Sodan jälkeen Suomessa käytettiin huumeita suhteessa väestömäärään nähden enemmän kuin nykyään.
https://yle.fi/aihe/dokumentit/huume-suomi
https://yle.fi/aihe/dokumentit/huume-suomi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Sodassa ja sodan jälkeen.
- Kun -HUUMEISTA- päästiin eroon -niin tuli -HUUME-Puolueet -joita Ovat ;
- - SDP:n ja LaitaVasemmiston ja -erityisesti - MYRKYN-Vihreät -puolueet - !
Nuo -Huume-Hörhöt- On vuosia -HUUTANEET- SuuVaahossa "Huumeet Vapaaksi"
- Eikö Jo Riitä - kun ovat -TUHONNEET- HUUMEILLA- Lapsia ja Nuorisoa - ! - ?
Vanhempasi olivat selvästikin narkkareita.
Kokoomus laillistamassa kannabiksen
alottaja ruplatiltu sitten jätti taas sanomatta että rintamamiehillä oli riippuvuus siitä natsien sotahuume pervitiinistä, ja loukkaantuneille mitä lie morfiinit heroiinit... riippuvuus...
morfiinilla riippuvuus suomessa sairaaloissa tullut potilaille vielä 80-luvullakin...?
Ennen muinoinhan huumeita oli mm yskänlääkkeissä.
heroiinia
Höökipillerit skulas siviilissäkin.
Niitä otettiin kipuun, vammoihin silloin.
Nyt vasemmisto haahuilee ja ottaa niitä korviensa väliin.
matut myyvät ja romanit.
Poliisit kyhjöttävät autoissaan vaan.
Ennen normaali-aikoina vielä jalkautuivat ja tarkistelivat.
Eivät enää uskalla, on RASISMIA tutkia ja tulee puukoistakin..
Tony Halme.
Oliko hiihtokilpailujen hiihtelijät siis niin kipeitä ja vammautuneita, että piti ottaa amfetamiinia kipuihin?
https://yle.fi/a/20-97047
Kolme ramma hassista on päiväannoksein, amvetamiinia muutama viiva livahtaapi yksintein.
Taiteilijaelämää.
Keskitypä hieman oikeinkirjoitukseen.
Normipersuilua. Kuuppa sekaisin 24/7 ja jutut sen mukaisia.
Mitähän mömmöä se vinosiIlmä Eerolakin oli vetänyt irvistellessään? Entäpä Jauho-Riikka?
Eikö persu-Eerola sillä 2016 vuoden videollaan jotain jauhoa nenään vedä?
Kiitos vinkistä! Täytyypä tutustua
Hota-pulverilla on hieman urbaanilegendamaisia ominaisuuksia.
1950-luvun jälkeen se oli lähinnä nykyajan energiajuomia vastaava piriste lisättynä asetyylisalisyylihapolla.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hota-pulveri
Hotakainen on sukunimi, liittyykö jotenkin asiaan?
Kirjat kyllä sellaisia, että jotain on vetänyt ja rajusti.
-50 luvulla lapsetkin joi kahvia aamulla voileivän kanssa ja kouluun sitten, myös tupsuteltiin täystuhoa hiuksiin kun täitä oli. Eikä ollu pesu mahdollisuutta, vain kerran viikossa sauna.
Mitä sä sit siel opit?
Siel koulus?
Et ainakan kieloppi oppinu, ko et tiä, et pesumahdollisuus o yhdyssana?
Joimme kahvia 60 luvulla äitiemme sylissä monet aamulla, päivällä ja illallakin.
Ennenkö opimme kävelemään.
Muistan vapaat ajat.
Kuitenkin alkoholi tappaa monta kertaa enemmän suomalaisia kuin huumeet.
Vaikka alkoholille on Suomessa tuhansia "turvallisia" käyttöhuoneita.
Oli miten oli, mutta jos kännäämään lähtee, ase on parasta olla turvallisuussyistä mukana, tuumi persujen Timo Vornanen. Ja vaikka ei lähtisi kännäämäänkään, ase on syytä pitää mukana, jo "työmatka" Arkadianmäelle on kuulemma niin vaarallinen, ettei sitä uskalla ilman asetta kulkea, kertoi Timo Vornanen.
No alkoholia ja tupakka käyttävät ovat Suomen parhaita veronmaksajia, joten heitä käy kiittäminen hyvinvointivaltion rahoittamisesta.
"alkoholia ja tupakka käyttävät ovat Suomen parhaita veronmaksajia,"
Eli ne sätkää polttelevat työhön kykenemättömät spurgut kaljoineen torin laidalla ovatkin hyvinvointivaltion tukipylväitä.
Kannattaa laittaa huumeetkin lailliseksi kamaksi, niin menee rikollisilta elinkeino ja huumeidenkäyttäjätkin ovat sitten osa hyvinvointivaltion tukipilareita?
Valtion kontrolli myös huumeisiin, niin rikollinen raha lakkaa liikkumasta niiden ympärillä?
Ja kun jätetään tupakoitsijat, alkoholin käyttäjät, huumeiden käyttäjät ja noiden yhdistelmät hoitamatta, jos he sairastuvat itseaiheutettuihin sairauksiin nautittuaan noita myrkkyjä, sitten verohyöty on maksimoitu?
