”Pohjola Vakuutuksen tilastojen mukaan sähköautoille tapahtuneet palovahingot eivät varsinaisesti liity millään tavalla itse sähköauton vikaantumiseen, vaan esimerkiksi latauksen aikana seinässä ollut sähkötaulu on syttynyt palamaan ja vahingoittanut autoa”, Hauru kertoo.
Eri käyttövoimista suurin riski on diesel-autoilla, eli liikenteen paloherkin auto on iäkäs diesel-auto.
Sähköautojen turvallisuus näkyy iästä riippumatta, sillä jopa saman ikäistä diesel- ja sähköautoa verrattaessa diesel-autojen paloriski on yli kaksinkertainen sähköautoihin verrattuna.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/48ae3f46-de9a-4945-90a8-a63e56c4a430
Sähköautopaloissa syyllinen löytyy useammin latauslaitteesta kuin itse autosta.
17
103
Vastaukset
- Anonyymi00001
Sillä ei ole mitään väliä lähteekö palo latauslaitteesta vai itse sähköautosta, koska lopputulos on sama. Latauslaitteen palo lasketaan sähköauton aiheuttamaksi paloksi, koska sitä ei olisi tapahtunut ilman sähköautoa. Vain valehteleva huijari jättäisi nuo pois.
- Anonyymi00002
Syy ei ole siis autossa, vaan huonosti suunnitellussa latauslaitteessa tai vioittuneesta kaapelista jne... Eli yksinkertaiselle kertauksena, autonvalmistaja tekee turvallisia ja hyviä autoja ja esim. kotimainen latauslaitteen valmistaja tekee kurapaskaa joka aiheuttaa tulipaloja.
Dieselautossa syy on dieselpolttoneste, eli ei itse auto, vai miten se menikään? - Anonyymi00003
Näkemys tuokin, tosin aika erikoinen.
- Anonyymi00004
Eli ihmisten viritelmät aiheuttavat paloja, eivät kunnon latauslaitteet.
- Anonyymi00008
Anonyymi00002 kirjoitti:
Syy ei ole siis autossa, vaan huonosti suunnitellussa latauslaitteessa tai vioittuneesta kaapelista jne... Eli yksinkertaiselle kertauksena, autonvalmistaja tekee turvallisia ja hyviä autoja ja esim. kotimainen latauslaitteen valmistaja tekee kurapaskaa joka aiheuttaa tulipaloja.
Dieselautossa syy on dieselpolttoneste, eli ei itse auto, vai miten se menikään?Latauslaite on liitoksissa sähköautoon ja ilman sähköautoa tuota tulipaloa ei olisi ollut. Jos tulipalo lähtee sähköauton latauksesta niin kyseessä on sähköauton aiheuttama tulipalo ja se siitä. Jos vaikka sähkötaulu syttyy latauksen takia palamaan niin sähköauto on aiheuttanut tulipalon.
- Anonyymi00009
Anonyymi00004 kirjoitti:
Eli ihmisten viritelmät aiheuttavat paloja, eivät kunnon latauslaitteet.
Ja palon välttää sillä, että ei ikinä lataa sähköautoa kotona.
- Anonyymi00010
Anonyymi00004 kirjoitti:
Eli ihmisten viritelmät aiheuttavat paloja, eivät kunnon latauslaitteet.
Useimmiten näin.
- Anonyymi00011
Anonyymi00002 kirjoitti:
Syy ei ole siis autossa, vaan huonosti suunnitellussa latauslaitteessa tai vioittuneesta kaapelista jne... Eli yksinkertaiselle kertauksena, autonvalmistaja tekee turvallisia ja hyviä autoja ja esim. kotimainen latauslaitteen valmistaja tekee kurapaskaa joka aiheuttaa tulipaloja.
Dieselautossa syy on dieselpolttoneste, eli ei itse auto, vai miten se menikään?Tuossahan puhutaan sähkötaulusta. Kenellä sellainen on auton vieressä? Mitä dieselautojen paloihin tulee, niin eiköhän syy ole huoltojen puute. Korkeapaineinen diesel suihkua viallisesta putkesta tms pakosarjalle.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Tuossahan puhutaan sähkötaulusta. Kenellä sellainen on auton vieressä? Mitä dieselautojen paloihin tulee, niin eiköhän syy ole huoltojen puute. Korkeapaineinen diesel suihkua viallisesta putkesta tms pakosarjalle.
