Miksi sähköauton lataus vain 80 %:iin akun kapasiteetista?

Anonyymi-ap

Ihmetyttää koeajoissa jasähköautojen teknisissä tiedoissa se, että latausaika ilmoitetaan aina akun kapasiteettina välille 10-80% vaikka loogisestihan sen pitäisi olla ihan täyteen eli sataan asti? Jos minä tankkaan bensa-autoni niin kyllä tankkaan sen ihan täyteen enkä mihinkään 80 prosenttiin!

Mielestäni sähköautoissa tuo lataaminen on siis eräänlaista kusetusta. Toisaalta ilmoitetaan range joka sinänsä voi olla ihan ok nykyisin. Sitten kehutaan miten auto lataa 10-80% välin vaikkapa 18 minuutissa. Joissain testeissä on todettu, että jo 70% tasosta lähtien akun lataaminen vie todella paljon aikaa, siis se loppuliruttelu. Voinee jopa puhua tunnista tyhjästä täyteen, ainakin pakkasella?

Tuo on vielä se juttu, minkä takia en ole siirtynyt sähköautoon. Voi olla suuri latausteho ja -aika, mutta ihan täyteen saaminen kestää ja kestää. Ja range jää siis 20% samalla alle ilmoitetun. Jos range on vaikkapa 500 km niin eikös se alene 80 prossaan vain lataamalla 400 kilsaan? Ja arjessa range on yleensä viitteellinen eli 100 km voi vähentää siitä pois jo kesällä, saati talvella.

10

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noilla suurilla WLTP arvoilla ei ole käytännössä mitään merkitystä, joa lataillaan kuitenkin 20-80 % väliä.

      • Anonyymi

        Mutta tuo on naurettavaa, eihän vajaassa akussa ole matkanteon kannalta järkeä eli ladataan vain 80 prosenttiin eikä täyteen. Joo alkaa tuntumaan että ei nämä nykyajan sähkikset vielä ole sellaisia kuin pitäisi. Liekö koskaan tulevatkaan sellaisiksi....


    • Anonyymi

      Niin, ja miksi autojen kiihtyvyyskin ilmoitetaan vain 0-100 kmh. Ajan aina kovempaa. Ja sitten kulutuslukemat ovat myös huijausta. Minulla menee bensaa vähintään 50 % enemmän kuin valmistajat ilmoittavat. Lisäksi automyyjä ei kertonut kuinka paljon huollot maksavat, pelkästään sytytystulppien vaihto satoja euroja. Huoltokäynti aina 500-800 euroa vähintään.

      • Anonyymi

        Älä viitsi valehdella,


    • Anonyymi

      Akuston voi ladata myös 100% jos haluaa, mutta akku tykkää jos latausta käytetään alueella 20-80%, mutta satunnainen 100% lataus ei asiaa heikennä yhtään ja voi olla jopa hyvästä.

    • Anonyymi

      Akun lataus hidastuu 80% ylittyessä ja tuollakin määrällä pääsee riittävän matkan.

      • Anonyymi

        Ajatellaan vaikkapa, katsoin tojotan sivuilta, uuden tulevan Rav4;n sähköll ä ajoa. 75 km, lataus 20-80 %, talvella putoaa, jäljelle jää jotain 30 km. Mitä tälläisellä virityksellä tekee ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajatellaan vaikkapa, katsoin tojotan sivuilta, uuden tulevan Rav4;n sähköll ä ajoa. 75 km, lataus 20-80 %, talvella putoaa, jäljelle jää jotain 30 km. Mitä tälläisellä virityksellä tekee ?

        No plugarin akku on eri asia kuin sähköautossa, kooltaan pieni, ja se ladataan aina täyteen 100 prosenttiin. Plugari Rav4 on itselläni nytkin ja se latautuu 11 kWh tolpasta noin 3 tunnissa (auton laturi muistaakseni 6,8 kW) ja suko-johdolla (8A sukotolpan puolikas) noin 7 tunnissa.

        Uudessa 2026-mallissa autonlaturin teho on 11 kW ja parhaissa varustetasoissa tulee olemaan 50 kW DC-latauskin eli voi laittaa suurteholataukseen, aikaa menee noin 30 min ja tyhjä akku on täysi. Uuden mallin range pelkällä sähköllä on 100 km, nykymallissa 75 km.

        Näissä on plussana sitten se hybridiajo eli polttis mukana, ja tankki on 55 litraa joten noin 6 litran keskikulutuksella pääsee aika pitkän matkan reissussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajatellaan vaikkapa, katsoin tojotan sivuilta, uuden tulevan Rav4;n sähköll ä ajoa. 75 km, lataus 20-80 %, talvella putoaa, jäljelle jää jotain 30 km. Mitä tälläisellä virityksellä tekee ?

        Hybridit nyt muutenkin on tarkoitettu vain veronkiertoon, ei niistä ole sähköautoksi, eikä edes polttomoottoriautoksi.


    • Anonyymi

      "Ihmetyttää koeajoissa jasähköautojen teknisissä tiedoissa se, että latausaika ilmoitetaan aina akun kapasiteettina välille 10-80% vaikka loogisestihan sen pitäisi olla ihan täyteen eli sataan asti? "

      Sinua ihmetyttää tämä asia koska et ymmärrä miten sähköautoja kannattaa ladata. Koeajoja tekevät ymmärtävät.

      Mietipä sitä pilkunnussija.
      Tässä hyvä video asiasta https://www.youtube.com/watch?v=74iWqMZgl8E

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      119
      7585
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      7503
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5183
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      146
      4877
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4603
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4292
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      119
      4113
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1861
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1639
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      274
      1510
    Aihe