Itsenäisyyspäivänä Suomi pysähtyy sen äärelle, miten kallis hinta maamme itsenäisyydestä on maksettu ja kuinka arvokas sen on. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew muistuttaa, etteivät vapaus ja itsemääräämisoikeus ole itsestäänselvyyksiä. Ne on ansaittu ihmishengillä, ja niiden säilyttäminen vaatii taistelutahtoa myös tänä päivänä.
– Emme koskaan unohda, kuinka Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen 30.11.1939. Talvi- ja jatkosota vaativat lähes 95 000 suomalaisen hengen. Ukrainan sota on osoittanut Venäjän olevan raakalaismainen hyökkääjä, joka kohdistaa järkyttäviä iskuja siviilikohteisiin. Siksi meidän on pysyttävä Ukrainan tukena ja varauduttava itsekin pahimpaan, Kaisa Garedew korostaa.
Ensi vuoden talousarvioon on sisällytetty kuuden miljardin euron tilausvaltuudet puolustuksen uusiin materiaalihankintoihin.
Garedewin mukaan vuonna 1995 suomalaiset höynäytettiin antamaan osa päätösvallastaan EU:lle ja vielä maksamaan siitä vuosittain satoja miljoonia euroja.
– Direktiivit rajoittavat suomalaisten elämää koko ajan enemmän. Ilmastotoimien nimissä EU:n vallanhaluiset lonkerot ulottuvat yhä syvemmälle politiikan alueille, jotka perussopimusten mukaan eivät sille kuulu, Garedew kertoo.
– Esimerkiksi metsäkatoasetus on yksi tällainen älyttömyys, ottaen huomioon sen, että Suomi on EU:n metsäisin maa ja puustoa kasvaa enemmän kuin hakataan. Päätösvallan Suomen metsistä tulee olla suomalaisilla, ei EU:lla.
Mikään valtio ei ole tullut rikkaaksi sosialismilla
Kolmantena uhkana Garedew pitää maahanmuuttoa muslimimaista, joka uhkaa Suomen kulttuuria, turvallisuutta ja taloutta.
– Terroristit ja muut tulijat hyödyntävät länsimaiden auttamishalua ja yhteiskuntajärjestelmäämme, kuten sosiaaliturvaa ja muita etuuksia sekä demokraattisia äänioikeuksia, jotka on tarkoitettu oman kansamme turvaksi. Esimerkiksi Ruotsissa on viime vuosien aikana maksettu 3,6 miljardin kruunun edestä sosiaalitukia katujengiläisille ja koulut ovat jo terroristien hallussa. Suomessa yli kolmannes sekä toimeentulotuesta että työmarkkinatuesta maksetaan vieraskielisille, Garedew muistuttaa.
Suomessa vieraskielisiä on jo yli 610 000 ja muslimeja 100 000 enemmän kuin vuonna 2015. Jyväskylässä vuoden 2024 väestönkasvusta 85 % koostui maahanmuutosta. Vantaalla jo 29 % väestöstä on vieraskielisiä. On mahdollista, että suomalaiset jäisivät vähemmistöksi jo noin 50 vuodessa.
Garedewin mukaan Suomen tulevaisuutta määrittää myös se, pysyykö valta sellaisilla päättäjillä, jotka eivät paisuta julkishallintoa tai jaa suomalaisten verorahoja holtittomasti toissijaisiin kohteisiin sekä kaiken maailman ilmastoprojekteihin.
– Mikään valtio ei ole tullut rikkaaksi sosialismilla. Energiatuotanto, ruokahuolto, vahva puolustusbudjetti ja vastuullinen taloudenpito lisäävät Suomen kykyä seistä omavaraisena valtiona itsenäisyyttämme puolustaen.
Suomen Uutiset
EU, maahanmuutto ja Venäjä uhkaavat Suomen tulevaisuutta
Anonyymi-ap
5
64
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/1aeddea2-c96a-4ef2-ab7b-cb2ee303d61d
eli ei vaikuta edes muslimeita maahan rahdata? niillä kiinnostaa muut touhut kuin perhe? - AnonyymiUUSI
nyt se pahuus nostelee muita viestejä anona...
- AnonyymiUUSI
Aiban liikka on direktiivjeä kansa kiusaksi vs pullontulpat, energiatodistukset, CO 2 tuputus, turpeenottokielto, monet kilpailutukset...
- AnonyymiUUSI
Venäjäkin hoituu ajan kanssa, mutta haittamuuton vaikutukset vain lisääntyy ja tukahduttaa lopulta oman kulttuurimme.
- AnonyymiUUSI
bar ihku mies hoitaa kaiken on herkkä liipasin sormi ei meillä hätää ollaan turvassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1124568Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203145
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt442949Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1192779Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492777Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71911