Vaasassa laitetaan sähköscootit kuriin, Seinäjoella saa edelleen parkkeerata keskelle tietä
https://www.ilkkapohjalainen.fi/monien-mieliharmeille-uudet-saannot-sahkopotkulaut/12398963
Miksei Seinäjoela saada mitään aikaan?
Sähköscooteille tiukat säännöt Vaasassa
9
178
Vastaukset
- Anonyymi
Siksi kun kaikki ovat toisilleen jotain sukua, naapureita, kummeja... Ei sitä viitti omaa oksaansa sahata.
- Anonyymi
Poliisin mukaan mopoista ja mopoautoistakin kolmannes on laittomiksi viritettyjä muttei niitä viitsi ratsata kun niin moni niistä on poliisin kersoja.
Ja valtio hukkuisi verotuloihin jos kaikkia sakotettaisiin.- Anonyymi
Ongelma on se, että vaikka nimettömänä voi poliisin sivuilla tehdä ilminannon, väki odottaa, että joku-muu sen ilmon teköö. Laiskuus näkyy kaikessa muussakin.
- Anonyymi
Samat liikennesäännöt ovat voimassa koko Suomessa.
- Anonyymi
Liikennesäännöt kyllä, mutta mikroliikennelupa mahdollistaa asioita kunta- ja kaupunkikohtaisesti.
"Suomessa kuluneena kesänä voimaan tulleessa laissa liikenteen palveluista säädetään kunnan mikroliikenneluvasta. Lupa antaa kunnille mahdollisuuden päättää sähköpotkulautaliikenteestä omassa kunnassa.
Kaupunki tai kunta voi räätälöidä sähköpotkulautailun lupaehtoja omien, paikallisten tarpeiden mukaan. Sen vuoksi voidaan ohjata muun muassa sähköpotkulautojen käyttöalueita, käyttöaikoja, pysäköintiä ja ajonopeuksia. Ehtoja voidaan tarkistaa vuosittain."
- Anonyymi
Sen minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa.
Huomaa, että jopa vanhemmat opettavat jälkikasvuaan tekemään ns, kiusaa noilla sähköscooteilla, siis ne voi jättää, kuin: Paska puostaan.
Näitä Idiootteja löytyy, aivot on kastuneet, märkää mössöä. - Anonyymi
Uudet Seinäjoen mikroliikenneluvan ehdot astuvat voimaan 1.1.2026. Ne koskevat skuuttien ammattimaista vuokraustoimintaa, jonka kaupunki sallii lähtökohtaisesti 20.4.–15.10. välisenä aikana.
Skuuttien yleiseksi nopeusrajoitukseksi tänään kokoustanut kaupunkiympäristölautakunta päätti 20 kilometriä tunnissa, mikä on matalampi kuin lain määrittelemää 25 kilometrin nopeusrajoitus.
Yöaikainen eli kello 22–05 välisen ajan nopeusrajoitus on 16 kilometriä tunnissa.
https://yle.fi/a/74-20192145 - Anonyymi
Kuinkas kun niiden käyttö on kai kielletty alle 15 vuotiailta mutta kaikki käyttäjät on alle 15 vuotiaita kun se on nuorilla korvannut fillarin ja kävelyn.
Toisinaan yhden päällä seisoo neljäkin teinia ja vauhdilla mennään.- Anonyymi
Läskien määrä lisääntyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14213265Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen873704Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1283010Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2771436Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?441412Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561373Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141244- 811081
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205999