Minusta ne pitää maksaa äkkiä venäjälle takaisin. Tietysti lasku myös venäjän aiheuttamista tuhoista Ukrainassa. Siis siitä maksun pidätys etukäteen. Jos jää yli niin hyvitetään, jos taas ei riitä niin lopuista lasku jälkivaatimuksella.
Näin tämä tulee järkeenkäyvästi oikein hoidettua eikä tarvitse vuosikausia vatuloida asian kanssa.
Belgia panttaa jäädytettyjä varoja
16
184
Vastaukset
- Anonyymi00006
Siihen vaikuttaa paljon EU:n maiden johtajien vieläkin vallalla oleva yksisilmäinen luottamus "sääntöpohjaiseen järjestykseen", johon ne olettavat asioiden palaavan. Ne eivät ole vielä ihan täysin tajunneet Putinin ja Trumpin kaltaisten jo aikaa sitten heittäneen sellaiset menemään.
- Anonyymi00008
Pysyvätpähän jatkossa sitten venäläiset sijoittajat poissa EU-alueelta, sijoituksilla pitää olla edes jokin turva, jos vaikka Putinin seuraaja vähänkin vetää silmiään vinoon (vaikkapa vain japanilaisia pilkatakseen) niin se on EU.lle lupa ottaa venäläisten sijoitusomaisuus ja antaa ne hyvityksenä Japaniin.
- Anonyymi00012
Anonyymi00008 kirjoitti:
Pysyvätpähän jatkossa sitten venäläiset sijoittajat poissa EU-alueelta, sijoituksilla pitää olla edes jokin turva, jos vaikka Putinin seuraaja vähänkin vetää silmiään vinoon (vaikkapa vain japanilaisia pilkatakseen) niin se on EU.lle lupa ottaa venäläisten sijoitusomaisuus ja antaa ne hyvityksenä Japaniin.
Pankkien luotettavuus kokee kovan menetyksen,jos EU varrastaa nyt Venäjän takavarikoidut varallisuudet.Vaikka Venäjä tekee sotarikoksia.Ei se oikeuta varastamaan Venäjän rahoja.Belgian johto tietää,että tuleee vaikeat oikuden käynnit,jos Belgia luovuttaa varat Ukrainan tukemiseen.
- Anonyymi00015
Anonyymi00012 kirjoitti:
Pankkien luotettavuus kokee kovan menetyksen,jos EU varrastaa nyt Venäjän takavarikoidut varallisuudet.Vaikka Venäjä tekee sotarikoksia.Ei se oikeuta varastamaan Venäjän rahoja.Belgian johto tietää,että tuleee vaikeat oikuden käynnit,jos Belgia luovuttaa varat Ukrainan tukemiseen.
Kyllä Euroopan rahamarkkinoiden luotettavuus kärsii jo tuollaisista puheistakin. Sijoittajat katoavat muualle.
- Anonyymi00011
siitä asiasta ei päätetä tällä foorumilla
🤔 Venäjä joutuu aikanaan maksamaan sotakorvaukset, romahtaa, hajoaa ja Putin saadaan oikeuteen ja koko hallinto.
- Anonyymi00014
"Venäjä joutuu aikanaan maksamaan sotakorvaukset, romahtaa, hajoaa ja Putin saadaan oikeuteen ja koko hallinto."
Putinia ei oikeuteen saada kuin kuolleena. Sen jälkeen Venäjältä löytyy uusia vastaavia johtajia.
Venäjän jäädytetyt varat voidaan ehkä jotenkin saada Ukrainaan, mutta siinä on niin paljon välistä ottajia ettei se sodan kulkuun juurikaan vaikuta. Mihinkähän ne varat ovat sijoitettu?Sijoitusten purku saattaa heilautta markkinoita jne.
Uskoisin Amerikalaisten osaavan myös hinnoitella sotatarvikkeensa kysyntää vastaavaksi. Äkkiä 100 miljardia hupenee korruptoituneessa maailmassa. - Anonyymi00016
Voittaja ei ole koskaan maksanut korvauksia, ne rahat otetaa meidän verorahoista..
Pahimmassa tapauksessa ollaa sodassa hallituksen hölmöyksien takia. - Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Voittaja ei ole koskaan maksanut korvauksia, ne rahat otetaa meidän verorahoista..
Pahimmassa tapauksessa ollaa sodassa hallituksen hölmöyksien takia.Häviäjä maksaa aina sotakorvaukset kuten oikeudessakin oikeuden käynti kulut ,niin Suomikin maksoi sodan hävittyä sota korvaukset (Jotka koitui Suomen eduksi kun saimme niin mahtavan teollisuuden joka nyt sekin on myyty kaikki pois Suomesta ulkomaille)
Rahat tuhlattu turhuuksiin ja otettu velkaa syöntiin ja Sotimiseen Anonyymi00017 kirjoitti:
Häviäjä maksaa aina sotakorvaukset kuten oikeudessakin oikeuden käynti kulut ,niin Suomikin maksoi sodan hävittyä sota korvaukset (Jotka koitui Suomen eduksi kun saimme niin mahtavan teollisuuden joka nyt sekin on myyty kaikki pois Suomesta ulkomaille)
Rahat tuhlattu turhuuksiin ja otettu velkaa syöntiin ja SotimiseenVenäjä pitää saada häviämään. Ja Trump. Ja islamismi. Ja Kiina ja Pohjois-Korea.
Demokratia on meidän puoli, ja taktisesti nuo on saatava toisiaan vastaan ja vuorotellen liittouduttava niiden kanssa.
Nyt kaikki mahdolliset Ukrainan puolelle Venäjää vastaan, ja Israelin puolelle islamismia vastaan.
Kaikki mahdolliset Kiinaa vastaan.
Kaikki mahdolliset Trumpia vastaan. Kongressi riittänee silti, Trump kukistuu Amerikassa.
Kotimaissa Trumpia vastaan on otettava kova linja. Kunkin maan äärioikeisto pitää saada eristettyä ja häiritsemästä hallitusten muodostamista. Aina kun on hallitus ilman trumpilaisia, siis ilman oikeistopopulisteja, sen pitää toimia myös! Toimia niin että oikeistopopulismi voitetaan. Eristetään äärioikeisto, hajoitetaan oikeistopopulismi. Ei päästetä äärioikeistoa liittoutumaan maltillisen oikeiston kanssa.- Anonyymi00018UUSI
santtunen2 kirjoitti:
Venäjä pitää saada häviämään. Ja Trump. Ja islamismi. Ja Kiina ja Pohjois-Korea.
Demokratia on meidän puoli, ja taktisesti nuo on saatava toisiaan vastaan ja vuorotellen liittouduttava niiden kanssa.
Nyt kaikki mahdolliset Ukrainan puolelle Venäjää vastaan, ja Israelin puolelle islamismia vastaan.
Kaikki mahdolliset Kiinaa vastaan.
Kaikki mahdolliset Trumpia vastaan. Kongressi riittänee silti, Trump kukistuu Amerikassa.
Kotimaissa Trumpia vastaan on otettava kova linja. Kunkin maan äärioikeisto pitää saada eristettyä ja häiritsemästä hallitusten muodostamista. Aina kun on hallitus ilman trumpilaisia, siis ilman oikeistopopulisteja, sen pitää toimia myös! Toimia niin että oikeistopopulismi voitetaan. Eristetään äärioikeisto, hajoitetaan oikeistopopulismi. Ei päästetä äärioikeistoa liittoutumaan maltillisen oikeiston kanssa.Niinpä.... Melkoista vallankumousta "Satunen" haluaa. Saapa nähdä toteutuuko koskaan.
Anonyymi00018 kirjoitti:
Niinpä.... Melkoista vallankumousta "Satunen" haluaa. Saapa nähdä toteutuuko koskaan.
Demokraattinen vallankumous. Toivottavasti verettömästi, kuten Gorbatsovin ja Jeltsininkin vallankumous. Putin on roisto ja murhaaja, ja koko hänen mafiansa. Tuomiolle vaan!
Länsimaissahan demokratia on vielä pystyssä. Vain venäjä on diktatuuri, ja Putinilla on kyllä kuristusote Trumpin hallinnosta.
Kaikkien on tajuttava millainen taistelu on menossa. Taistelu Ukrainan puolella, ja myös islamismia ja reaalisosialismia vastaan. Venäjä ja Kiina flirttailevat vaarallisesti islamismin kanssa. Oikeistopopulismi venäjän kanssa.
Vasemmisto ja vihreät ovat väärällä puolella Israelin suhteen. Eikä Trumpkaan ole siellä kuin tukemassa äärioikeistoa. Äärioikeistokin on islamismia vastaan, venäjäkin joskus.- Anonyymi00019UUSI
Miksi ei uskallettu ryssän rahoja antaa Ukrainalle?
- Anonyymi00021UUSI
Mietipä sitä. Ryssän rahat ovat sidottu ties mihin rahastoihin. Niiden purkaminen aiheuttaisi paljon muutoksia sijoitusmarkkinoilla. Olisiko Belgialla ollut varaa ottaa tuollainen riski.
Lisäksi todennäköisesti Aasian sijoittajat olisivat alkaneet kotiuttaa nopeasti varojaan. Ei taida olla kysymys uskaltamisesta vaan realismista.
- Anonyymi00020UUSI
Kaikki mitä murhaaja/terroristi ryssältä saadaan pitää antaa Ukrainalle esim,pitkänmatkan ohjuksiin.Näin saadaan ammuttua mahdollisimman monta kyrpäryssää ja öljysatyamaa NAM!!!!
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4367456Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai936156Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085642Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1645319Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r344487Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914368Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s283610Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163590Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok833524