Ukrainalle tulee käymään kuten Suomelle

Alueita menee mutta kansa yhtenäistyy ja vahvistuu ja maan kehitys ottaa suuria loikkia kehityksessä.
Ukraina tulee nousemaan tuhkasta kuin Fenix lintu, tätä auttaa se että innokkaita jälleenrakentajia ja auttajia tulee ympäri maailmaan.
Venäjän tulevaisuus on synkempi, se jää edelleen pyörimään menneisyyden sonnassa ja mitään kehitystä ei tapahdu, investoinnit kehittyneistä maista loppuu, kukaan ei luota enää Venäjään.
Historian ja muiden asioiden vääristely tulee jatkumaan entiseen malliin.
10168
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ken onkaan Ukrainan tuleva Kekkonen?🤓🇺🇦🎖

Äänestä

Niin ja lisäisin vielä sen että ne tuhotut alueet jotka Venäjä "voittaa" itselleen tulee jäämään oman onnensa nojaan vuosikymmeniksi.
Venäjällä ei ole intoa eikä rahaa rakentaa alueita uudelleen.
Muutama "kulissikylä" voidaan rakentaa pakkotyöllä joita voidaan sitten esitellä kansalle mutta siihen kaikki jää.

Äänestä

Ukrainalle koittaa uusi nousu Venäjän hellässä ohjauksessa, aivan kutenSuomelle kävi.

Äänestä
  • Ei tule Venäjän näpit olemaan Ukrainan kehityksessä.

    Äänestä

  • Venäjä kaatuu että kolina käy! Hyvä että rakennettiin itärajalle aitaa että LENINGRADIN pakolaiset pysyvät oikealla puolella!

    Äänestä

Mainio analyysi. Minusta jopa hyvin todennäköinenkin!!

Mutta se %&/()(/& bunkkeripappa ja SOTAKÄÄPIÖ pitäisi saada ensin pysäytettyä. Helvata kun EU:kin juuttuu ja hirttäytyy omiin säädöksiinsä. Mutta minkäs teet, vaihtoehtoakaan ei ole. Toivotaan että päättäjämme keksivät jonkin reitin siihen että Ukrainaa saadaan tuettua ja että Ukraina kestää Heidän taistelutahtonsa näyttää ainakin kestävän, hatunnosto sille.

Ja ehkä jopa Euroopan valtioiden sotilaiden lähettäminen Ukrainaan? Kyllä se jollain tavalla pelottaisi kremliläisiä, luulisin.

Äänestä

ukrainalle tulee käymään huonommin kuin suomelle

Äänestä
  • Ukraina on voittaja kaikissa tapauksissa vaikka pieni siivu tuhottua maata menisikin, kaikki se paska jää Venäjän ongelmaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ukraina on voittaja kaikissa tapauksissa vaikka pieni siivu tuhottua maata menisikin, kaikki se paska jää Venäjän ongelmaksi.

    Näkökanta se on tuokin, mutta Ukrainan menetykset on todella suuret maapinta-alalta, satamissa, meni pääsy Asovan merelle, Ukrainasta on pelko tulla sisämaa valtio. Että mistään Ukrainan voitosta ei todellakaan voi ainakaan ääneen puhua, tänne saat kirjoitella mitä haluat.

    Äänestä

Neuvostoliitto romahti 1991! Venäjä yrittää tehdä saman NYT!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Alueita menee mutta kansa yhtenäistyy ja vahvistuu ja maan kehitys ottaa suuria loikkia kehityksessä.
Ukraina tulee nousemaan tuhkasta kuin Fenix lintu, tätä auttaa se että innokkaita jälleenrakentajia ja auttajia tulee ympäri maailmaan.
Venäjän tulevaisuus on synkempi, se jää edelleen pyörimään menneisyyden sonnassa ja mitään kehitystä ei tapahdu, investoinnit kehittyneistä maista loppuu, kukaan ei luota enää Venäjään.
Historian ja muiden asioiden vääristely tulee jatkumaan entiseen malliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu