haluasin muistuttaa kuinka falvisodan sankarit taistelivat pelastaakseen teidät
juutalaiset Hitlerin kaasukammiolta.
Voittoisan suomalaisen armejan taistelu ylivoimasta vastustajaa vastaan. johti Neuvostoliiton armeijan valtaviin tappoihin, ja herra Hitlerin väärään uskomukseen.
Nevostoliitto on savijaloilla seisova jättilälnen, käynistettiin operaatio Barbaroosa.
Hyökkäys Neuvostoliittoon oli Hitlerin hirttopuu, venäläiset olivat oppineet,taistellessaan suomalaisia vastaan, sotimaan.
Näin ne suomalaiset sotasankarit lyhensivät kärsimyksenne aikaa, ehkä haluatte rukoksissanne muistaa, vapaana kansakunta, tänä Suomen itsenäisyys päivänä heitä,
Tänään Suomen itsenäisyys pälvänä,
8
359
Vastaukset
- Anonyymi
Siellä taisteli myös juutalaiset.
- Anonyymi
Se ei poista sitä tosiaiaa että joukkoja johti pääasiassa suomalaiset ja ritamalla oli suurin osa suomalaisia.
Saksalaiset suomessa edustavat tahot pitivät kyllä huolen, että Hitler sai tietää kuinka menstysekkäästi suomalaiset taistelivat, myöskin juutalaiset ja romanit unohtamatta virolaisia.
Nämä voitot saivat Hitlerin uskomaan, että Venäjä oli paperi tiikeri ja voitettavissa kuukadessa,
Kesäkamppeet päälle ja menoksi, toisin kävi, Saksa romahti talvella.
Venäläiset avasivat pian auswitsin portit ja sakemannien touhu loppu siellä.
Kiinostavaa onkin lyhensikö Mannrheim ja suomalaiset sotilaat teoillaan juutalaisten kärsimystä esm.
Leningrad (Pietari) suomalaiset kieltäytyivät piirittämästä sitä, valkka saksa painosti, aseita ja elintarvkketa toimitettiin Pitariin Laatokkaa pitkin, rannalla seisoivat suomalaiset sotilaat, laukaustakaan ei ammuttu. Saksa romahti heillä oli vain kesäpuvut ja jäätyneet aseet.
Aikasemmin Mannerheim oli luvannut Himlerille, saatte juutalaiset vajn minun kaatuneen ruumini yli.- Anonyymi
Mielenkiintoinen kooste.
- Anonyymi
Seta pimpinellaa vastassa sillan kummallakaan päällä ei ole väliä. Lapset elivät keskellä räikeän avointa seksielämää Suomessa.
- Anonyymi
Noin kävi pienelle Suomelle! Stalin ei saanut vallattua ja ajauduimme Saksan seuraan!
Suuri ja mahtava Neuvostoliitto 180 miljoonaa hyökkäsi pienen Suomen kimppuun 3,5 miljoonaa asukasta! Kun ei tehty YYA-aopimusta eikä kauttakulkua Hankoniemeen eli vieraan vallan joukkoja niinkuin Baltian maat salli. Ne olikin siellä 'pelastamassa ' sitten 1991 asti! Ja tallinnalaiset luulivat että K-kaupan Väiskin lihatiski on heille suunnattua propagandaa*tirsk*. - Anonyymi
Jossain Mannerhemin syntymäpäivä valokuvassa hän kävelee Hitlerin takana,hieman
käsittääkseni, ivallinen hymy kasvoillaan.
Korpraali ja Marsalkka, tuntuu kuin hän tuolla hetkellä päätti tuhota Hitjerin armeijan.
Rahkeet Suomella ei suoraan sotaan olisi riittänyt, kun ne eivät oikein tahtoneet riittää muillakaan.
Täytyi odottaa oikeaa hetkeä, Hitler ei muistanut sanontaa pidä ystävät kaukana ja viholliset lähellä, järkytys Saksalle oli alka suuri kun Mannerheim ilmoitti lopettavansa etenimisen Venäjälle.
Suomi lopetti sotimisen ja Venäjä pääsi iroittamaan ja kuljettamaan uusia loukkoja saksan rintamalle.
Jumalan siunaama hetki.- Anonyymi00008
Mannerheim oli vanhan koulun aatelismies. Hän ihaili englantilaista yläluokkaa ja piti Saksan natseja lähinnä keskiluokkaisina pyrkyreinä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899