SDP pitää saada hallitukseen ! Orpon hallituksesta ruma arvio

Anonyymi-ap

Petteri Orpon (kok) hallitus saa heikon arvosanan Utakin toiminnanjohtajalta Lauri Holapalta. Hän sanoo, että hallituksen leikkaukset ovat heikentäneet Suomen talouskasvun tilaa tänä vuonna.

Utakin toiminnanjohtaja Lauri Holappa sanoo Talousaamussa, että esimerkiksi sosiaaliturvaleikkauksia on tehty väestöön, joka kuluttaisi kaikki tulonsa.
Roposet pois.
Holappa antaa Orpon (kok) talouspolitiikalle kouluarvosanaksi viisi ja puoli.

Holappa antoi arvion Kauppalehden Talousaamussa tiistaina. Hän perustelee arvosanaa sillä, että Orpon hallitus ei ole saavuttanut tavoitteitaan. Holappa sanoo, että hallitus on jäämässä esimerkiksi Suomen talouden velkasuhteen kasvun vakauttamisesta.

”Tällä hetkellä näyttää siltä, että se ei pääse siihen tavoitteeseen. Kasvunäkymät ovat varsin heikot tällä hetkellä. Meillä oli jo viime vuonna parempia merkkejä, että oltaisiin oltu nollakasvussa, mutta nythän talous on supistunut”, Holappa sanoo.


Kauppalehti

12

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rahaeliitti vie tuhkatkin pesästä. Silti alijäämä kasvaa ja velka kasvaa.

    • Anonyymi00005

      HIRVETTÄ JÄLÄKEE TEKEE PETTERIPURRAN HALLITUS

      • Anonyymi00012

        PETTERI VERONERONA


      • Anonyymi00013

        PETTERIHÄN SAI ARVOSANAN 6,1%


      • Anonyymi00014

        KOHTUUVELLA KONTATANN,PETTERI APRIKOI


    • Anonyymi00006

      LISÄVELEKOO VELAN PÄÄLLE.

      VASTUUTONTA PUUHASTELUA.

    • Anonyymi00007

      KASVUTOIMENPITEET KÄYVÄT SUOMEN KANSALLE KALLIIKSI.

    • Anonyymi00008

      Vasemmisto ! Tervetuloa hallitukseen !!

      On samantekevää mikä hallitus Suomea seuraavaksi johtaa koska EU-komissio edellyttää Suomelta jokatapauksessa julkisten menojen leikkauksia jotta velkaantuminen vähenee !

      Suomen julkisen talouden menot ovat maailman korkeimmat suhteessa BKT:hen !?
      Suomi 57%, Yhdysvallat 39%, Sveitsi 32%

      Keskim varallisuus aikuista kohti
      Suomi 186000 USD, Yhdysvallat 579000 USD, Sveitsi 696000 USD

    • Anonyymi00009

      Tuota ne samat kriisit: taantuma ja sota euroopassa tekee EDELLEEN, ei ole muuttunut ainakaan parempaan suuntaan sitten 2019-2023 hallituksen!! Nyt menee MILJARDEJA LISÄKSI mm. susi-soteen 4, sotilasliittoon 8, tukeen sotaa käyvään maahan 3, korkoihin 3....

    • Anonyymi00010

      Vasemmisto ! Tervetuloa hallitukseen !!

      On samantekevää mikä hallitus Suomea seuraavaksi johtaa koska EU-komissio edellyttää Suomelta jokatapauksessa julkisten menojen leikkauksia jotta velkaantuminen vähenee !

    • Anonyymi00011

      Juuri oli uutisissa ,että työllisyys on syksyn mittaan kääntynyt nousuun.Nyt tarvitaan demareilta nopeita toimia myönteisen kehityksen pysäyttämiseksi.Kääntyy kannatus pian alamäkeen ,jos työttömyys helpottaa.Ehdotan lakkoja vientiteollisuuteen ja kuljetusalalle.

    • Anonyymi00015

      Millä kasvua auttaa se että niillä joilla on varaa saavat vielä enemmän säästöön, eikä kulutukseen kiertoon ja kaada vuun siten tulekaan mitään,
      kun kaikki köyhille ja keskituloisille siirtyvät varat edelleenkin lähtevät liikkeelle niin parturi, taxi, kauppa, viihde yms saavat jotain, rikkailla on jo varaa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe