"Kansa joka ei tunne historiaansa, ei voi rakentaa tulevaisuuttaan" on kuuluisa sanonta, jonka on sanonut jalkaväen kenraali Adolf Ehrnrooth, ja se korostaa historian ymmärtämisen merkitystä nykyhetken hallitsemiseksi ja paremman tulevaisuuden luomiseksi, estäen toistamasta aiempia virheitä. Tämän ajatuksen ydin on, että menneisyyden tapahtumien, virheiden ja onnistumisten tunteminen antaa vankan pohjan viisaiden päätösten tekemiseen ja yhteisön kehitykseen, aivan kuten jalkapallojoukkue oppii vanhoista peleistään.
Sanonnan merkitys:
Oppiminen menneisyydestä: Historia toimii ihmiskunnan järjestettynä muistina, josta voidaan oppia, jotta samoja virheitä ei toisteta.
Nykyisyyden ymmärtäminen: Menneisyys selittää, miksi asiat ovat nykyään niin kuin ne ovat.
Tulevaisuuden rakentaminen: Kun tunnemme juuremme ja ymmärrämme edeltäjiemme kokemuksia, voimme tehdä realistisempia suunnitelmia ja rakentaa vahvempaa tulevaisuutta.
Yleissivistys: Historian tunteminen antaa yleissivistyksen pohjan ja auttaa ymmärtämään myös muita kulttuureja.
Adolf Ehrnroothin sitaatti korostaa, että historian tunteminen ei ole vain akateeminen harjoitus, vaan välttämättömyys kansakunnan selviytymiselle ja menestykselle.
Suomalaiset ei tunne
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eurooppa ja Venäjä ovat käyneet useita sotia historiansa aikana, merkittävimpinä Suuri Pohjan sota (1700-1721) ja toinen maailmansota (1939-1945), jossa Neuvostoliitto oli keskeinen toimija ja aiheutti valtavaa tuhoa, mutta myös kylmä sota (n. 1947–1991) oli pitkäaikainen konflikti Euroopan ja Neuvostoliiton välillä, joka ei johtanut suoraan avoimeen sotaan, mutta johti asevarusteluun ja jakoi Euroopan kahtia (Itä- ja Länsi-Eurooppa).
Keskeisiä sotia ja konflikteja:
Suuri Pohjan sota (1700–1721): Venäjä voitti Ruotsin ja nousi Pohjois-Euroopan suurvallaksi, mikä muutti Euroopan voimatasapainoa merkittävästi.
Toinen maailmansota (1939–1945): Neuvostoliitto taisteli pääasiassa natsi-Saksaa vastaan itärintamalla, aiheuttaen valtavia tappioita ja tuhoten suuria osia Euroopasta, mutta sodan lopussa Neuvostoliitto oli yksi voittajavalloista, joka laajensi vaikutusvaltaansa Itä-Euroopassa.
Kylmä sota (n. 1947–1991): Yhdysvaltojen johtama länsiblokki ja Neuvostoliiton johtama itäblokki olivat vastakkain Euroopassa ilman suoraa suurta sotaa, mutta proxy-sotia ja jännitteitä oli runsaasti (esim. Berliinin kriisi).
Venäjän hyökkäys Ukrainaan (2022–): Nykyinen konflikti, joka on suurin sota Euroopassa toisen maailmansodan jälkeen, on laajentanut jännitteitä Venäjän ja länsimaiden välillä.
Historiallinen näkökulma:
Venäjä (tai Neuvostoliitto) on usein ollut Euroopan voimapolitiikan keskiössä ja on käynyt useita sotia naapureitaan vastaan.
Eurooppa on toisaalta pyrkinyt luomaan rauhaa ja yhtenäisyyttä sotien kokemusten jälkeen, mikä johti Euroopan unionin (EU) syntyyn.
Nykyhetki:
Nykyinen tilanne Ukrainassa heijastaa historiallisia jännitteitä ja pyrkimyksiä, mutta Euroopan maat tukevat yhtenäisesti Ukrainaa ja vastustavat Venäjän toimia, mikä on johtanut uusiin pakotteisiin ja sotilaalliseen tukeen.
Yhteenvetona voidaan sanoa, että Euroopan ja Venäjän suhde on ollut sotien ja rauhaan pyrkimisen täyttämä, ja viimeisimmät tapahtumat korostavat tämän monimutkaisen historian jatkuvuutta.- Anonyymi
Eurooppa on kaikkien sotien äiti, lukekaa Ilmestyskirjan luku 12-22.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24914194Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu617220Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2006957Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä415039K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1094817Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744687Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos804395PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *194371Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754132Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013921