Venäjä luhistuu

Anonyymi-ap

Venäjää ei kaadeta ulkopäin. Venäläiset ravistelevat itse itsensä irti Putinin diktatuurista. Diktatuurit eivät kuitenkaan kaadu helposti. Mutta Putinin tekemä virheiden jono johtaa vääjäämättä hänen hallintonsa kaatumiseen. Todennäköisesti tähän menee vielä joitakin vuosia, mutta venäläiset saattavat myös yllättää ja vapauttaa itsensä nopeastikin.

13

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todennäköisempää on EUn luhistuminen. Se on jo menettänyt kilpailukykynsä ja EUn jäsenmaiden taloudet ovat suurissa vaikeuksissa.
      Venäjän vastaiset pakotteet purevat hyvin, sillä EU on menettänyt 1,6 triljoonaa euroa pakotteiden johdosta.

      Suomi on saanut maistaa kuinka hyvin pakotteet purevat.

      • Anonyymi

        Mitä vielä, kiitos venäjän sotakiiman Suomen puolustusteollisuudesta tullut viennin veturi jonka avulla Suomi nousee. Suomi harvoja maita euroopassa jotka nähneet venäläisten naamion taakse ja pitäneet/kehittäneet puolustusteollisuuttaan nykyaikaisena. Koska venäjä, niin ollut pakko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä vielä, kiitos venäjän sotakiiman Suomen puolustusteollisuudesta tullut viennin veturi jonka avulla Suomi nousee. Suomi harvoja maita euroopassa jotka nähneet venäläisten naamion taakse ja pitäneet/kehittäneet puolustusteollisuuttaan nykyaikaisena. Koska venäjä, niin ollut pakko.

        .


      • Anonyymi

        Tiltun ilmoittamiin lukuihin kannattaa suhtautua suurella varauksella!

        Venäjä PÄÄTTI ITSE PUTLERIN JOHDOLLA HERETÄ SOTAKIIMAISEKSI MAAKSI. TOKI SIINÄ KAUPPA VÄHENEE LÄNNESSÄ, MUTTA ERIKOISESTI SE VÄHENEE SAMALLA SOTIVALLA VENÄJÄLLÄ!

        PAKOTTEET OVAT KUITENKIN AINA HINTANSA VÄÄRTTI!


    • Anonyymi

      Milloin se tapahtuu, yritä arvata edes vuosisata.

    • Anonyymi

      Venäjän talous on vajaat neljä vuotta jatkuneen hyökkäyssodan Ukrainassa aiheuttamien taloudellisten pakotteiden ja massiivisten sodankäyntikulujen seurauksensa kaikkea muuta kuin hyvässä kunnossa.

      Budjettivaje, öljyn ja kaasun matalat hinnat, Ukrainan toistuvat iskut jalostamoihin, pankkien myöntämien lainojen maksamatta jättämisen voimakas kasvu, konkurssit kuljetusalalla,voimakas inflaatio ja korot, työvoimapula, Venäjän rautateiden jättimäinen velka, samalla kun rautaieinfra rapistuu kovaa kyytiä huoltoon tarvittavien resurssien puutteessa.
      Venäjän talous horjuu siis pahasti, tai hyvästi, riippuu katsantokulmasta, ja se on selvää niille, jotka ovat seuranneet vähäkään enemmän maan asioita.

    • Anonyymi

      Miten Putin herättää henkiin ne yli 200 000 kaatunutta juhlimaan "voittoa"? Miten parantaa yli miljoona invalidia? Miten hoitaa mieleltään järkkyneet? Miten korjaa tuhoutuneen talouden?

      Historia tuomitsee hänet, joka aloitti järjettömän sodan ei minkään vuoksi.

      • Anonyymi

        Putin ei lähtenyt sotaan Ukrainaa vastaan, vaan miehittämään maan nopeasti ja vaihdattamaan Kiovan hallinnon Moskova-mieliseksi.

        Usko Venäjän armeijan mahtavuuteen oli helmikuussa 2022 Kremlissä suuri, ja se olisi voinut onnistua, jos Ukrainan presidentti Volodomyr Zelenskyi olisi paennut maasta, kuten häntä joidenkin läntisten maiden toimesta kehotettiin tekemään, tai jos Venäjän erikoisjoukot olisivat kyenneet surmaamaan hänet, mitä sitäkin yritettiin.

        Se, että Kiovan valtaaminen epäonnistui ja Venäjä joutui perääntymään, osoittaa sen, että puheet maan armeijan voimakkuudesta maailman toiseksi vahvimpana, olivat suuresti liioiteltuja.


    • Anonyymi

      Putte tuhosi Venäjän.

    • Anonyymi

      10, 9, 8...

    • Anonyymi
      UUSI

      Lieveilmiö

    • Anonyymi
      UUSI

      7...

    • Anonyymi
      UUSI

      Venäjällä ei mene hyvin. Kansa väsyy.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10362
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2381
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2114
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe