Venäjä haastaa belgialaisen Euroclearin oikeuteen.
Venäjän keskupankki haastaa Euroclear-rahoituslaitoksen oikeuteen. Venäjä pitää EU:n suunnitelmia käyttää jäädytettyjä venäläisvaroja Ukrainan tukemiseksi laittomina.
Asiasta kertoo uutistoimisto Reuters.
Belgialainen Euroclear hallinnoi Venäjältä jäädytettyjä kansainvälisiä varantoja.
EU aikoo tehdä päätöksen venäläisvarojen käyttämisestä ensi viikon huippukokouksessa, mutta se kohtaa vastustusta Belgiasta, joka Euroclearin kotimaana pelkää Venäjän kostotoimia.
EU:n ehdottaman monimutkaisen suunnitelman mukaisesti Euroclear lainaisi venäläläisrahat EU:lle, joka puolestaan lainaa ne Ukrainalle.
– Venäjän keskuspankin varojen suora tai epäsuora käyttö ja muu Venäjän keskuspankin varojen luvaton käyttö ovat laittomia ja kansainvälisen oikeuden vastaisia, pankki ilmoittaa.
Oikeuskäsittely tulossa!
105
546
Vastaukset
- Anonyymi00001
OIKEIN !!!
Se on täysin selkeä täysin laiton rikos aina jo joku vie toisen omistamat rahat minkäänlaista lupaa kysymättä.- Anonyymi00004
On rikos myös tappaa naapureita, eli peli on sitten tasan.
- Anonyymi00041
Se on täysin selkeä täysin laiton rikos aina jo joku vie toisen omistamat rahat minkäänlaista lupaa kysymättä.
Oliko Kääpiön sota Ukrainaa vastaan laillinen? - Anonyymi00080
Anonyymi00004 kirjoitti:
On rikos myös tappaa naapureita, eli peli on sitten tasan.
OIKEIN !!!
Se on täysin selkeä täysin laiton rikos aina jo joku hyökkää sotilaallisesti toiseen maahan Euroopassa lupaa kysymättä!
- Anonyymi00002
Juurikin näin
- Anonyymi00003
Venäjä häviää jutun, suunnitelmasta ei voi ketään haastaa oikeuteen.
- Anonyymi00005
Eri mieltä.
Kyllä varkaus aina lasketaan täysin laittomaksi rikokseksi. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Eri mieltä.
Kyllä varkaus aina lasketaan täysin laittomaksi rikokseksi.Ainakin Suomen lakien mukaan varastaminen on täysin laitonta toimintaa.
- Anonyymi00013
Anonyymi00005 kirjoitti:
Eri mieltä.
Kyllä varkaus aina lasketaan täysin laittomaksi rikokseksi.Varkaus on silloin kuin varas piiloutuu! Tässä tapauksessa tulee olemaan ryöstö!
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Varkaus on silloin kuin varas piiloutuu! Tässä tapauksessa tulee olemaan ryöstö!
Tosiaankin ryöstö on todellakin nyt parempi ja totuudenmukaisempi ilmaus kyseisestä asiasta kuin esimerkiksi varkaus.
- Anonyymi00019
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ainakin Suomen lakien mukaan varastaminen on täysin laitonta toimintaa.
Ei varkauden suunnittelu ole rikos.
- Anonyymi00021
Anonyymi00019 kirjoitti:
Ei varkauden suunnittelu ole rikos.
Kuka nyt sitten tässä kyseisessä tapauksessa on suunnittellut varastamista?
- Anonyymi00042
Venäjä häviää jutun, suunnitelmasta ei voi ketään haastaa oikeuteen.
Itse Kääpiö-Putinilla kansainvälinen pidätysmääräys! - Anonyymi00043
Anonyymi00021 kirjoitti:
Kuka nyt sitten tässä kyseisessä tapauksessa on suunnittellut varastamista?
Kuka nyt sitten tässä kyseisessä tapauksessa on suunnittellut varastamista?
Putin aloitti varastamisen hyökkäys Ukrainaan...kaikki kuuluu venäjälle maat ja luonnonvarat... - Anonyymi00081
Anonyymi00005 kirjoitti:
Eri mieltä.
Kyllä varkaus aina lasketaan täysin laittomaksi rikokseksi.Ainahan Tiltu on eri mieltä! Eikä ole koskaan oikeassa!
- Anonyymi00082
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ainakin Suomen lakien mukaan varastaminen on täysin laitonta toimintaa.
Se riippuu siitäö kuka mitäkin minä pitää! Myös sotiminen on laitonta!
- Anonyymi00102
Anonyymi00005 kirjoitti:
Eri mieltä.
Kyllä varkaus aina lasketaan täysin laittomaksi rikokseksi.Venäjän lakien mukaan varkaus on täysin laillista jopa suositeltavaa toimintaa.
- Anonyymi00007
Belgia vetäytyy.
Belgia ei halua nyt lainkaan yhtään mitenkään edes osallistua tulevaan oikeudenkäyntiin. - Anonyymi00008
Eurooppa voisi myydä sen edestä jenkkien valtion joukkovelkakirjalainaa niin saisi rahaa ukrainaan. Samalla voitaisiin heikentää yhdysvaltoja win win. "Europe holds 2.34 trillion in Us treasuries. ja jos alkaa jenkki inisee myydään kaikki pois
- Anonyymi00010
EU se vain vikisee kun Donald Trump tekee päätöksiä vain Usan talouden hyväksi.
- Anonyymi00022
Anonyymi00010 kirjoitti:
EU se vain vikisee kun Donald Trump tekee päätöksiä vain Usan talouden hyväksi.
Totta!
- Anonyymi00011
Nyt sitten aletaan haastamaan venäjää oikeuteen sen lunastamista länsimaisista yhtiöistä. Siinäpä kakkua.
- Anonyymi00015
Kukahan tuon mahtaa nyt tehdä?
- Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Kukahan tuon mahtaa nyt tehdä?
Ei kukaan.
- Anonyymi00012
Se kamala tuhominen, mitä Venäjä on vapaasta tahdostaan tehnyt Ukrainassa, pitää sen korvata, eli varat rikolliselta takavarikoitava, koska vapaaehtoisesti se maksa, oppikoon viimeinkin , ettei rikollisuus kannata!
