa.
Velkavedolla päätyyn asti.
Orpo 2025: tulot 76,9 menot 90,1
kassatyttösen taloudenhoitoa.
Kyllä. Siinä maksellaan miljarditolkulla Marinin hallituksen ottaman velan korkoja ja lisäksi miljarditolkulla kasvatettuja pysyviä menoja.
Sannan menot ovat kasvaneet edelleen. Sitä ne pysyvät menonlisäykset aiheuttavat.
Miitä maksetaan edelleen. Ainakin kolme hallitukautta siihen menee.
Se on minimi, että päästään tasapainoon.
Demukoille kaikki yhteiskunnan raha on ilmaista, sitä pitää lapioida, varsinkin omiin taskuihinsa.
Perduille kaikki on edellisten syytä näin ei ole
Sitähän he ovat tehneet aina. Sanna Marin ehkä näkyvämmin kuin kukaan aiempi demari. Tosin Marin on avoimesti jo luopunut muilta osin sosialidemokratiasta.
Mistäs niin olet päätellyt?
Sipilän hallitus petasi Marinin hallituksen velkaantumista pienentämällä tuloja.
Sipilän hallitus päätti puoliväliriihen ja muiden päätösten kautta ansiotuloveron kevennyksistä, joiden suuruusluokka oli lähes miljardi euroa vaikutuksiltaan ja joiden suurin hyöty kohdistui korkeimpiin tuloluokkiin.
Nyt on menossa Sipilä II eli Orpon hallitus, joka petaa valtion tulojen tippumista seuraavalle hallitukselle.
Ei Sipilän hallitus pienentänyt tuloja.
Jos Sipilän hallitus on pudottanut ansiotuloveroja, ei se ole vaikuttanut Marinin hallitukseen edes vuonna 2020, koska Marinin hallitus on saanut päättää veroprosentit.
Orpon hallitus päättää ansiotuloveroista vuoden 2027 loppuun asti. Siitä eteenpäin niistä päättää seuraava hallitus.
Miljardin miljardin verokevennystä ei lasketa. Tekee Marinin hallituskaudella vain neljä miljardia.
Ei nouse otsikoihin.
Orpo keventää tuloja Sipilän hallitusta reippaammin.
En ymmärrä miksi demari ei pysty tajuamaan, että vuoden 2020 tulot ovat Antin/Sannan aiheuttamia. He sen vuoden budjetin olivat laatineet. Sitten talous meni miten meni. Luvut kertovat siitä faktaa.
Marin on moukka
Riikka orpo sika kaksikko
Marinin tuhlailu on ollut sitä luokkaa etteivät demarit itsekkään tunnu käsittävän sitä.Siksi näyttävät häpeilevän vain hiljaa.
Edelleen ei ymmärretä sitä, että Sipilä heikensi verotuloja miljardilla ja se vaikutti seuraavan hallituksen budjettiin.
Nyt sama toistuu. Orpon hallitus heikentää tuloja isotuloisten veroalella, yhteisöveroalella ja polttoaineveronkevennyksellä reippaalla miljardilla vuodessa. Eli viitsen miljardia lisää velkaa seuraavalle hallitukselle tai leikattavaa tai veronkorotuksia.
Ymmärrättekö pelin hengen?
Ei Sipilä voinut vaikuttaa vuoden 2020 budjettiin. Mitä ihmettä sinä jankkaat?
Miksi näin yksinkertainen asia ei mene perille.
Sinun on pakko olla demari.
Demari ei ymmärrä asioita. 2020 oli alunperin Rinteen hallituksen budjetti. Sanna ei sitä muuttanut.
Perussuomalaiset ymmärtävät rahasta yhtä paljon kuin käytetystä wc-paperista.
Demarin käsi avustajatytön "lompsassa"? Koskeeko Tyttiä vielä jakeluvero?
Marinin hallituksen sekoilut ovat suurin syy nykyselle talouskriisille. Kyvyttömyys hallita ja ymmärtää valtiontaloutta ja jatkuva miljardien lainanotto ainoana keinona hoidella eteentulleita asioita .Todellinen loppusumma Marinin törttöilylle on vähintäinkin jotakin 50-80 miljardin välillä.
Lainanotto oli 50 mrd euroa. Sen korkoja maksetaan niin kauan kuin Suomella on velkaa. Se moninkertaistaa tuon summan. Niin kauan kuin Suomi ottaa velkaa, ainakin osa otetaan tuon velkavuoren korkojen maksamiseen.
Mitäs tämän kokopersehallituksen rahankäyttömon ollut sairasta. Tollo hallotus
"Ministeriön ohjeistuksen perusteella Valtiokonttori muutti Suomen koronapandemian aikana solmimat kiinteäkorkoiset lainat vaihtuvakorkoisiksi. Valtiolla oli muun muassa pitkäaikaista kiinteäkorkoista lainaa, jonka todellinen korko oli negatiivinen vuosikymmenten laina-ajalle.
Lainat uusittiin ja korkomenot nousivat rajusti. Veronmaksajat kärsivät miljardien eurojen menetyksen pitkällä aikavälillä."
Lähde: https://yle.fi/a/74-20119428
Tämä tapahtui Marinin hallituksen aikana. Suurin osa korkomuutoksista tehtiin vuoden 2022 syksyllä. Tämän demarit haluvat unohtaa.
Tämä viestin yritettiin painaa piiloon kymmenillä kurtturuusuketjuilla. Selvästi kipeä asia demareille, kun veronmaksajat joutuvat tästäkin virheestä maksamaan ehkä jopa kymmeniä miljardeja euroja vuosikymmenten mittaan.
Ei tapahtunut Marinin hallituksen aikana ; ) Pitkäaikainen kiinteäkorkoista otettiin juuri koronapandemian aikaan niin ketkä mahtoivatkaan olla silloin pääministerinä ja valtionvarainministerinä?
Silloin oli pääministerinä Sanna Marin. Valtionvarainministerinä Katri Kulmuni, Matti Vanhanen ja Annika Saarikko. Saarikko oli ministerinä silloin kun kiinteäkorkoiset lainat muutettiin vaihtuvakorkoisiksi painottuen syksyyn 2022. SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin oli tuolloin pääministerinä.
Onkohan SDP valmis tunnustamaan tämän jo 30 vuoden kuluttua? Tässäkin palaamiljarditolkulla rahaa.
Tämäkin pitää lakaista kurtturuusumaton alle. Kiusallista. Kiusallista.
Marinin hallitus muutti miinuskorkoiset valtionlainat muuttuvakorkoisiksi. Tämä maksaa miljardeja euroja veronmaksajille.
Kuinka kauan kestää, että tulee seuraava kurtturuusuvyöry?
Nykyinen hallitus ei ole tehnyt mitään. Pitäis ottaa palkka pois eivät ole saaneet mitään aikaan.
Äläpäs valehtele, ovat saaneet kunnolla kaaosta aikaan, pitäisi antaa palkankorotus ja sitten laittaa miinusmerkki koko summan eteen.
Marinin hallitus sentään sai aikaan 50 mrd euroa lisää velkaa ja 10 mrd vuodessa korkeammat pysyvät menot.
Nyt meidän demareiden onkin tärkeää muistaa kääntää huomio pois demareista ja SDP:stä. Olemme saaneet tähän ohjeen ylemmältä taholta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18723234/huomio-pois-sdpsta-ja-demareista
Ruusuketjut on havaittu toimivaksi vaihtoehdoksi. Niihin vain tyhjiä kommentteja niin saadaan kiusalliset asiat pois näkyvistä ja kertovathan ne tyhjät kommentit meistä muutenkin totuuden.
Mikäs mahtaa olla Orpon hallituksen velkasaldo, kun mukaan lasketaan valtionvelka, konkurssien määrä ja työttömät? Taitaa mennä Marinin hallituksen ohi heittämällä.
Pidä vain huomioita yllä, mutta älä peittele oikeiston tapaa kusettaa kansalta rahat pois, ja sitä Orpon hallitus tekee parasta aikaa.
Noudatat hyvin saamiasi ohjeita.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18723234/huomio-pois-sdpsta-ja-demareista
Orpon hallituksen ottama velka koostuu hyvin suurelta osin Marinin hallituksen ottaman velan koroista ja Marinin hallituksen nostamien pysyvien kustannusten vaikutuksesta.
On hyvä, että kiinnität huomiota Suomen ylikireään verotukseen. Sitä sopisi leikata vielä lisää. Valitettavasti se ei onnistu nyt Marinin hallituksen jälkihöyryissä.
Ällös unhota Marinin aikaansaamaa konkurssi- ja työttömyyszunamia jota Orpon poppoo ei ole vielä saanut pysäytettyä kun ei ole enää mahdollista ottaa lisää velkaa sen pysäyttämiseen.
Mitä sinä oikein sekoilet? Marinin hallitus käytti neljässä vuodessa yli 280 miljardia euroa. Jos neljä vuotta olisi menty 0 euron menoilla, eikä tuhlattu rahoja kaikkeen jonninjoutavaan, Suomen talous olisi loistavassa jamassa!