Sillä ei ole merkitystä vaikka sähkötaulu ei ole auton vieressä, silti sähköauton lataus voi aiheuttaa sähkötaulun palon. Eli silloin sähköauto on aiheuttanut tulipalon.
- Anonyymi00005
Vaikka uutisotsikot voivat antaa kuvan, että sähköautot syttyvät palamaan usein, todellisuus näyttää toisenlaista. Tilastot paloviranomaisten ja alan tutkimusten mukaan sähköautojen palotilanteet ovat harvinaisia ja niissä on usein mukana olosuhteita tai tilanteita, joita ei voi suoraan yleistää kaikkiin sähköautoihin.
- Anonyymi00006
Ja niissäki sähköautoissa mitkä syttyy, akut ei syty vaan perinteinen sähkötekniikka mikä on identtistä polttiksin, useimmilla merkeillä.
Jokunen vuosi sitten bemarin dieseleitä paloi oikein urakalla. Iltaxxx lehdyköissä oli juttu apari kertaa kuussa kotimaisista palotapahtumista. Kiinassa autojen käyttökieltoa harkittiin ja muutama provinssi niin tekikin. Pelkästään bemarin alle nelivuotiaita dieseleitä paloi enemmän kuin nyt sähköautoja kaikkiaan.
- Anonyymi00007
Sähköautojen palamisen ovat niin harvinaisia, olipa syy sitten mikä tahansa, ettei sitä mitenkään erityisesti tarvi huomioida. Jokainen palo uutisoidaan huomiotaherättävästi juuri siksi, kun ne ovat niin harvinaisia.
Polttiksiahan palaa puolisen tusinaa vuorokaudessa keskimäärin, joten sillä ei yleisyydestä johtuen juuri ole uutisarvoa.- Anonyymi00014
Niitä on vähän sen takia, koska täyssähköautoja on edelleen minimaalisen vähän liikenteessä ja sähköautot ovat uusia. Ja ladattavat hybridithän palavat todella usein, useammin kuin polttomoottoriautot.
- Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
Niitä on vähän sen takia, koska täyssähköautoja on edelleen minimaalisen vähän liikenteessä ja sähköautot ovat uusia. Ja ladattavat hybridithän palavat todella usein, useammin kuin polttomoottoriautot.
Täyssähköautojen palothan eivät johdu itse autoista, vaan latauslaitteiden vioista ja luultavasti omista virityksistä. Tosin erittäin harvinaisia kaikki palot vaikka suhteutetaan lukumääriinkin.
Voihan olla, että nekin lisääntyvät, kun kalusto vanhenee ja huollot laiminlyödään. Toisaalta ne on paremmin suojattuja kuin polttikset. No ennusteista tuskin kannattaa kovasti kinastella.
Ladattavat hybridit ovat polttomoottoriautoja, joissa latausmahdollisuus on tuotu liikkumiskustannuksia pienentämään. Ne ovat lähinnä ’ylimenokauden’ tuotteita, joiden merkitys vähenee, kun sähköautot yleistyvät koko ajan. Uusmyynnistähän jo valtaosa onkin sähköautoja, kun käyttövoimittain luokitellaan.
Tuo väitteesi lataushybridien ’todella usein ja useammin kuin polttomoottoriautot’ kaipaisi vähän vahvistusta, ettei vain jää väitteesi varaan. Ehkäpä esitätkin sellaisen.
- Anonyymi00013
Talo ei pala mutta muutaman metrin pituisen johdon päässä oleva auto palaa??
- Anonyymi00017
Ja sekin on todennäköisesti polttis, joka on piuhassa moottorin ja sisätilan lämmitystä varten.
- Anonyymi00015
Halutaanko korvaus siirtää kotivakuutuksen hoidettavaksi vai mistä tuo hatara selitys?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2366362Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1925932Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai175489Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j794185Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433513Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233036Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82502Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2542423- 1302284