- Anonyymi00016
Laillisesti ainakin tuo kyseinen asia on täysin mahdoton kenenkään hoitaa.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Laillisesti ainakin tuo kyseinen asia on täysin mahdoton kenenkään hoitaa.
Juuri noin on asia.
Ja Belgia tietää tämän kyseisen asian todella hyvin tarkkaan.
Eikä näin ole lainkaan halukas tekemään yhtään mitään Venäjän "jäädytettyjen" varojen suhteen. - Anonyymi00020
Anonyymi00017 kirjoitti:
Juuri noin on asia.
Ja Belgia tietää tämän kyseisen asian todella hyvin tarkkaan.
Eikä näin ole lainkaan halukas tekemään yhtään mitään Venäjän "jäädytettyjen" varojen suhteen.Ihan kaikissa länsimaissa todellakin pyritään aina noudattamaan todella tarkkaan olemassa olevia lakeja ja kaikkia sen pykäliä.
- Anonyymi00023
Anonyymi00020 kirjoitti:
Ihan kaikissa länsimaissa todellakin pyritään aina noudattamaan todella tarkkaan olemassa olevia lakeja ja kaikkia sen pykäliä.
Ainakin EU:ssa pyritään aina noudattamaan todella tarkkaan olemassa olevia lakeja ja kaikkia sen pykäliä.
Ja jos ne eivät salli kaikkea mitä halutaan, niitä muutetaan sellaiseksi, että saadaan mitkä tahansa toimet mahtumaan laillisuuden puitteisiin . - Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Ainakin EU:ssa pyritään aina noudattamaan todella tarkkaan olemassa olevia lakeja ja kaikkia sen pykäliä.
Ja jos ne eivät salli kaikkea mitä halutaan, niitä muutetaan sellaiseksi, että saadaan mitkä tahansa toimet mahtumaan laillisuuden puitteisiin .Ei kyllä ryöstöä pysty kukaan koskaan saamaan minkäänlaiseksi lailliseksi toiminnaksi.
Sillä juuri ryöstöstähän tässä on nyt kyse kun koitetaan antaa Venäjän Belgiaan "jäädytetyt" varat Ukrainalle. - Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ei kyllä ryöstöä pysty kukaan koskaan saamaan minkäänlaiseksi lailliseksi toiminnaksi.
Sillä juuri ryöstöstähän tässä on nyt kyse kun koitetaan antaa Venäjän Belgiaan "jäädytetyt" varat Ukrainalle."Ei kyllä ryöstöä pysty kukaan koskaan saamaan minkäänlaiseksi lailliseksi toiminnaksi."
Venäjällä pystytään kun se "ei jäädyttänyt" vaan ryösti sinne investoineiden länsimaisten tehtailijoiden tehtaat tuotemerkit varastot ja rahat jopa puolen tuhatta modernia matkustaja konetta .
Kyse ei ollut venäläisittäin kuulemma varastamisesta ja ryöstöstä 🤣 - Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
"Ei kyllä ryöstöä pysty kukaan koskaan saamaan minkäänlaiseksi lailliseksi toiminnaksi."
Venäjällä pystytään kun se "ei jäädyttänyt" vaan ryösti sinne investoineiden länsimaisten tehtailijoiden tehtaat tuotemerkit varastot ja rahat jopa puolen tuhatta modernia matkustaja konetta .
Kyse ei ollut venäläisittäin kuulemma varastamisesta ja ryöstöstä 🤣Venäjän varat Euroopassa tietysti kohdennetaan venäjän aiheuttamiin tahallisiin vahinkoihin ja venäjän Eurooppaan kohdennettua terroria vastaan .
Asia on aika yksinkertainen .
Jos Suomessa esimerkiksi menet naapurin tontille terrorisoimaan poltat rakennuksia jne ... on täysin varmaa että jos sinulla on varoja pankissa ne tietysti lain mukaan takavarikoidaan ja laitetaan vahingon korvauksiin ...eikä kyse ole ryöstöstä vaikka venäläisin aivoin näin voisi ajatella - Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Venäjän varat Euroopassa tietysti kohdennetaan venäjän aiheuttamiin tahallisiin vahinkoihin ja venäjän Eurooppaan kohdennettua terroria vastaan .
Asia on aika yksinkertainen .
Jos Suomessa esimerkiksi menet naapurin tontille terrorisoimaan poltat rakennuksia jne ... on täysin varmaa että jos sinulla on varoja pankissa ne tietysti lain mukaan takavarikoidaan ja laitetaan vahingon korvauksiin ...eikä kyse ole ryöstöstä vaikka venäläisin aivoin näin voisi ajatellaEri mieltä.
Esimerkiksi jokin varkaushan on aina vain silloin kuin varas piiloutuu eikä ehkä edes jää kiinni laittomuuksistaan.
Tässä Venäjän jäädytettyjen varojen tapauksessa kyseeseen tulee nyt täysin selkeä ryöstö, kun jo ihan etukäteen se tiedetään kuka ne Venäjän varat ryöstää ja mihin ne menevät. - Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Eri mieltä.
Esimerkiksi jokin varkaushan on aina vain silloin kuin varas piiloutuu eikä ehkä edes jää kiinni laittomuuksistaan.
Tässä Venäjän jäädytettyjen varojen tapauksessa kyseeseen tulee nyt täysin selkeä ryöstö, kun jo ihan etukäteen se tiedetään kuka ne Venäjän varat ryöstää ja mihin ne menevät.Mutta samalla on tiedossa Venäjän itsensä aloittama rikollinen sota Euroopassa, joten oikeusjuttu ei johda mihinkään!
- Anonyymi00029
Anonyymi00027 kirjoitti:
Eri mieltä.
Esimerkiksi jokin varkaushan on aina vain silloin kuin varas piiloutuu eikä ehkä edes jää kiinni laittomuuksistaan.
Tässä Venäjän jäädytettyjen varojen tapauksessa kyseeseen tulee nyt täysin selkeä ryöstö, kun jo ihan etukäteen se tiedetään kuka ne Venäjän varat ryöstää ja mihin ne menevät."Esimerkiksi jokin varkaushan on aina vain silloin kuin varas piiloutuu eikä ehkä edes jää kiinni laittomuuksistaan."