Kasvissyönti ja absolutismi kunniaan, kasvissyöjät elävät pitkään. Korkeintaan punaviiniä silloin tällöin vitutukseen, niin eiköhän sillä Hitlerin elinikä saavuteta?
Terveelliset elämäntavat kunniaan. Ja omalääkärisysteemi on hyvä, kuten jo Hitlerin aikana oli käytössä.
https://historianet.fi/sota/toinen-maailmansota/hitler/hitler-oli-aineissa-lapi-toisen-maailmansodan
Juu, maksavat sakotkin rattijuoppoudesta.
Nimenomaan vain alkoholia ja tupakkaa käyttävät tulee hoitaa, koska he ovat itse etukäteen hoitonsa maksaneet.
Muilta hoito pitää evätä, tai sitten periä kaikki hoitokulut laskulla.
Toivottavasti maksavat.
https://yle.fi/a/3-7779562
Ohoh, ei ollutkaan maahanmuuttaja, vaan... heh heh... PERSU.
"
Nimenomaan vain alkoholia ja tupakkaa käyttävät tulee hoitaa, koska he ovat itse etukäteen hoitonsa maksaneet.
"
Entäpä, jos lisätään noiden sallittujen nautintoaineiden joukkoon myös huumausaineet?
Myytäisiin huumeita laillisesti samalla verotussysteemillä kuin tupakkaa ja alkoholiakin?
Nythän niitä myydään ja käytetään joka tapauksessa laittomasti ja valtiolta jää verotulot saamatta.
Mitäs siihen sanoisi nuuskanikko?
Kelatukien varassa ikänsä elänyt alkoholistiko on itse kustantanut alkoholin aiheuttamasta sairaudestaan aiheutuneet kulut? Tämähän on jo sellainen ikikiikkujaliikkujasysteemi sitten?
Muistelen tilastojen kertovan, ettei alkoholin ja tupakan aiheuttamien sairauksien hoitamiseen käytettävä rahamäärä tule katetuksi sillä rahamäärällä, jonka tupakoitsijat ja alkoholin käyttäjät maksavat noiden tuotteiden sisältäminä veroina.
Alkoholi- ja tupakkaveroja perustellaan juuri noilla hoitokustannuksilla. Jos ei kerran hoitoa edes saa, vaikka on siitä maksanut, niin siinä tapauksessa ylimääräiset verot pitää perusteettomina poistaa.
Tuohan on suomalainen keksintö muutenkin. Esimerkiksi tavallisen kaupan kaljan alkoholivero on Suomessa melkein 20-kertainen Saksaan, ja kirkkaan viinankin vero nelinkertainen. Siitä huolimatta saksalaiset pärjäävät suomalaisia paremmin lähes kaikilla mittareilla tarkasteltuna.
Tosiaan. Poistetaan vielä ne verotkin noista tuotteista, niin ei edes sen vertaa koidu hyötyä noiden myrkkyjen käyttäjiltä omien hoitokustannustensa maksamiseen.
Mutta jokainen kun on oman onnensa seppä, niin vetäköön myrkkyjä kitusiinsa, jos niin mieli tekee.
Suomi on vapaa maa. Täällä saa aikuisetkin ihmiset uskoa satuolentoihin ja elää "herran" pelossa.
Khatti on unohtunut tosta tilastosta, onko siihen joku erityinen syy?
Nautintoaine kahvi (sisältäen kofeiinin) aiheuttaa riippuvuuden keskushermoston kautta vaikuttavana aineena.
Ajatelkaapa itse, kuka joisi kahvia sen maun takia? Ei kukaan!
Kahvi (kofeiini) on siis sallittu stimulantti.
Kyllä tummapaahtoinen kahvi on mustana hyvän makuista. En minä sitä muuten aamulla joisi. Tosin välillä ei viikonloppuisin tule juotua, mutta kyllä se arkisin ennen töihin menoa on tullut rituaaliksi.
"En minä sitä muuten aamulla joisi. "
Jalokahvi on myös tosi hyvänmakuista, en minä sitä muuten joisikaan.
Ihan vaan maun vuoksi.
Liian makeaa litkua, en pidä. Aito Jaloviina on kyllä ihan hyvä juoma.
Yhdistävä tekijä kuitenkin on, että aiheuttaa riippuvuutta.
Tiesitkö muuten, että vaikka ostaa riippumaton, ei silti välttämättä ole riippumaton.
Ei ole mitään riippuvuuksia noissakaan. Riippuvuutta on sellainen, että joutuu tahdonvastaisesti tekemään jotain.
Niinhän ne alkoholistitkin sanoo, että voivat lopettaa juomisen milloin haluavat. Eivät sitten ilmeisesti halua lopettaa, kun eivät lopeta, vaikka on mennyt, asunnot, työpaikat, terveys, ihmissuhteet, ajokortit, hermot...
?
Eivät ole riippuvaisia siis, kun ovat ihan omasta tahdostaan hakeutuneet tuohon tilanteeseen?
Menkää nyt vasemmisto suihkuun ja aamulla t ö i h i n.
Muuta neuvoa ei nyt tule.
En ole riippuvainen työnteosta. Siksi meillä on Kela.
Punaliput liehuu, menkää töihin, menkää töihin, täällä huutaa Riikka. Muuta neuvoa nyt ei ole antaa..