Minulla on pelko, että tuo persujen tuorein tempaus on Suomen historian kallein temppu.
Ovat Japani ja varsinkin Kiina niin potentiaalisia kumppaneita Suomelle talousmielessä - ja ovat tietenkin nykyäänkin.
Ovat Japani ja varsinkin Kiina niin potentiaalisia kumppaneita Suomelle talousmielessä - ja ovat tietenkin nykyäänkin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä voi tosiaan kumuloituessaan mennä Uniper-kauppojen, Umts-huutokauppojen ja vahvan markan politiikan ohi heittämällä, koska noi kaikki oli lähes kertaluonteisia. Vahvan markan politiikka saattoi toki vaikuttaa pisempään, mutta...
Naamanvääntelyllä menestykseen🤣
Miksi ulkomaankauppaministeri persu Tavio on nyt niin hiljaa?
Myttyyn menneistä liiketoimista laskua Taviolle, Petteri pistää sille pikku avustuksen jotta saadaan kohu lakastua maton alle.
Käykö hermoille? Ota rennosti vaan. Joulu on taas ja ihmisillä ”rauha ja hyvä tahto?”
Niin tietenkin sinullakin! Ps. Pyytäkää Javier Milei moottorisahoineen valtiovierailulle näyttämään mallia. Hänestä Trumpinkin on sanottu pitävän. Hän ei tosin todennäköisesti tyydy maneereissaan vain silmien sormilla venyttelyyn median iloksi. -Tulee joulu journalisteillekin. Eipä tuo moottorisahahurjastelu kovin näyttänyt pilaavan hänen vaalimenestystään, eikä maansa mainetta. Kun silmät palautuvat normaaliin asentoonsa vääntelyn jälkeen meilläkin, paljastuu, että ”kauneus on katsojan silmissä”.
"Japanilaislehti on ollut yhteydessä myös pääministeri Petteri Orpoon (kok) kommenttia varten. Valtioneuvoston kanslian kansainvälisistä asioista vastaavan osaston viestintäpäällikkö Anne Sjöholm lausui maanantaina The Asahi Shimbunille, että Suomi ”suhtautuu rasismiin vakavasti ja on sitoutunut toimiin sen torjumiseksi”.
Suomessa ei tajuta vieläkään, että Japani odotti anteeksipyyntöä poliittiselta johdolta. Ei kommentteja Valtioneuvoston kanslian viestintäpäälliköltä, joka katsotaan Japanissa, että Suomi ei ota tätä vakavasti, vaan laittaa "sihteerit" selittelemään asian parhain päin.
Kyllä tulee käymään kukkaron päälle.
Olen tähän asti pitänyt mahdollisena perussuomalaisten äänestämistä, mutta tämän jälkeen en. On vaan niin arvaamaton puolue.
Näkyvä moka ainakin Japanissa. Tässä näyte 1879 perustetusta sikäläisestä "Hesarista".
https://www.asahi.com/ajw/articles/16228248
Tyypillistä Suomelle, että moisista mogista ei voi syyllisiä rangaista mitenkään, aina puhutaan vain poliittisesta vastuusta.