Varkaus on kyseessä kun varastetaan toisen omaisuutta
"Tässä Venäjän jäädytettyjen varojen tapauksessa kyseeseen tulee nyt täysin selkeä ryöstö, kun jo ihan etukäteen se tiedetään kuka ne Venäjän varat ryöstää ja mihin ne menevät."
Tämä venäjän tapaus on selkeä vahingon korvaus asia venäjän jäädytetyt varat käytetään venäjän aiheuttamiin vahinkoihin itsenäisessä naapurimaassa ja ehkäisemään venäjän terroria ja tuhoamista itsenäisen Ukrainan alueilla .
Asia on siis hyvin yksinkertainen - Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
"Esimerkiksi jokin varkaushan on aina vain silloin kuin varas piiloutuu eikä ehkä edes jää kiinni laittomuuksistaan."
Varkaus on kyseessä kun varastetaan toisen omaisuutta
"Tässä Venäjän jäädytettyjen varojen tapauksessa kyseeseen tulee nyt täysin selkeä ryöstö, kun jo ihan etukäteen se tiedetään kuka ne Venäjän varat ryöstää ja mihin ne menevät."
Tämä venäjän tapaus on selkeä vahingon korvaus asia venäjän jäädytetyt varat käytetään venäjän aiheuttamiin vahinkoihin itsenäisessä naapurimaassa ja ehkäisemään venäjän terroria ja tuhoamista itsenäisen Ukrainan alueilla .
Asia on siis hyvin yksinkertainenTämä on todellakin simppeli juttu. Kyseessä on Venäjän omaisuutta joka on takavarikoitu ilman Venäjän lupaa yksipuolisella päätöksellä. Jäädytetyt varat ovat täysin siviilivaluuttaa eivätkä näin ollen liity mitenkään mihinkään Ukrainaa koskeviin korvauksiin. Ei edes niihin tuleviin korvauksiin jotka Ukraina joutuu Venäjälle maksamaan. Nämä jäädytetyt varat tulee palauttaa Venäjälle sovitun korvauksen kera koskien laitonta siviilivarojen takavarikointia.
- Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Tämä on todellakin simppeli juttu. Kyseessä on Venäjän omaisuutta joka on takavarikoitu ilman Venäjän lupaa yksipuolisella päätöksellä. Jäädytetyt varat ovat täysin siviilivaluuttaa eivätkä näin ollen liity mitenkään mihinkään Ukrainaa koskeviin korvauksiin. Ei edes niihin tuleviin korvauksiin jotka Ukraina joutuu Venäjälle maksamaan. Nämä jäädytetyt varat tulee palauttaa Venäjälle sovitun korvauksen kera koskien laitonta siviilivarojen takavarikointia.
Tiltu yritti olla humoristi ...🤣
Joo eiköhän ne venäjän varat kuulu mennä niihin korvauksiin vahinkoihin sekä itsenäisen Ukrainan turvallisuuteen joita venäjä on tehnyt ja harrastaa itsenäisen Ukrainan alueilla - Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Tiltu yritti olla humoristi ...🤣
Joo eiköhän ne venäjän varat kuulu mennä niihin korvauksiin vahinkoihin sekä itsenäisen Ukrainan turvallisuuteen joita venäjä on tehnyt ja harrastaa itsenäisen Ukrainan alueilla##eiköhän ne venäjän varat kuulu mennä niihin korvauksiin vahinkoihin sekä itsenäisen Ukrainan turvallisuuteen joita venäjä on tehnyt ja harrastaa itsenäisen Ukrainan alueilla##
Ei kuulu. Sillä kaikenlainen oikeushan seuraa aina vain sitä voittajan miekkaa.
Ja nyt todellakin näyttää siltä että Venäjä on käytännössä jo voittanut tuon Ukrainassa meneillään olevan sodan.
Sillä nyt Ukraina hakee enää vain sitä keinoa, että miten Ukrainaan saadaan rauha aikaiseksi mahdollisimman nopeasti. - Anonyymi00044
Anonyymi00016 kirjoitti:
Laillisesti ainakin tuo kyseinen asia on täysin mahdoton kenenkään hoitaa.
Laillisesti ainakin tuo kyseinen asia on täysin mahdoton kenenkään hoitaa.
Kuten laiton sota Ukrainassa! Putin....nyt hyökätään kaikki varastetaan! - Anonyymi00045
Anonyymi00020 kirjoitti:
Ihan kaikissa länsimaissa todellakin pyritään aina noudattamaan todella tarkkaan olemassa olevia lakeja ja kaikkia sen pykäliä.
Ihan kaikissa länsimaissa todellakin pyritään aina noudattamaan todella tarkkaan olemassa olevia lakeja ja kaikkia sen pykäliä.
Putinin Venäjä ei piittaa mistään kansainvälisistä laeista -
Tehdään samalla mitalla jos laki ei koske Venäjää se ei sitten koske Ryssän rahojen takavarikointia!!! otti ne kuka tahansa- Mitäs hyökkäsit Kääpiö! - Anonyymi00046
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ei kyllä ryöstöä pysty kukaan koskaan saamaan minkäänlaiseksi lailliseksi toiminnaksi.
Sillä juuri ryöstöstähän tässä on nyt kyse kun koitetaan antaa Venäjän Belgiaan "jäädytetyt" varat Ukrainalle.Ei kyllä ryöstöä pysty kukaan koskaan saamaan minkäänlaiseksi lailliseksi toiminnaksi.
Sillä juuri ryöstöstähän tässä on nyt kyse kun koitetaan antaa Venäjän Belgiaan "jäädytetyt" varat Ukrainalle.
MITÄS ALOITIT LAITTOMAN SODAN UKRAINAA VASTAAN! (PUTIN) - Anonyymi00047
Anonyymi00027 kirjoitti:
Eri mieltä.
Esimerkiksi jokin varkaushan on aina vain silloin kuin varas piiloutuu eikä ehkä edes jää kiinni laittomuuksistaan.
Tässä Venäjän jäädytettyjen varojen tapauksessa kyseeseen tulee nyt täysin selkeä ryöstö, kun jo ihan etukäteen se tiedetään kuka ne Venäjän varat ryöstää ja mihin ne menevät.Tässä Venäjän jäädytettyjen varojen tapauksessa kyseeseen tulee nyt täysin selkeä ryöstö, kun jo ihan etukäteen se tiedetään kuka ne Venäjän varat ryöstää ja mihin ne menevät.
Tilinumerosi kiitos! 👍😂👍 Haluatko siirtää Sveitsin pankkiin- - Anonyymi00048
Anonyymi00030 kirjoitti:
Tämä on todellakin simppeli juttu. Kyseessä on Venäjän omaisuutta joka on takavarikoitu ilman Venäjän lupaa yksipuolisella päätöksellä. Jäädytetyt varat ovat täysin siviilivaluuttaa eivätkä näin ollen liity mitenkään mihinkään Ukrainaa koskeviin korvauksiin. Ei edes niihin tuleviin korvauksiin jotka Ukraina joutuu Venäjälle maksamaan. Nämä jäädytetyt varat tulee palauttaa Venäjälle sovitun korvauksen kera koskien laitonta siviilivarojen takavarikointia.
Tämä on todellakin simppeli juttu. Kyseessä on Venäjän omaisuutta joka on takavarikoitu ilman Venäjän lupaa yksipuolisella päätöksellä. Jäädytetyt varat ovat täysin siviilivaluuttaa eivätkä näin ollen liity mitenkään mihinkään Ukrainaa koskeviin korvauksiin. Ei edes niihin tuleviin korvauksiin jotka Ukraina joutuu Venäjälle maksamaan. Nämä jäädytetyt varat tulee palauttaa Venäjälle sovitun korvauksen kera koskien laitonta siviilivarojen takavarikointia.
POSTAUKSESI TOIVEAJATTELUA! simppeli juttu - - Anonyymi00073
Anonyymi00026 kirjoitti:
Venäjän varat Euroopassa tietysti kohdennetaan venäjän aiheuttamiin tahallisiin vahinkoihin ja venäjän Eurooppaan kohdennettua terroria vastaan .
Asia on aika yksinkertainen .
Jos Suomessa esimerkiksi menet naapurin tontille terrorisoimaan poltat rakennuksia jne ... on täysin varmaa että jos sinulla on varoja pankissa ne tietysti lain mukaan takavarikoidaan ja laitetaan vahingon korvauksiin ...eikä kyse ole ryöstöstä vaikka venäläisin aivoin näin voisi ajatellaJoo, mutta ei niitä varoja esim Ruotsi takavarikoi, pöljä. EU ei ole sodan osapuoli, eikä ukraina EU:n jäsen, joten EUlla ei ole sivullisena varastaa mitään.
- Anonyymi00033
Ihan sama mitä tiltut vinkuvat....
Oikeus päätti: Yli neljä miljardia takavarikoitua venäläisomaisuutta jää Suomelle
Oikeus määräsi viime vuonna Venäjän valtion omaisuutta takavarikkoon yli neljän miljardin dollarin arvosta. Kymmeniä Venäjän omistamia kiinteistöjä Suomessa takavarikoitiin.
Helsingin hovioikeus ei myöntänyt Venäjän valtiolle jatkokäsittelylupaa jutussa, joka koskee Suomessa takavarikkoon määrättyä Venäjän valtion omaisuutta. Hovioikeus antoi asiassa ratkaisun tiistaina.
Venäjä vaati hovioikeudessa, että Helsingin käräjäoikeuden aiemmin antama takavarikkopäätös kumotaan.
Käräjäoikeus määräsi alkujaan elokuussa 2024 Venäjän valtion omaisuutta Suomessa takavarikkoon yli neljän miljardin dollarin arvosta. Kyseessä oli väliaikainen turvaamistoimi, jolla haluttiin suojata ukrainalaisen öljy- ja kaasuyhtiö Naftogazin Venäjältä vaatimia varoja.
Oikeuden takavarikkomääräyksen jälkeen Ulosottolaitos päätti lokakuussa 2024 yli 40:n Venäjän omistaman kiinteistön ja huoneiston takavarikoinnista Suomessa. Takavarikoituja kohteita oli muun muassa Helsingissä, Turussa ja Ahvenanmaalla.
Takavarikkojen jälkeen Venäjän suurlähetystö lähetti Suomelle nootin, jossa se protestoi takavarikkoja ja vinkuivat kuin siat normaaliin tapaansa.- Anonyymi00034
Toivottavasti soomipojaat eivät taas lyö omaa päätään siihen kuuluisaan karjalan mäntyyn.
Sillä Venäjä tulee kyllä aivan varmasti ottamaan ihan kaikki omat saatavansa Suomelta oikein korkojen kanssa jossain vaiheessa tässä ihan lähitulevaisuudessa takaisin itselleen.
Ja sillä kertaa eivät venäläiset sitten enää kyselekkään yhtään mitään suomalaisilta, kun he ottavat ne omat saatavansa takaisin Suomelta vielä oikein korkojen kanssa. - Anonyymi00035
Joopa joo; aivan sama mitä arvoksi ilmoitetaan. Suomalaiset asiantuntijat tietäen omaisuuden arvo on arvioitu 100 kertaa suuremmaksi ja ilmoitettu vielä ruplan kurssin mukaan. Todellisuudessa arvo on veteen piirretty viiva. Mutta kun on paperille kirjattu niin ainaski venäläinen tietää sen arvon. Niin ja miksi Suomi velkaa ottaisi kun on tuommoisia arvopapereita taskussa ? Venäjältä takavarikoitu omaisuus on sen sijaan selvänä rahana Belgiassa.
- Anonyymi00036
Anonyymi00034 kirjoitti:
Toivottavasti soomipojaat eivät taas lyö omaa päätään siihen kuuluisaan karjalan mäntyyn.
Sillä Venäjä tulee kyllä aivan varmasti ottamaan ihan kaikki omat saatavansa Suomelta oikein korkojen kanssa jossain vaiheessa tässä ihan lähitulevaisuudessa takaisin itselleen.
Ja sillä kertaa eivät venäläiset sitten enää kyselekkään yhtään mitään suomalaisilta, kun he ottavat ne omat saatavansa takaisin Suomelta vielä oikein korkojen kanssa."Sillä Venäjä tulee kyllä aivan varmasti ottamaan ihan kaikki omat saatavansa Suomelta oikein korkojen kanssa jossain vaiheessa tässä ihan lähitulevaisuudessa takaisin itselleen."
Älä uhoo .... venäjän tilanne on tänään huonompi kuin neuvostoliiton tilanne silloin kun se hävisi maailmasta .
venäjä on pelinsä pelannut sukupolvien ajaksi putin oli venäjälle pahempi onnettomuus kuin ydinpommi olisi ollut... - Anonyymi00039
Anonyymi00036 kirjoitti:
"Sillä Venäjä tulee kyllä aivan varmasti ottamaan ihan kaikki omat saatavansa Suomelta oikein korkojen kanssa jossain vaiheessa tässä ihan lähitulevaisuudessa takaisin itselleen."
Älä uhoo .... venäjän tilanne on tänään huonompi kuin neuvostoliiton tilanne silloin kun se hävisi maailmasta .
venäjä on pelinsä pelannut sukupolvien ajaksi putin oli venäjälle pahempi onnettomuus kuin ydinpommi olisi ollut...Eihän Venäjällä nyt mitään hätää ole.
- Anonyymi00049
Anonyymi00034 kirjoitti:
Toivottavasti soomipojaat eivät taas lyö omaa päätään siihen kuuluisaan karjalan mäntyyn.
Sillä Venäjä tulee kyllä aivan varmasti ottamaan ihan kaikki omat saatavansa Suomelta oikein korkojen kanssa jossain vaiheessa tässä ihan lähitulevaisuudessa takaisin itselleen.
Ja sillä kertaa eivät venäläiset sitten enää kyselekkään yhtään mitään suomalaisilta, kun he ottavat ne omat saatavansa takaisin Suomelta vielä oikein korkojen kanssa.Ja sillä kertaa eivät venäläiset sitten enää kyselekkään yhtään mitään Haagin tuomareilta kun he ottavat propagandan aseeksi Putinin elinkautista vankeutta vastaan ne omat selitykset ei toimi vielä oikein korkeimman oikeuden päätöksellä ja korkojen kanssa.
HULLU DIKTAATTORI KIVEN SISÄÄN! - Anonyymi00052
No mikä hätä nyt Venäjällä sitten muka oikein on?
Venäjä se näyttää nyt voittavan sodan Ukrainassa, ja Putin jatkaa Venäjän presidenttinä. Ja kaiken tämän lisäksi Venäjä liittoutuu UJkrainan sodan loputtuua Japanin, Usan, Intian ja Kiinan kanssa.
Eli ei ole nyt Venäjällä mitään hätää.
- Anonyymi00037
Belgian valtio ei anna minkäänälaisia oikeuksia EU:lle viedä Venäjän jäädytettyjä varoja jotka sijaitsevat Belgiassa.
- Anonyymi00040
Miten venäjä haastaa Belgian tai EUn oikeuteen kun venäläisillä ei ole tarvittavaa viiusumia saapua EU alueelle?
Ennen kuin venäjän asia otetaan käsittelyyn, päätetään ja tuomitaan venäjän sotarikokset, alueryöstöt ja varkaudet sekä katsotaan varat sotarikosten korvauksiin ym.- Anonyymi00051
Venäläisiähän on esimerkiksi täällä Suomessakin oikein paikan päällä jo todella paljon.
Ja Keski-Euroopassa venäläisiä on paikan päällä vielä enemmän kuin esimerkiksi täällä Suomessa.
Joten ei ole mitään ongelmaa Venäjällä koskaan haastaa Belgiaa oikeuden eteen.
Ja tuskin nyt sodan voittajaa kukaan koskaan tuomitsee yhtään mitenkään, sen sijaan sodan hävinnyt osapuoli se joutuu nyt luovuttamaan maansa alueita voittajalle, ja ilmeisesti maksamaan päälle vielä sotakorvauksia. - Anonyymi00053
Anonyymi00051 kirjoitti:
Venäläisiähän on esimerkiksi täällä Suomessakin oikein paikan päällä jo todella paljon.
Ja Keski-Euroopassa venäläisiä on paikan päällä vielä enemmän kuin esimerkiksi täällä Suomessa.
Joten ei ole mitään ongelmaa Venäjällä koskaan haastaa Belgiaa oikeuden eteen.
Ja tuskin nyt sodan voittajaa kukaan koskaan tuomitsee yhtään mitenkään, sen sijaan sodan hävinnyt osapuoli se joutuu nyt luovuttamaan maansa alueita voittajalle, ja ilmeisesti maksamaan päälle vielä sotakorvauksia.Totta!
- Anonyymi00054
Anonyymi00051 kirjoitti:
Venäläisiähän on esimerkiksi täällä Suomessakin oikein paikan päällä jo todella paljon.
Ja Keski-Euroopassa venäläisiä on paikan päällä vielä enemmän kuin esimerkiksi täällä Suomessa.
Joten ei ole mitään ongelmaa Venäjällä koskaan haastaa Belgiaa oikeuden eteen.
Ja tuskin nyt sodan voittajaa kukaan koskaan tuomitsee yhtään mitenkään, sen sijaan sodan hävinnyt osapuoli se joutuu nyt luovuttamaan maansa alueita voittajalle, ja ilmeisesti maksamaan päälle vielä sotakorvauksia."Ja Keski-Euroopassa venäläisiä on paikan päällä vielä enemmän kuin esimerkiksi täällä Suomessa
Hyvä esimerkki, tällä hetkellä davosin hiihdot telkkarista ( viaplay, jos on rahaa)....yllätys, yllätys...
- Anonyymi00055
Kertokaa, mistä voi saada oikeutta EU-komission päätöksille?
Melko mahdotonta.- Anonyymi00056
moloch_horridus kirjoitti:
Mitä oikeutta EU:n komissio on rikkonut?
EU-komissio on vaalella valitsematon ja valitusoikeutta ei tunneta.
Korruptiopesä ja koostuu pahoimman luokan rikollisista, joilla on erittäin pahoja suunnitelmia ihmisten alistamiselle. Anonyymi00056 kirjoitti:
EU-komissio on vaalella valitsematon ja valitusoikeutta ei tunneta.
Korruptiopesä ja koostuu pahoimman luokan rikollisista, joilla on erittäin pahoja suunnitelmia ihmisten alistamiselle."EU-komissio on vaalella valitsematon ja valitusoikeutta ei tunneta."
Etkö ymmärtänyt kysymystä? Tässä se uudelleen: Mitä oikeutta EU:n komissio on rikkonut?
"Korruptiopesä ja koostuu pahoimman luokan rikollisista, joilla on erittäin pahoja suunnitelmia ihmisten alistamiselle."
Haha. Siirryit puhumaan Venäjän johdosta.- Anonyymi00057
Venäjältä. Ukrainan jälkeen seuraavana selvittely vuorossa. Ties vaikka Ano saataisiin yhdyshenkilöksi niin pärjäisi Suomen kielellä.
- Anonyymi00058
moloch_horridus kirjoitti:
"EU-komissio on vaalella valitsematon ja valitusoikeutta ei tunneta."
Etkö ymmärtänyt kysymystä? Tässä se uudelleen: Mitä oikeutta EU:n komissio on rikkonut?
"Korruptiopesä ja koostuu pahoimman luokan rikollisista, joilla on erittäin pahoja suunnitelmia ihmisten alistamiselle."
Haha. Siirryit puhumaan Venäjän johdosta.Seuraa aikaasi.
Ei pitäisi olla vaikeuksia erottaa päätöksiä, joilla hyökätään kansallisten maiden talouksia vastaan.
Kerro minulle, miksi Suomi velkuutetaan? Anonyymi00058 kirjoitti:
Seuraa aikaasi.
Ei pitäisi olla vaikeuksia erottaa päätöksiä, joilla hyökätään kansallisten maiden talouksia vastaan.
Kerro minulle, miksi Suomi velkuutetaan?Suomi velkaantuu ihan omien talouspoliittisten päätöksiensä vuoksi. Kerro nyt, mitä oikeutta EU:n komissio on rikkonut.
- Anonyymi00059
moloch_horridus kirjoitti:
Suomi velkaantuu ihan omien talouspoliittisten päätöksiensä vuoksi. Kerro nyt, mitä oikeutta EU:n komissio on rikkonut.
Vai sen tähden velkaantuu?
Nato tietenkin EU:n ohella jouduttaa maan köyhtymistä ja alasajoa....Suomi on konkurssitilassa. - Anonyymi00065
moloch_horridus kirjoitti:
Suomi velkaantuu ihan omien talouspoliittisten päätöksiensä vuoksi. Kerro nyt, mitä oikeutta EU:n komissio on rikkonut.
Etsihän sinäkin sitä tietoa, mitä EU:n CEREPER teki juuri neuvoston puheenjohtajansa António Costan, Ursula von der Leyen ja Kaija Kallaksen johdolla. Asia koskee, miten lain tarkoittamasta välaikaisesta voimassolosta tuli kestoltaan ikuinen. Se vei kaikilta EU:n jäsenvaltioilta perusopimuksen takaaman veto-oikeuden ikuisesti.
Ja tuosta päätöksestä löytyy viime viikolta tieto Financial Timesistä, mutta itse asiakirja on kätketty jonnekin komission alasivujen labyrinttiin, kuten byrokraateilla on tapana. Hakusanatkin on kirjoitettu joko väärin tai sellaisina käytetään vain numerosarjoja.
EU on hajoamassa, koska nyt siellä vallassa olevat rikolliset, pitävät kynsin ja hampain kiinni vallankahvastaan.
Tuo CEREPERin päätös tarkoittaa myös, että kaikki EU-maat tulevat olemaan vastuussa Ukrainalle annettavasta noin 180 miljardin uudesta lainasta haluvat he sitä tai eivät. Anonyymi00059 kirjoitti:
Vai sen tähden velkaantuu?
Nato tietenkin EU:n ohella jouduttaa maan köyhtymistä ja alasajoa....Suomi on konkurssitilassa.Suomi ei velkaannu NATO:n vuoksi, mutta yksi syy velkantumiseemme on se, että joudumme varustautumaan fasistisen ja imperialistisen terroristi- ja rikollisvaltion vuoksi, joka on naapurimaamme.
Anonyymi00065 kirjoitti:
Etsihän sinäkin sitä tietoa, mitä EU:n CEREPER teki juuri neuvoston puheenjohtajansa António Costan, Ursula von der Leyen ja Kaija Kallaksen johdolla. Asia koskee, miten lain tarkoittamasta välaikaisesta voimassolosta tuli kestoltaan ikuinen. Se vei kaikilta EU:n jäsenvaltioilta perusopimuksen takaaman veto-oikeuden ikuisesti.
Ja tuosta päätöksestä löytyy viime viikolta tieto Financial Timesistä, mutta itse asiakirja on kätketty jonnekin komission alasivujen labyrinttiin, kuten byrokraateilla on tapana. Hakusanatkin on kirjoitettu joko väärin tai sellaisina käytetään vain numerosarjoja.
EU on hajoamassa, koska nyt siellä vallassa olevat rikolliset, pitävät kynsin ja hampain kiinni vallankahvastaan.
Tuo CEREPERin päätös tarkoittaa myös, että kaikki EU-maat tulevat olemaan vastuussa Ukrainalle annettavasta noin 180 miljardin uudesta lainasta haluvat he sitä tai eivät.Rikolliset ovat vallassa Venäjällä, ei EU:ssa ja toki Ukrainaa pitää auttaa, koska jos se häviää, Venäjä hyökkää myös EU-maihin.
- Anonyymi00069
moloch_horridus kirjoitti:
Rikolliset ovat vallassa Venäjällä, ei EU:ssa ja toki Ukrainaa pitää auttaa, koska jos se häviää, Venäjä hyökkää myös EU-maihin.
Ukrainahan on käytännössä hävinnyt tuon Venäjää vastaan sotimansa sodan.
- Anonyymi00071
moloch_horridus kirjoitti:
Suomi ei velkaannu NATO:n vuoksi, mutta yksi syy velkantumiseemme on se, että joudumme varustautumaan fasistisen ja imperialistisen terroristi- ja rikollisvaltion vuoksi, joka on naapurimaamme.
Suomi alkaakin olla jo täysin ylivelkaantunut konkurssikypsä kehitysmaihin verrattava valtio.
Sillä kyllä se on ylivoimaisesti tyhmyyden maailmanennätys, kun Suomi esimerkiksi on lykännyt pelkkää velkarahaa Ukrainaan jo reilun neljän miljardin euron verran. Anonyymi00069 kirjoitti:
Ukrainahan on käytännössä hävinnyt tuon Venäjää vastaan sotimansa sodan.
Jaa. Uutisissa kuitenkin kerrottiin, että sota jatkuu vielä eikä Venäjä ole kyennyt valtaamaan kokonaan edes niitä alueita, jotka se julisti muka ikuisiksi osiksi Venäjää.
Anonyymi00071 kirjoitti:
Suomi alkaakin olla jo täysin ylivelkaantunut konkurssikypsä kehitysmaihin verrattava valtio.
Sillä kyllä se on ylivoimaisesti tyhmyyden maailmanennätys, kun Suomi esimerkiksi on lykännyt pelkkää velkarahaa Ukrainaan jo reilun neljän miljardin euron verran.Suomen avusta suurin osa on vanhoja jo aikaa sitten maksettuja aseita ja suuresta osasta niistä saamme korvauksen EU:lta, kuten tiedät, vaikka muuta yritätkin valehdella, tiltunen.
- Anonyymi00083
Anonyymi00059 kirjoitti:
Vai sen tähden velkaantuu?
Nato tietenkin EU:n ohella jouduttaa maan köyhtymistä ja alasajoa....Suomi on konkurssitilassa.Vain sinun mielestäsi! Ei velkaantuminen ole mikään rikos!
- Anonyymi00084
Anonyymi00069 kirjoitti:
Ukrainahan on käytännössä hävinnyt tuon Venäjää vastaan sotimansa sodan.
” Ukrainahan on käytännössä hävinnyt tuon Venäjää vastaan sotimansa sodan.”
Onko Tiltulla vaikeuksia todeta Venäjän hyökänneen Ukrainaan?
Ilmaisun perusteella epäilee Tiltun uskovan päinvastaiseen? Totuus on myrkkyä trollille!
- Anonyymi00060
venäjä teki hyökäyksellään itelleen tollikon
- Anonyymi00061
Yrittäkää etsiä tietoa, mitä EU:n CEREPER teki juuri neuvoston puheenjohtajansa António Costan, Ursula von der Leyen ja Kaija Kallaksen johdolla. Asia koskee, miten lain tarkoittamasta välaikaisesta voimassolosta tuli kestoltaan ikuinen. Se vei kaikilta jäesenvaltioilta perusopimuksen takaaman veto-oikeuden ikuisesti.
Ja tuosta päätöksestä löytyy viime viikolta tieto Financial Timesistä, mutta itse asiakirja on kätketty jonnekin komission alasivujen labyrinttiin, kuten byrokraateilla on tapana. Hakusanatkin on kirjoitettu joko väärin tai sellaisina käytetään vain numerosarjoja.
EU on hajoamassa, koska nyt vallassa olevat rikolliset, pitävät kynsin ja hampain kiinni vallankahvasta. Tuo CEREPERin päätös tarkoittaa myös, että kaikki EU-maat tulevat olemaan vastuussa Ukrainalle annettavasta noin 180 miljardin uudesta lainasta haluvat he sitä tai eivät.- Anonyymi00063
EU todellakin alkaa olla henkitoreissaan.
Toivottavasti rauha säilyy Euroopassa kun EU hajoaa. - Anonyymi00064
Ja digilompakko toteutetaan, jolla alistetaan kansalaiset tarkkailuun ja pisteytysjärjestelmään.
EU:sta pitää päästä eroon, muuten on lopullinen tuho edessä, mm. maatalouden alasajo on jatkunut jo vuosia. - Anonyymi00086
Anonyymi00063 kirjoitti:
EU todellakin alkaa olla henkitoreissaan.
Toivottavasti rauha säilyy Euroopassa kun EU hajoaa.Ei se mihinkään hajoa! Eikä liioin Nato! Venäjä hajosi viimeksi 1991!
- Anonyymi00066
Venäjän varoja ryöstetään nyt vajaan 200 miljardin edestä. Mitä tapahtuu Euroclearin noin 4 triljoonan varoille Singaporessa, kun Venäjä vie itsenäisen valtion varojen ryöstön siellä oikeuteen? Huomatkaa, että sopimus Belginan / Euroclearin ja silloisen Neuvostoliiton välillä on solmittu 1980-luvulla. Mikä oikeus EU:lla on näiden kahden maan välisten sopimusten mitätöintiin?
Ei mitään, kuten Euroopan Keskuspankki, IMF ja kaikki muut viralliset tahot ovat kertoneet EU:n päättäjille.
Tämä ryöstö on kuin loppuun palaneen peliriippuvaisen viimeinen panostus, jolla hän uskottelee kuittaavansa kaikki tuhlaamansa rahat, maat ja mantunsa näillä ryöstetyillä rahoilla ja viimeisellä panostuksella ruletin yhteen numeroon ja väriin.
EU on lapioinut Ukrainaan valtioiden varat, erilaisten järjestöjen varat, jotka valtiot ovat "salaa" niille osoittaneet Ukrainaan ohjattaviksi. Päälle tulee vielä veronmaksajien piikkiin otetut velat, joilla ei ole muuta vaikutusta veronmaksajille, kuin niiden takaisinmaksu korkoineen.
EU:lle tulee käymään kuin kaikille muillekin peliriippuvaisille: kaikki meni eikä sitä kaiken korjaavaa tuplavoittoa tullut koskaan.
Maine, ystävät, asiakkaat ja rahat hävisivät ja vain velka ja häpeä jäivät jäljelle.- Anonyymi00067
Totta turiset.
- Anonyymi00068
Venäjä joutuu haastamaan vielä ilmeisesti EUn:kin kansainvälisen oikeuden eteen vastaamaan tekemistään laittomuuksista.
- Anonyymi00070
Näin tulee käymään.
- Anonyymi00072
Anonyymi00070 kirjoitti:
Näin tulee käymään.
Suomen tulevaisuus on kerrottu tuossa ylempänä:"Maine, ystävät, asiakkaat ja rahat hävisivät ja vain velka ja häpeä jäivät jäljelle". Vain tosi tollot yrittävät vielä muuta väittää ja ylläpitää omaa kulissiaan loppuun asti. 3 x eläköön heille !!!
- Anonyymi00074
Anonyymi00072 kirjoitti:
Suomen tulevaisuus on kerrottu tuossa ylempänä:"Maine, ystävät, asiakkaat ja rahat hävisivät ja vain velka ja häpeä jäivät jäljelle". Vain tosi tollot yrittävät vielä muuta väittää ja ylläpitää omaa kulissiaan loppuun asti. 3 x eläköön heille !!!
Aika synkkä tulevaisuus on nyt Suomella edessä.
- Anonyymi00087
Anonyymi00070 kirjoitti:
Näin tulee käymään.
Ja sinne se hanke hautauu…. No problem!🤡🤡🤡
- Anonyymi00095
Anonyymi00074 kirjoitti:
Aika synkkä tulevaisuus on nyt Suomella edessä.
Aika synkkä tulevaisuus on nyt Suomella edessä
Terveisiä Moskova TV.stä ja Ryssän trollien tehtaalta! Thank`s! Kaikki Propagandan levittäjien aivopestyt elukat valheiden levittäminen menee "suunnitelmien mukaan" mutta ei etene...._TULOS_0- - Anonyymi00096
Anonyymi00072 kirjoitti:
Suomen tulevaisuus on kerrottu tuossa ylempänä:"Maine, ystävät, asiakkaat ja rahat hävisivät ja vain velka ja häpeä jäivät jäljelle". Vain tosi tollot yrittävät vielä muuta väittää ja ylläpitää omaa kulissiaan loppuun asti. 3 x eläköön heille !!!
Suomen tulevaisuus on kerrottu tuossa ylempänä:"Maine, ystävät, asiakkaat ja rahat hävisivät ja vain velka ja häpeä jäivät jäljelle". Vain tosi tollot yrittävät vielä muuta väittää ja ylläpitää omaa kulissiaan loppuun asti. 3 x eläköön heille !!!
EI MITÄÄN HÄTÄÄ VENÄJÄN KARU TAPPIO ON LÄHEMPÄNÄ KUIN KOSKAAN- Kun tämä tapahtuu tule ihmeessä kertomaan tarinoita jos vain keksit mitä enää voi Post-Trollata! - Anonyymi00097
👌😂✨🎶😎👍😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂✨🤣👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍✨😂😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️🤷♂️👌✨✨✨✨✨✨✨✨😎👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌
Venäjä joutuu haastamaan vielä ilmeisesti EUn:kin kansainvälisen oikeuden eteen vastaamaan tekemistään laittomuuksista.
- Anonyymi00076
Maailma tulee vielä laittamaan venäjän järkeviin palasiksi
LOPPUU TUON HULUT IHMISTEN TAPPAMISET OIKEUTTAAN - Anonyymi00077
valehtelevaa politiikka eu alueella,
ja nato eu huijjareiden koalitio, meinaa nyt kavaltaa muiden rahat !
Eu-nato on siis siirtynyt kommunismiin !- Anonyymi00078
Se on suuri ja mahtava eurostoliitto.
- Anonyymi00093
valehtelevaa politiikka eu alueella,
ja nato eu huijjareiden koalitio, meinaa nyt kavaltaa muiden rahat !
Eu-nato on siis siirtynyt kommunismiin !
-PUTININ KANSAINVÄLINEN PIDÄTYSMÄÄRÄYS- Etkö tiennyt tästä pystytkö vastaamaan...
Valehteleva "politiikka By Kreml" Ei muuta sanottavaa-😂👌
- Anonyymi00079
Venäjä häviää sodan ja se maksaa paljon.
Onneksi Putinin varat on takavarikoitu.- Anonyymi00089
Ja sitten sinä heräsit, vedit kissaa ja heitit kellon pihalle.:-))
- Anonyymi00099
Anonyymi00089 kirjoitti:
Ja sitten sinä heräsit, vedit kissaa ja heitit kellon pihalle.:-))
Olet hauska!
- Anonyymi00085
Venäjä vaatii oikeutta. Onko korninpaa kuultu?
- Anonyymi00090
Joo kun tulevat esille vapaaseen maailmaan nämä pistetään heti telkien taakse heti herkeles
- Anonyymi00091
Anonyymi00090 kirjoitti:
Joo kun tulevat esille vapaaseen maailmaan nämä pistetään heti telkien taakse heti herkeles
Kuka laittaa?
- Anonyymi00092
Venäjä vaatii oikeutta. Onko korninpaa kuultu?
Ihan vapaasti vain Oikeuden eteen-PUTIN- Hoidetaan samalla Haagin tuomio sotarikollisille-koko Kremlin kerholle! se olit kuule sinä kuminaama-kääpiö joka aloitit laittoman sodan- ✨👌😂 Mene uudestaan Intiaan kertomaan potaskaa!!! Toimittajat kysyivät kysymyksiä-yhteenkään pystynyt vastaamaan-MIKSI?- Hah,,,hah,,hah!!!
https://www.youtube.com/watch?v=nKt4yEKA0qc - Anonyymi00098
Anonyymi00092 kirjoitti:
Venäjä vaatii oikeutta. Onko korninpaa kuultu?
Ihan vapaasti vain Oikeuden eteen-PUTIN- Hoidetaan samalla Haagin tuomio sotarikollisille-koko Kremlin kerholle! se olit kuule sinä kuminaama-kääpiö joka aloitit laittoman sodan- ✨👌😂 Mene uudestaan Intiaan kertomaan potaskaa!!! Toimittajat kysyivät kysymyksiä-yhteenkään pystynyt vastaamaan-MIKSI?- Hah,,,hah,,hah!!!
https://www.youtube.com/watch?v=nKt4yEKA0qcVäkimäärään peilaten voi heittää kysymyksen millähän siellä päin ajatellaan ???
- Anonyymi00100
Anonyymi00098 kirjoitti:
Väkimäärään peilaten voi heittää kysymyksen millähän siellä päin ajatellaan ???
Aivoilla tietenkin, vai mitä muka luulit?
- Anonyymi00101
Anonyymi00100 kirjoitti:
Aivoilla tietenkin, vai mitä muka luulit?
Molo ainakin ajattelee omalla peräsuolellaan.
Sen verran ihan pelkkää sontaa se suoltaa täle palstalle ihan päivittäin.
- Anonyymi00104
Ei venäjällä ole enää mitään OIKEUTTA HYÖKKÄÄJÄLLÄ TUHOOJALLA
- Anonyymi00105
Mitä sekoilet?
Sillä oikeushan seuraa nyt ihan aina vain sitä voittajan miekkaa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455673Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3215501Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702525Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92186Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181968Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541955Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont341839Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762