Naiset vastustaa tasa-arvoa

Anonyymi-ap

"Vastaajista 40 prosenttia on nyt sitä mieltä, että asevelvollisuuden tulisi koskea myös naisia. Vastaavassa kyselyssä runsas kolme vuotta sitten koko ikäluokkaa koskevan asevelvollisuuden kannattajia oli 35 prosenttia.

Asevelvollisuuden laajentamisen vastustajia on yhtä paljon kuin kannattajia, 40 prosenttia. Heidän määränsä on hieman laskenut edellisen kyselyn 44 prosentista. 20 prosenttia ei osaa kertoa kantaansa.

Miehet kannattavat asevelvollisuuden laajentamista huomattavasti enemmän kuin naiset. 50 prosenttia kyselyyn vastanneista miehistä suhtautuu asiaan myönteisesti, kun naisten kohdalla vastaava luku on vain 29 prosenttia."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/78765720-3147-4cbe-8089-ed6e0fe3f436

Mitä ihmettä, miksi femakot ei kannatakaan tasa-arvoa???

6

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Suljetut varuskunnat takaisin käyttöön, tilaa tarvitaan kun laitetaan myös naiset intiin tai sivariin.

      Miksiköhän tasa-arvoa vastustava femakko poistatti tämankin kommentin?!

    • Anonyymi00003

      Minä kirjoitan tähän niin, että naiset kehties innostuvatkin aiheesta... Nainen kapiaisena siis voisi olla aika inhottava. Ajatelkaa vaikka sodassa jos joudutte naisupseerin komentamana marssimaan luotimyrskyyn ja kuolemaan! Naiset menettävät suhteellisuudentajut paljon miehiä aikaisemmin. Minä en oikeen tiedä, missä asiassa naiset ylipäätänsä olisivat parempia. Vähän kiltimpiä kenties käytännössä, kiroilevat yleensä vähemmän.

      • Anonyymi00004

        Eivät ainakaan kiltimpiä ja v-ttua tulee jatkuvasti. Tarttuvat veitseen hyvin helposti jos mies on asioista eri mieltä, siksi sopivat hyvin etulinjaan miesten komentamana ja turhempina polkemaan miinoja. Sivarissa oppivat tekemään oikeita töitä, tehtäviä riittää joka lähtöön.


    • Anonyymi00005

      Myös miehille oikeus valita naisvapaa tupa tai sitten kaikki samoihin tai erikseen.

    • Anonyymi00006

      Kun sanaan tasa-arvo liitetään määritteitä, se on vähemmän tasa-arvoa.

      Tasa-arvo ei ole koskaan tietyn ryhmän edun ajamista. Tasa-arvo tarkoittaa sitä, että kaikilla on yhtälaiset oikeudet ja mahdollisuudet.

      Tasa-arvo ei ole sitä, että kaikilla on samat asiat vaan, että kaikilla on mahdollisuus saada samat asiat tekemällä samat asiat.

      Tasa-arvo ei myöskään tarkoita sitä, että sen pitäisi kumota luonnonlakeja. Tasa-arvo ei ole sitä, että vaikkapa juoksukilpailun voittaja arvotaan koska silloin kaikilla on sama mahdollisuus voittaa riippumatta fyysisestä kunnosta tai harjoittelusta tai että ilman kohtua pitäisi tulla raskaaksi.

      Kaikki ihmiset eivät tule koskaan saavuttamaan samaa. Kaikki eivät voi olla samaan aikaan yhtä hyviä kaikessa. Ihmisillä pitää olla tasa-arvoinen oikeus päättää vaikka siitä, kuinka paljon panostaa omaan tulevaisuuteensa. On uskontokuntia, jotka pitävät opsikelua turhana koska maailma loppuu niin nopeasti, ettei siitä saa hyötyä ja heillä on oikeus siihen.

    • Anonyymi00007

      Stubbetti hyväksyi lain että miehistön asevelvollisuus jatkuu 65v saakka eli pitenee peräti 15 vuotta, mutta edelleenkään tossusankari ei pakota naisia inttiin tai sivariin.

      Ketkä ovat tehneet sotilasvalan aikaisemman lain aikana, ovat lupautuneet olemaan käytettävissä vain 50v saakka, itse en lukenut valaa, enkä todellakana lähtisi sotimaan femakkojen puolesta, vaikka intin kävinkin.

      Mitä helvetin järkeä pakottaa huonokuntoiset vanhat miehet sotimaan kun nuoret terveet ämmät ei tarvitse mennä edes sivariin. Toivottavasti tämä laki lisää entisestään miesten siirtymistä sivariin kunnes saadaan oikea tasa-arvo tähänkin asiaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5831
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4565
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4332
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4121
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3710
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3235
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2329
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2069
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      12
      1162
    Aihe