Usein kun tällä palstalla yrittää julistaa sovituksen sanaa, paikalle saapuu sovituksen sanan mitätöijä, joka kieltää SOVITUKSEN SANAN:
"Jumala oli Kristuksessa ja SOVITTI maailman itsensä kanssa."
Ja koskaan tämä mitätöijä ei suostu kertomaan, MITÄ tämä jae 19 TARKOITTAA!
:D :D :D
Mutta tämä on toisaalta ymmärrettävää. Näin mitätöijät toimivat - oletteko koskaan kuulleet mitätöijästä, joka olisi piitannut mitätöintinsä kohteesta? En minäkään.
Kaikki mitätöijät ovat samanlaisia - niin fyysiset kuin hengellisetkin.
Sovituksen sanan mitätöijä
10
75
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Väkevä eksytys on sitä, että se menee läheltä totuutta
mutta vie harhaan sen tärkeimmässä ja ratkaisevassa
kohdassa. Jos eksytys olisi totuudesta paljon ja suuresti
poikkeavaa, se olisi heti ja selvästi kaikkien nähtävissä
eikä se voisi eksyttää ihmisiä. Siksi eksytys tulee hyvin
lähelle totuutta.
Sinulle merkaa vain ne jakeet, jotka näyttävät tukevan
omaa oppiasi. Muista jakeista ja niiden sanomasta sinä
viis veisaat. Ja se on eksytystä, jonka uskossaan vakiintunet
uskovat huomaavat hetpaikala, et voi eksyttää heitä.
Mutta totta, on ihmisiä, jotka eivät vielä ole juurtuneet
Kristukseen. Heitä voit ehkä eksyttää luulemaan, ettei
mitään tarvitse, eikä edes saa, tehdä koska Jumala on
tehnyt kaiken, jopa heidän puolestaan myös parannuksen ja
kääntymisen Jumalan puoleen.
Mvh J - K- AnonyymiUUSI
Täysin samoin voi sanoa sinusta ja sinun "suosikkijakeistasi" ja sinun sianpaskaopistasi.
Ja miksi sinä sika valehtelet: " - - koska Jumala on tehnyt kaiken, jopa heidän puolestaan myös parannuksen ja kääntymisen Jumalan puoleen"?
Oletko sinä niin idiootti, että kuvittelet pääseväsi tuollaisesta nilkkimäisestä valheesta kuin koira veräjästä? - AnonyymiUUSI
Sinä olet täysin samanlainen sovituksen sanan päälle paskoja kuin kaikki muutkin. Teitä on kolmetoista tusinassa.
- AnonyymiUUSI
Etkä sinäkään nulikka kykene sanomaan, mitä tuo jae tarkoittaa, tietenkään. Te olette kaikki samanlaisia.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Etkä sinäkään nulikka kykene sanomaan, mitä tuo jae tarkoittaa, tietenkään. Te olette kaikki samanlaisia.
Jos kysyjä olisi kiinnostunut tietämään, vois joku vastata ja selittää.
Mutta kysyjää ei kiinnosta, niin kukaan ei vastaa, enää. On siis jo
vastattu mutta kysyjä ei tahdo sitä tietää, niin miksi vielä uudestaan
ja uudestaan vastailla?
Mvh J - K - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jos kysyjä olisi kiinnostunut tietämään, vois joku vastata ja selittää.
Mutta kysyjää ei kiinnosta, niin kukaan ei vastaa, enää. On siis jo
vastattu mutta kysyjä ei tahdo sitä tietää, niin miksi vielä uudestaan
ja uudestaan vastailla?
Mvh J - KKetään kiinnosta kokopäivä pаskаnjauhajan selitykset.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jos kysyjä olisi kiinnostunut tietämään, vois joku vastata ja selittää.
Mutta kysyjää ei kiinnosta, niin kukaan ei vastaa, enää. On siis jo
vastattu mutta kysyjä ei tahdo sitä tietää, niin miksi vielä uudestaan
ja uudestaan vastailla?
Mvh J - KJa taas valhe. Olette te sovituksen sanan raiskaajat kyllä alhaista sakkia.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jos kysyjä olisi kiinnostunut tietämään, vois joku vastata ja selittää.
Mutta kysyjää ei kiinnosta, niin kukaan ei vastaa, enää. On siis jo
vastattu mutta kysyjä ei tahdo sitä tietää, niin miksi vielä uudestaan
ja uudestaan vastailla?
Mvh J - KKusipäinen asenteesi paljastuu paljaalla logiikalla: miksi piitata kysyjän ASENTEESTA? Mitä merkitystä SILLÄ on, kun on kyse FAKTASTA? Voit aivan hyvin vastata kysyttyyn ASIAAN.
Eli paljastuit: sinua ei sovituksen sanan raiskarina kiinnosta tuo raiskaamasi ASIA, ja kääännät keskustelun kysyjään, ikään kuin tässä olisi kyse kysyjän persoonasta.
Pohjattoman nilkkimäinen menetelmä.
- AnonyymiUUSI
Jumala sovitti itsensä kaltaisekseen luomansa ihmisen ja maailman kanssa tapattamalla (itsensä) ainoana poikanaan näillä ihmisillä?
Ei mitenkään binäärinen yhtälö.- AnonyymiUUSI
Jumala sovitti MAAILMAN ITSENSÄ KANSSA, ei itseään maailman kanssa, koska Hänen puoleltaan yhteys ei mennyt koskaan rikki. Jumalalla ei ole sovitetuksi tulemisen tarvetta. Häntä ei tarvitse saattaa sovintoon ja yhteyteen maailman kanssa. Hän on ollut kaiken aikaa sovinnossa maailman kanssa, koskapa HÄN ei langennut syntiin. Jumala ei katkeroitunut ihmiskunnalle, ei vieraantunut ihmiskunnasta eikä muuttunut ihmiskunnan viholliseksi. Hän ei rikkonut alkuperäistä yhteyttä. Ihminen rikkoi ja sen seurauksena sokeutui, vieraantui Jumalasta ja muuttui Jumalan viholliseksi.
Sovituksen sanan mitätöijät lukevat ymmärtämättömyyttään Raamattua ikään kuin Jumalakin olisi yhteyden rikkonut osapuoli - ikään kuin Jumalakin olisi langennut syntiin ja muuttunut vihamieliseksi osapuoleksi.
Tästä karmeasta harhakuvitelmasta kumpuaa sovituksen sanan mitätöijien loppumaton sokeus jaetta 2 Kor. 5:19 kohtaan.
He kuvittelevat aivan vakavissaan, että Jumala kaipaa lepyttämistä. Että tosiasiassa Jumala on katkeroitunut ihmiskunnalle. Siksi Paavalin mainitsema sovitus onkin heidän mielestään todellisuudessa pelkkä sovituksen TARJOUS (onhan Jumala kaiken katkeruutensa ja vihansa keskellä kuitenkin MYÖS rakkaus), ja tosiasiassa sovinto syntyy eli sovitus tapahtuu VASTA KUN YKSILÖIHMINEN OTTAA TUON KATKERUUTENSA JA RAKKAUTENSA RISTIAALLOKOSSA KAMPPAILEVAN JUMALAN TARJOUKSEN VASTAAN.
Ihan hitusen sekopäinen jumalakuva ja -käsitys. Mistä seuraa väistämättä sekopäinen sovitusoppi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392803Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351442- 1211172
- 1081133
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131002Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867