Mitä itsenäinen Suomi merkitsee ateisteille tänä vuonna 2025. Koetaan poikkeuksellisen voimakkaita tunteita itsenäisyydestä. Enemmän kuin ennen.
Miksi?
Voisiko Stubb versio toimia Venäjällä
Maan johtajana. Vai olisiko toisin ajattelija.
Ja karkoitus edessä.
Miksi?
Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille.
Miksi?
Voisiko Stubb versio toimia Venäjällä
Maan johtajana. Vai olisiko toisin ajattelija.
Ja karkoitus edessä.
Miksi?
Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille.
Vastaukset 16
Vanhimmat
vapaa-ajattelijat ajavat kirkon ja valtion välistä eroa mutta. Kyllä Venäjällä Tämä olisi ajankohtaisempi asia. Se lopettaa sen Ukrainan sodan. Nyt putin ja fsb hipsuttelee sukkasillaan ortodox kirkkoon. Saadakseen valtaa lisää. Ja ennenkaikkea Pyhittämään sota.
Suomessa asiat paremmin.
Ateismihan on sitä että ei näe syytä uskoa jumaliin. Se ei ota kantaa kansallisvaltioihin.
Esimerkiksi kristinusko ja islam ovat sen sijaan globalistisia liikkeitä, joista ei lähtökohtaisseti löydy minkäänlaista perustaa isänmaallisuudelle. Esimerkiksi kristinuskossa tavoite on päästtä taivaaseen, jossa ei ole kansakuntia eikä eri osastoja eri etnisille ryhmille.
Minusta Suomi on ollut menestystarina monella tavalla, kun muistaa, että maa itsenäistyttyään ajautui saman tien elintarvikepulaan ja sisällissotaan. Siitä lähtökohdassta olemme päässeet pitkälle.
Oma isänmaallisuuteni ei ole poissulkevaa ja kammoan eristäytymistä. Olen mielesstäni paitsi suomalainen niin myös eurooppalainen. Länsimaisessa kulttuuriperinteessä Suomi on tavallaan yksi murre, mutta osa kokonaisuuttaa.
P. S.
Ja hyvää itsenäisyyspäivää kaikille!
Hyvää itsenäisyyspäivää.
Varma Tieto
Usassa Suomen kieli kuulostaa vievän
Itään päin
https://youtu.be/1k-gFbJQt6Y?si=DPhEs-otqxLJfWEN
No, minun isäni lähti talvisotaan 24 vuotiaana. Selvisi hengissä ja rakensi kierrätysmateriaaleista n. 135 neliön talon, jonka ostin veljiltäni. Laiton kynttilän hänen/minun talon rappusille, en hautausmaalle, koska hänen sielunsa asuu tässä talossa ikuisesti.
ei suomi ole mikään itsenäinen ulkoa ohjaillaan jopa musiikkimakuja 🤣
stubbi voi toimia vaikka missä maassa , koska ainoa motivaatio sille on leuhkia 🤔
sain äsken tekstarin elisabetilta , tuukko kahville ja en voinut kieltäytyä 🤣🤣🤣
Leninin Venäjä yritti vuonna 1918 estää Suomea itsenäistymästä. Ei vetänyt miehitysjoukkojaan maasta ja aseisti ruhtinaallisesti punaisia.
Suomi joutui aloittamaan Vapaussodan Venäjää vastaan 27.1.1918. Osa suomalaisista punaisista nousi aseelliseen kapinaan Suomen vapailla vaaleilla valittua Eduskuntaa ja laillista hallitusta vastaan Venäjän yllyttämänä 28.1.1918.
Onneksi Suomi voitti Vapaussodan Venäjää vastaan ja kukisti punakapinan - jääden siten itsenäiseksi demokraattiseksi valtioksi.
kun se aika määrä itsenäisyyden ja kapinan välillä on niin lyhyt niin varmasti tiesi tulevasta vallankumouksesta 🤔
Itsenäisessä Suomessa pitäisi olla oma, itsenäinen uskonto, eikä mikään vuohipaimenilta lainattu höpöhöpöversio. Meillähän oli Tapio ja Ahti. Miksi ne hylättiin?
Niin ja onhan meillä Kalevala! Ne ovat aitoja itsenäisen Suomen uskontoja! Ne pitää nostaa kunniaan!
Kristinusko sinne minne se kuuluu eli ongelmajätelaitoksen polttouuniin (Helvettiin!!!).
Useat ukonnot, kuten kristinuko tai islam eivät tunnuta kansallisvaltioita, koska nämä opit ovat globalistisia tai kuten kristityt sanovat "ekumeenisia" tarkoittaen samaa asiaa.
Itsenäinen Suomi merkitsee minulle sitä, että voin pierrä vapaasti kysymättä siihen lupaa pyhältä hengeltä.
Vaikka päästät pyhän hengen pois siltä kysymättä lupaa :O
Kansallisvaltiot ovat epäkristillinen konsepti.
Kristinusko on globaali ja globalistinen itdeologia. Taivaassa ei ole kansallisuuksia, kieliryhmiä eikä eri ihonvärejä.
"Taivaassa ei ole kansallisuuksia, kieliryhmiä eikä eri ihonvärejä"
Kuten aina, kristittyjen uskonnollisilla puheilla ja käytännön teoilla ei ole mitään kosketuspintaa toisiinsa.
Puhutaan yhtä ja tehdään päinvastaista.
jumalan siunausta sanoi suomen hurri pressa 🤔millä uskottavuudella 🤣🤣🤣