Ukrainan F-16-hävittäjät saivat uuden täsmäaseen

Anonyymi-ap

Hienoa että nämäkin tulivat Ukrainalle.

APKWS-ohjukset vahvistavat Ukrainan ilmapuolustusta.
Ukrainan ilmavoimien F-16 Viper-hävittäjillä näyttää olevan nyt amerikkalaisia 70 mm APKWS II-täsmäohjuksia, kertoo The War Zone. Alkujaan juuri amerikkalaishävittäjiin tarkoitettua ilmasta maahan- ohjusta ukrainalaiset saivat jo tammikuussa 2023, josta lähtien ukrainalaiset muokkasivat sitä maavoimien käyttöön maasta laukaistavaksi maa- ja ilmamaaliohjukseksi, kuten Verkkouutiset on kertonut tässä,

APKWS on arvokas kustannustehokas ratkaisu pitkän kantaman lennokkien ja subsoonisten risteilyohjusten torjuntaan, arvioi julkaisu.

Nyt sosiaalisessa mediassa ukrainalainen, ilmavoimista riippumaton, ilmailukanava Avia OFN on julkaissut kuvia, joilla näkyy Ukrainan 107. erillisen lennoston F-16AM-hävittäjien kantavan paria seitsemänpaikkaista LAU-131/A- rakettikasettia, jotka on ladattu Hydra 70 APKWS II-raketeilla. Kuvassa kerrotaan koneella olevan myös lyhyen kantavan lämpöhakuisia supersoonisia AIM-9 Sidewinder- ilmataisteluohjuksia ja AN/AAQ-33 Sniper Advanced Targeting POD (ATP)- tähtäysjärjestelmää.

APKWS:n ansiosta ei tarvitse käyttää miljoonaohjusta lennokin alasampumiseen
Vaikka Ukraina on jo entuudestaan käyttänyt APKWS II- raketteja, kyse on nyt kyvystä laukaista laserohjattuja raketteja suoraan ilmavoimien hävittäjästä. TWZ arvioi tätä ”suureksi siunaukseksi” Ukrainan ilmavoimille. Tähän mennessä Ukrainan Viperit ovat torjuneet venäläisiä pitkän kantaman lennokkeja ja risteilyohjuksia keskimatkan AMRAAM- ja AIM-9 Sidewinder-ohjuksilla.

Sen sijaan APKWS II on paljon kustannustehokkaampi. APKWS II koostuu kolmesta osasta: 70 millimetrin rakettimoottorista, yhdestä useasta eri taistelukärkivaihtoehdosta ja ohjausjärjestelmästä, joista jälkimmäisin on kallein eli noin 15 000 dollaria. Koko raketin hinta on noin 20 000–25 000 dollaria (1 $ = 0,86 €). AIM-120 AMRAAM maksaa jopa miljoona dollaria kappaleelta ja AIM-9 uusimmat versiotkin ovat puoli miljoonaa dollaria. Kyse on ollut siis varsin kalliista järjestelmistä Shahed-pohjaisen venäläislennokin pudottamiseen.

APKWS on juuri sopiva suhteellisen tasaisesti liikkuvia, hitaampia ja ei-reaktiivisia kohteita vastaan. Sen sijaan ilmataisteluun ne eivät sovellu. Raketteja voidaan käyttää myös maamaaleja vastaan, jolloin hyötykustannussuhde on varsin hyvä, jos paljon kalliimpi järjestelmä saadaan sillä tuhotuksi. Laserohjatut raketit ovat tarkkoja myös liikkuvia tai paikallaan olevia maamaaleja vastaan.

APKWS II:n huono puoli on se, ettei kyseessä ole automaattisesti kohteeseensa hakeutuva ”laukaise ja unohda”- järjestelmä. Kohde tulee ensin maalata laserille ennen laukaisu. Tämä rajoittaa hävittäjän kykyä vastata useisiin kohteisiin samanaikaisesti. Tällöin toinen kone voi ”kaverina” maalata laserilla kohteita, jolloin toinen voi keskittyä laukaisujärjestelmään.

Tähtäysjärjestelmä Sniper ATP on myös tärkeä Ukrainan F16-hävittäjille. Tähtäysjärjestelmässä on sähköoptiset ja infrapunavideokamerat, laserpistejäljitin ja designaattori. Se kykenee laatimaan kohteen koordinaatit GPS-ohjatuille ammuksille.

Sniper ATP-järjestelmää voidaan käyttää yleiseen ilmasta maahan suuntutuvaan tarkkailuun ja tiedustelutehtäviin, mutta myös ilmamaalien havainnoimisen ja tunnistamiseen. Hävittäjän tutkaa ja kypäränäyttöjä voidaan käyttää merkkien antamiseen järjestelmälle.

TWZ huomauttaa, että Ukrainan ilmapuolustus on kärsinyt Yhdysvaltojen nykyhallinnon poukkoilevasta suhtautumisesta maan puolustustaisteluun. Tuki on välillä keskeytetty tai toimitukset katkenneet. Nyt amerikkalaisjärjestelmiä saadaan Ukrainaan PURL-järjestelmällä, jossa liittolaiset ostavat Ukrainan puolesta asejärjestelmiä Yhdysvalloilta.

Julkaisun arvion mukaan APKWS II-rakettien lähettäminen voisi vähentää painetta toimittaa Ukrainalle lisää USA:n ja Naton varastoista tavanomaisia ilmataistelu- ja ilmasta maahan-ohjuksia.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EVVK 🤡

    • Anonyymi

      Ap, eli sotahullulla nato tiltulla ollut pippeli kovana kun on tuota tekstiään naputtanut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      125
      5577
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5322
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4437
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3998
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3281
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe