Jos uskossaan heikko ei syö lihaa

tai juo kahvia, niin minä en saa syödä lihaa tai juoda kahvia hänen nähtensä.

Keitin äsken kahvia ja juon sitä nyt.

Miltä tuntuu?

Ahdistaako?

Suretko puolestani, kun pilaan terveyteni ja kuolen toisen kuoleman kahvin takia?
6302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

”Heikkouskoisen kasvikset?” (Room 14:2)
Kasviksia vai lihaa ? Rasva ja veri?
Alun perin ihmisen ravinto oli siementä tekevät puut hedelmineen. Paratiisin hedelmät saattoivat olla vaikka paljon monipuolisemmat. Syntiinlankeemuksen jälkeen Raamattu mainitsee vihanneksien lisäämisestä. (1 Moos 1:29-30, 3:18-19) Vedenpaisumuksen jälkeen ravinnoksi hyväksyttiin myös puhtaaksi luokitellut eläimet. ( 1 Moos 7:2, 8:20, 9:3-4, 3 Moos 11, 5 Moos 14:3-21) Puhtaat eläimet ovat ravintoketjun ensimmäisiä ja eivät kerää saastejäämiä ja tauteja ravintoketjussa.
”Jos joku katsoo syövänsä kaikkea mutta heikkouskoinen syö vain kasviksia.” (Room 14:2)
Erilaisia ruokakulttuureja ja paastomääräyksiä on aina ollut. Niitä on myös viimeisinä aikoina. On tärkeätä ymmärtää että niissä ei ole sellaisia tekijöitä jotka olisivat ihmisen pelastuksen avainasioita. Terveysasioissa ihminen tekee ymmärryksensä mukaan ja huolehtii itsestään. Kyse on ihmisen terveydestä, ei ruoan suhteesta pelastukseen. (1 Tim 4:1-5, Room 14:1-12)
Room 14:2 merkitsee erilaisia paastomääräyksiä. Paastomääräyksillä ei ole ihmisen pelastuksen kannalta merkitystä.
Ihmisen huolenpito Pyhän Hengen temppelistään on jokaisen velvollisuus tietonsa määrän mukaan.
(1 Kor 3:16-17, 6:18-20)
Ruokakulttuurit eivät sovi uskonnoksi vaan terveyskasvatukseksi ja –neuvonnaksi. Lähimmäisiä ei pidä loukata syömisillä, kaikilla ihmisillä ei ole samaa tietoa ravintoasioista.

Kahvi ja tee: Onko kahvi ja tee syntiä?
White; “Tee ja kahvi vaikuttavat myös elimistöön. Tee on jossakin määrin päihdyttävää. Se kiihottaa ja ärsyttää elimistöä, ja pakottaa sitä luonnottomaan toimintaan jättäen sen vaikutelman että se lisää voimia. Tee kuluttaa hermovoimia. Teen antamaa keinotekoista piristystä seuraa raukeus ja heikkous.” “Kahvin vaikutus on jossakin suhteessa samanlainen kuin teen, mutta sen vaikutus elimistöön on vieläkin pahempi. Se kohottaa mieltä normaalia virkeämmäksi, se kuluttaa ja uuvuttaa sitä. Teen ja kahvin käyttäjillä on merkkinsä kasvoissa. Iho tulee kellertävän ja elottoman näköiseksi. Terveyden punaa ei näy kasvoilla. Tee ja kahvi eivät ravitse elimistöä. Niiden antama apu on äkillinen. Ne ärsyttävät vatsahermoja, jotka välittävät kiihotuksen aivoille, ja ne vuorostaan kiihdyttävät sydämen toimintaa, ja antavat koko elimistölle lyhytaikaista tarmoa. -Väärää voima, joka saattaa meidät huonompaan kuntoon. Ne eivät anna luonnollisia voimia.” (Todistusaarteita III, s. 182)
Monet kokevat ettää kahvi ja tee aiheuttavat himoa ja riippuvuutta. Lasten hermosto on hyvin herkkä ja asiaan liittyy kasvatusnäkökulma; Jos hermoston kiihottamiseen -stimulointiin oppii jo lapsena niin mieltymyksessä aineet myöhemmin vahvistuvat. Ehdoton raittiuden periaate on turvallinen ja terveellinen. Terve aikuisenkin hermosto on herkkä. Antioksidantteja saa kofeiinittomista ja koko kasvikunnasta. Antioksidanttien saantia ei voi jättää kahvin ja teen varaan.
Kahvi ja tee syntiäkö; Whiten henkilökohtainen näkemys on ollut että hän piti kahvia ja teetä syntinä. Whiten mielestä kofeiini altistaa riippuvuudelle ja vahingoittavat hermostoa. White on nimittänyt kofeiinin käyttöä synniksi henkilökohtaisena mielipiteenään. Ihmistä Jumalan Henki puhuttelee synnistä ihmisen omassatunnossa. Jumala ei rankaise ymmärtämättömyydestä. Ihmisen oma omatunto asiassa vaikuttaa. "Älä himoitse" käsky voi olla suhteellinen ihmisen oman ymmärryksen vuoksi onhan nykyajan ihmiselle kofeiinipitoiset on antioksidanttien vuoksi markkinoitu terveysjuomana. Niille ihmisille joille kahvi ja tee on ainoa antioksidantti on terveydeksikin. Koko kasvikunta on täynnä antioksidantteja.

Äänestä
  • E. G. Whiten hermot olivat jo niin pingoittuneet spiritismin harrastamisesta, että tippa kahvia konjakin kanssa sai naisen hyppimään seinille. Näkyjen näkeminen alkoi myös välittömästi.

    Äänestä

Paavalin ohje olla loukkaamatta toista perustui siihen, että niin uskosssaan heikko saattoi kääntyä pelastukseen kun häntä ei heti loukattu tai tuomittu, vaan yritettiin ymmärryksen kautta johdattaa pelastukseen. Paavali selitti, että on lain alaisille, kuten olisi lain alainen, vaikka on ilman lakia. Hän siis yritti olla lakihenkisille myötämielinen, että olisi edes pelastanut heistä muutamia kuten sanoo. Omassa keskuudessa ei mitään lakihenkisiä kuitenkaan suvaittu saastuttamaan Jumalan seurakuntaa. Ulkopuolisten kimppuun vain ei käyty heitä tuomitsemaan elivät tai tekivät mitä tahansa, vaan heidät pyrittiin suopeudella saada kuulemaan oikeaa Jumalan sanaa.

1Äänestä

Afrikkalaista sikaruttoa (ASF) on äskettäin todettu villisioissa Barcelonassa, Espanjassa. Tautia esiintyy tällä hetkellä EU-maista myös Virossa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Saksassa, Italiassa, Kreikassa, Kroatiassa, Tšekissä, Slovakiassa, Unkarissa, Bulgariassa ja Romaniassa.

Sisar White oikeassa.
Juudaskaan ei syönyt sianlihaa.

Äänestä
  • Hullun lehmän tauti esiintyy nautaeläimissä ja se on sienimäinen aivorappeumatauti. Ei siis mitään tekemistä sikojen kanssa. Juutalaiset voivat saada hullun lehmän taudin vaikka eivät söisi sikaa.

    Ihmisellä se esiintyy nimellä Creutzfeldt-Jakob -tauti, joka voi kehittyä kolmella eri tavalla: satunnainen muoto, joka on yleisin ja tuntemattomin syy, perinnöllinen, joka ilmenee jonkin geenin ja hankitun, joka voi johtua saastuneen naudanlihan tai saastuneiden kudossiirtojen kosketuksesta tai nauttimisesta.

    Hullun lehmän tauti voi tulla nautakarjaan saastuneesta eläinrehusta.
    Hullun lehmän tautiin ei tiedetä olevan parannuskeinoa ihmisillä. Tehokkaiden hoitomuotojen kehittämiseksi tehdään laajaa tutkimusta, mutta edistys on ollut vähäistä.

    Äänestä

Olihan se hullun lehmän tauti eikä hetkeen juuri kukaan syönyt naudanlihaa vaikka siihen ei kukaan Suomessa ole kuollut sekä eikä ollut edes todennäköistä että kuolee. Niin pelättiin kuolemaa.

Mutta nykyisin on aivan toisin kun edes sota ei ole pelottava asia kun siinä ei kuole kukaan, tapahtuu vain luontaisia kuolemia eikä se aiheuta mitään kärsimyksiä, päinvastoin tulee ylensyötyä.

Kuka kaheli nyt jotain sikaruttoa silloin pelkäisi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

tai juo kahvia, niin minä en saa syödä lihaa tai juoda kahvia hänen nähtensä.

Keitin äsken kahvia ja juon sitä nyt.

Miltä tuntuu?

Ahdistaako?

Suretko puolestani, kun pilaan terveyteni ja kuolen toisen kuoleman kahvin takia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu