Vesi on rakennusaineena hankala käsitellä, mutta meidän Jumalamme osasi luoda vedestä ja maasta ihmiset ja eläimet ja paljon paljon muuta.
2.Pietarin kirje:
3:1 Tämä on jo toinen kirje, jonka minä kirjoitan teille, rakkaani, ja näissä molemmissa minä muistuttamalla herätän teidän puhdasta mieltänne,
3:2 että muistaisitte niitä sanoja, joita pyhät profeetat ennen ovat puhuneet, ja Herran ja Vapahtajan käskyä, jonka te apostoleiltanne olette saaneet.
3:3 Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan
3:4 ja sanovat: "Missä on lupaus hänen tulemuksestansa? Sillä onhan siitä asti, kuin isät nukkuivat pois, kaikki pysynyt, niinkuin se on ollut luomakunnan alusta."
3:5 Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
3:6 ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.
Nykyinen maa on rakennettu vedestä ja veden kautta
9
207
Vastaukset
- Anonyymi
" taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, "
Ja mitenkähän tuo onnistui?- Anonyymi
Tuossa on ilmeisesti kaikuja samasta egyptiläisestä luomismyytistä, josta Genesiksen luomistarussakin on aineksia. Egyptiläisillä alussa vallitsee kaaos ja kaiken peittää alkumeri, josta luojajumala (egyptiläisillä Atum) luo kuivaa maata.
- Anonyymi
Taas yksi osoitus siitä, ettei Raamatun töherysten takana ole ollut mitään jumalaksi kuviteltavaa.
- Anonyymi
"Nykyinen maa on rakennettu vedestä ja veden kautta"
Mitä ihmettä tämä lause tarkoittaa?
Maa planeetalla on vettä, mutta maa itsessään ei ole rakennettu vedestä.
Tiedämme muuten veden kemian ja sen kehitystä. Siellä on mitään taikatemppua tarvitse.
"Vesi on rakennusaineena hankala käsitellä, mutta meidän Jumalamme osasi luoda vedestä ja maasta ihmiset ja eläimet ja paljon paljon muuta."
Ai nyt vaihdoit aiheen ihmisiin ja eläimiin?
Missä kohtaa Raamatussa sanotaan Jumalan luoneen ihmiset ja eläimet vedestä?
Raamatussa on tämä huvittava käsitys, että avaruus olisi vettä. Nykyään tiedämme, ettei näin ole.- Anonyymi
Raamatun kirjoittajat eivät tienneet avaruuden olevan olemassa. Taivaan kannen takana oli Jumalan valtakunta ja istuin. Jerusalemin yllä.
- Anonyymi
>> Maa planeetalla on vettä, mutta maa itsessään ei ole rakennettu vedestä.
Noin tämä kirjoittaja "Pyhän Hengen" vaikutuksesta kuvitteli niin, että piti sitä jopa itsestään selvänä asiana – tietensä he eivät ole tietävinään! - Anonyymi
Et ymmärrä Jumalan sanaa, koska sinussa ei ole Pyhää Henkeä. Näin se menee:
3:5 Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
3:6 ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.
Selvää suomen kieltä. Ei tarvita muuta kuin oikolukutaito, jotta sen ymmärtää... ja Pyhä Henki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et ymmärrä Jumalan sanaa, koska sinussa ei ole Pyhää Henkeä. Näin se menee:
3:5 Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
3:6 ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.
Selvää suomen kieltä. Ei tarvita muuta kuin oikolukutaito, jotta sen ymmärtää... ja Pyhä Henki.Kysyn uudelleen.
Missä kohtaa Raamatussa sanotaan Jumalan luoneen ihmiset ja eläimet vedestä?
Tuossakaan ei niin väitetä.
Se on jännä miten hihhulit isottelevat lukutaidollaan, mutta epäonnistuvat siinä itse.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301886
- 1211365
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401140Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591051- 491039
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2701017- 1341015
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet81826Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58819Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816