Jeesuksen kärsimysnäytelmä on järjetön

Anonyymi-ap

Jumala ei tarvitse uhria voidakseen antaa syntejä anteeksi. Syntejä annetaan jopa Raamatussa anteeksi ihan vain sanomalla se eikä mitään uhria samassa yhteydessä mainita. Sovitusopissa ei ole mitään järkeä.

Järkeä ei ole siinäkään, että Jumala loi maailman, jossa tehdään syntiä, kun ihan hyvin olisi voinut sellaisen maailman, jossa ei syntiä tehdä, ja sellaisen hän luon Kristuksen tulemuksessa eikö vain, ja täysin ihmisistä riippumattomasti.

Olivatpa ihmiset kuollessaan millaisia tahansa uskovina, niin ylösnousemuksessa ja jo ennen sitä taivaassa tai missä nyt ovatkaan, ovat kykenemättömiä syntiä tekemään. Sairas oppi ja tekee Jumalasta syypään syntiin.

11

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lain mukaan melkein kaikki puhdistetaan verellä, eikä anteeksianto ole mahdollinen, ellei vuodateta uhriverta.

      • Jo sääntö verellä puhdistamisesta sitoi myös Jumalaa, hän ei ole kaikkivaltias. Jos tuo sääntö on Jumalan säätämä, hänen ei olisi voinut säätää muutenkin.

        Jotta ristiinnaulitseminen olisi muuta kuin tarpeetonta teatteria, Jumalan kaikkivaltius tulee kiistää.


    • Anonyymi

      Jo, kun Adam ja Eeva lankesivat syntiin, tarvittiin veriuhri. Jumala teki nahasta vaatteet heille. Kainin uhriin Jumala ei mielistynyt. Hän toi maan hedelmistä uhrin. Aabelin veriuhriin Jumala mielistyi. Kain kateuksissaan tappoi veljensä.
      Ihmisen syntien sovittamiseksi tarvittiin viaton uhri, Jeesus, synnitön Jumalan Poika.
      Hebr 2 . 14
      Koska siis lapsilla on veri ja liha, tuli hänkin niistä yhtäläisellä tavalla osalliseksi, että hän kuoleman kautta kukistaisi sen, jolla oli kuolema vallassaan, se on perkeleen.
      Hebr 9 . 14
      kuinka paljon enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kauttauhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa !

      • "kuinka paljon enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kauttauhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa"

        Jos Jumala on kaikkivaltias, Jeesuksen veri oli arvotonta. Jotta Jeesuksen verellä olisi arvoa, Jumalan tulee olla sidottu joihinkin itsensä ulkopuolisiin sääntöihin, mikä tarkoittaa ettei hän ole kaikkivaltias.


    • Anonyymi

      Jeesus lopetti kuolemallaan uhrikäytännön, vanhan liiton sekä sen lait.

      Lain rikkominen korvattiin uhraamalla. Kaikkiin se ei toiminut, vaan jos rikkoi sapatin, joutui itse uhriksi.

      Kun ei ole lakia, ole uhria tai se ei mitään hyödytä.

      Uudessa liitossa Pyhä Henki kirjoittaa lain sydämeen ja se parempi kuin Mooseksen laki.

      • Anonyymi

        Uudessa liitossa kunkin maan laki on Jumalan säätämys. Afganistanissa ja Saudi-Arabiassa.


    • Anonyymi

      Neljäs Moos !7 : 11
      Sillä lihan sielu on veressä, ja minä olen sen teille antanut alttarille, että se tuottaisi teille sovituksen, sillä veri tuottaa sovituksen, koska sielu on siinä.
      Efes 1 : 7
      jossa meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan.
      Hebr. 9 : 22
      Niin puhdistetaan lain mukaan miltei kaikki verellä, ja ilman verenvuodatusta ei tapahdu anteeksiantamusta.
      Kol 1 : 20
      ja että hän, tehden rauhan hänen ristinsä veren kautta,hänen kauttaan sovittaisi itsensä kanssa kaikki, hänen kauttaan kaikki sekä maan päällä että taivaissa.

    • Anonyymi

      Järkeä ei ole siinäkään, että Jumala loi maailman, jossa tehdään syntiä. Missä noin sanotaan?

      • Anonyymi00008

        Katso ympärillesi. Kaikki on synnin ja pahan vallassa.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Katso ympärillesi. Kaikki on synnin ja pahan vallassa.

        Jumala antoi ihmiselle vapaan tahdon, siksi synti tuli maailmaan. Ethän sinäkään haluaisi, että Jumala pakottaisi sinut tietynlaiseksi, tai että olisit ennaltaohjattava "robotti" ilman valinnanvapautta?


    • Anonyymi

      Ei-helluntailainen kommentti:

      Jumalan mielivaltaisuus ei ole sama asia kuin mielipuolisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      78
      4280
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      193
      3508
    3. 198
      2874
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      68
      2736
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      41
      2632
    6. 57
      1176
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1090
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1012
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      57
      899
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      113
      893
    Aihe